حضرت امام صادق علیه السلام : هرگاه خداوند خیر بنده ای را اراده کند او را نسبت به دنیا بی رغبت می کند و بر دین دانایش می گرداند و عیب هایش را به او می نمایاند      
کد خبر: ۱۰۱۰۰
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۸
پایتخت شور و شعور حسینی با دسته بزرگ عزاداری حسینیه اعظم زنجان، علم عباس برداشت تا نشان دهد مبارزه همچنان ادامه دارد.

اخبار معاصر: مردم پایتخت شور و شعور حسینی در روز هشتم محرم‌ و در آستانه روز تاسوعا، در محل حسینیه اعظم ‌در قالب دسته بزرگ حسینیه اعظم زنجان با نوحه‌خوانی و ذکر مصیبت به سمت آستان مقدس حضرت سید ابراهیم(ع) حرکت می‌کنند.

روز هشتم محرم، دلدادگان و عاشقان حسینی خود را به کاروان عزاداری حسینیه اعظم زنجان می‌‌رسانند تا از شط عشق و توحید علمدار کربلا سیراب شوند.

شهر زنجان روز هشتم محرم بی‌تاب شور و شیدایی است؛ زن و مرد، پیر و جوان همه و همه شتابان و بی قرار خود را به میعادگاهی می رسانند که دیرزمانی است دل‌های عاشقان حسینی را در یوم العباس زنجان گرد هم می‌آورد.

دسته عزاداری حسینیه اعظم نه فقط برای زنجانی‌ها بلکه برای همه شیفتگان مکتب حسینی از سراسر کشور مأوایی شده است تا در عزاداری ساده و با شکوه روز هشتم محرم، در اجتماع عظیم خود ندای 'لبیک یا حسین' سر دهند.

امروز خیابان های منتهی به حسینیه اعظم (ع) و مسیر های منتهی به میدان انقلاب شهر زنجان مملو از جمعیت است، اجتماعی که در آن شور و شیدایی و ارادت به سید و سالار شهیدان و قمر بنی هاشم (ع) هر انسانی را تحت تاثیر قرار می دهد.

طبق اعلام هیت امنای حسینیه اعظم زنجان « احسن سنه ای حامی قرآن ابالفضل/ جانون حسینه ایلدون قربان ابالفضل)، (جان یا ابالفضل، جان یا ابالفضل» این شاه بیت امسال دسته عزاداری حسینیه اعظم است که عزادارن با دست های برافراشته بر آسمان آن را فریاد می کنند و قیام حسینی را به خط انتظار مهدوی پیوند می دهند.

گفتنی است تا کنون هفت سند مکتوب که قدمتی بیش از یکصد سال دارند در مورد حسینیه اعظم زنجان شناسایی و معرفی شده است که بر اساس آنها وجود حسینیه در دوره افشاریه قطعی و به احتمال قریب به یقین ساخت آن به دوره صفویه برمی گردد.

حسینیه اعظم از سالیان دور میعادگاه ارادتمندان اهل بیت(ع) و سید و سالار شهیدان است و در چند سال اخیر به برکت وسایل ارتباط جمعی و پخش تلویزیونی عزاداری ساده، با شکوه و پر محتوایش شهرتی عالم گیر پیدا کرده و در مواردی هم الگویی برای شهرهای دیگر کشور در برپایی اجتماعات عزاداری شده است.

همچنین امروز 17 شبکه داخلی و خارجی از جمله شبکه تلویزیونی العالم، پرس تی وی و چند شبکه تلویزیونی از کشور عراق و لبنان مراسم با شکوه عصر تاسوعای زنجانی ها را به صورت زنده و مستقیم پخش کرده و صدها نفر خبرنگار از سراسر کشور این مراسم را پوشش می دهند.

امسال با هماهنگی های انجام شده ظرفیت اقامت سه هزار نفر از زائران حسینیه و زینبیه اعظم در مهمانسراهای اداره ها و نهادهای مختلف زنجان ایجاد شده است.

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: