حضرت امام صادق علیه السلام : هرگاه خداوند خیر بنده ای را اراده کند او را نسبت به دنیا بی رغبت می کند و بر دین دانایش می گرداند و عیب هایش را به او می نمایاند      
کد خبر: ۱۰۰۰۸
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰
رئیس سازمان حج و زیارت:
رئیس سازمان حج و زیارت درباره راه‌اندازی حج عمره زائران ایرانی گفت دیداری با وزیر حج عربستان داشتیم که بر عزت، کرامت، امنیت و حمایت کنسولی از اتباع و زائران ایرانی تاکید شد.

اخبار معاصر: سازمان حج و زیارت، علیرضا رشیدیان با بیان اینکه حمایت کنسولی یک ضرورت است، بیان کرد: در این زمینه ۳ راهکار وجود دارد اول اینکه کنسولی ایران مثل سال‌های قبل در عربستان مستقر شود. دوم اینکه در قالب دفتر حافظ منافع این امر حاصل شود و سوم اینکه شبیه به روند کار در موسم حج که تعدادی از کارمندان وزارت خارجه و سازمان حج و زیارت خدمات کنسولی به اتباع ایرانی ارائه کردند در موسم عمره نیز فراهم شود.

وی ادامه داد: وزیر حج عربستان روی موضوع سوم تمایل بیشتری نشان داد و البته درباره موضوع دوم نیز عنوان کرد که رایزنی و پیگیری می‌شود. سومین بحثی که از سوی ما مطرح شد این بود که با شروع راه‌اندازی عمره زائران ایرانی انتظار می‌رود قوانین و ضوابط سختگیرانه عربستان برای سفر زائران، سیاحان و گردشگران این کشور به ایران لغو شود.

رشیدیان یادآور شد: قول‌هایی در این رابطه داده شده و با توجه به مهیا بودن شرایط راه‌اندازی سفر عمره امیدواریم همه مباحث تامین شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به وضع زائران در سرزمین وحی اظهار کرد: تا پایان شب گذشته ۲۱۵ پرواز از جده و مدینه به سوی ۱۹ ایستگاه پروازی کشورمان انجام شده و همچنین ۵۲ هزار و ۴۰۵ نفر یعنی ۵۹ درصد از زائران به ایران برگشتند.

وی خاطرنشان کرد: تعدادی از کاروان‌ها ۴۲ روز در سرزمین وحی بودند که عده‌ای از آنها مشکلات کاری، جسمی و خانوادگی داشته و نیازمند بازگشت به کشور بودند. بدین ترتیب ۱۱۲۸ زائر در پروازها گنجانده شدند و از ظرفیت خالی هواپیما برای بازگشت استفاده شد.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: در مجموع ۷۱ کاروان با ۱۰ هزار و ۲۷۸ نفر در مدینه حضور دارند که ۳۰ درصد جمعیت زائران حاضر در سرزمین وحی را تشکیل می دهند و در مکه نیز ۱۶۷ کاروان با ۲۳ هزار و ۱۷۴ نفر یعنی ۶۹ و ۷۷ درصد حجاج حضور دارند.

رشیدیان در خدمات درمانی به زائران نیز گفت: در حال حاضر ۱۳ نفر در بیمارستان هلال احمر بستری هستند و ۸ نفر نیز در بیمارستان سعودی که عمده مشکلات آنها تنفسی و ریوی است تلاش شده تا برای این افراد شرایط پایدار ایجاد شود و در صورت امکان زودتر به کشور بازگردند.

منبع: پانا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار