حضرت امام صادق علیه السلام : هرگاه خداوند خیر بنده ای را اراده کند او را نسبت به دنیا بی رغبت می کند و بر دین دانایش می گرداند و عیب هایش را به او می نمایاند      
کد خبر: ۱۰۶۱۴
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰
درحالی که دولت در سال جاری با کسری بودجه سنگینی مواجه است، مشخص نیست وعده امروز رئیس جمهور مبنی کمک جدید مالی به ۱۸ میلیون خانوار از ماه آینده از کدام محل تامین خواهد شد.

اخبار معاصر: در ماه های اخیر بحث کسری بودجه دولت با توجه به کاهش درآمدهای نفتی حواشی و چالشهای مختلفی برای دولت و سازمان برنامه و بودجه ایجاد کرده است. در بودجه سال 98 هرچند میزان فروش 1.5 میلیون بشکه نفت در روز به عنوان درآمد اصلی لحاظ شده بود، با گذشت چند ماه از  ابتدای سال مشخص شد میان ارقام مندرج در بودجه و فروش واقعی و درآمد حاصل از صادرات نفت، تفاوت قابل توجهی ایجاد شده است.

برآوردهای اولیه نشان می‌دهد،  کسری بودجه‌ای نزدیک به 100 هزار میلیارد تومان ایجاد خواهد شد که مشخص نیست دولت از کدام طریق قصد جبران آن را خواهد داشت.

بر این اساس هرچند دولت با کسری بودجه سنگین مواجه شده، امروز خبرهایی از یک طرح حمایتی با پوشش گسترده مطرح شده که نحوه  تامین مالی آن سوالات مختلفی را در اذهان ایجاد کرده است.

گفتنی است، رئیس جمهور امروز با اشاره به اینکه 24 میلیون و 600 هزار خانوار در ایران وجود دارد، گفت:  از این تعداد عده ای وضع زندگی آنها مناسب است و  می‌توانند روی پای خود بایستند، اما اکثریتی هستند که در زندگی دچار فشار بوده و باید از راهی به آنها کمک شود.

وی ادامه داد: تقریبا در کشور 7 میلیون خانوار وضع زندگی آنها مناسب بوده ولی 18 میلیون خانوار که اکثریت قاطعی هستند، نیاز به مساعدت دارند که امیدواریم انشاالله از ماه آینده به هر خانواری یک حمایتی به صورت ماهانه را شروع کنیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: این طرح مهم دولت در سال 98 بوده که در روزها و هفته های آینده مشخصات آن برای مردم اعلام می‌شود واین قدم دولت برای حمایت مردم در زندگی روزمره‌ آنها است.

از سوی دیگر ربیعی درباره جزئیات طرح دولت برای اعطای کمک معیشت به 18 میلیون خانوار ایرانی گفت:  ‌طرح اجتماعی و معیشتی با ضریب 3.2 درصد بخش اعظم دهک‌های جامعه را دربرمی گیرد و حدود 17 میلیون نفر از مردم کشور از مزیت‌های این طرح برخوردار می‌شوند.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به اینکه برنامه‌ای داریم تا 17 میلیون ایرانی به صورت هدفمند از حمایت‌های اجتماعی و معیشتی برخوردار شود، ابراز داشت: زیر ساخت این طرح آماده است، حساب‌های بانکی افراد که موجود است، وزارت رفاه هم روش اجرای آن که در قالب خرید اجناس و واریز وجه اجرا خواهد شد، اعلام می‌کند.

اولین ابهام این موضوع درباره تعداد خانوار و افرادی است که قرار شده از مزایای این طرح بهره مند شوند، درحالی رئیس جمهور از پوشش 18 میلیون خانوار ایرانی خبر داده، سخنگوی دولت به عدد 17 میلیون نفر اشاره کرده است، به هر حال مشخص نیست در این طرح 75 درصد ایرانیان تحت پوشش قرار خواهند گرفت و یا 20 درصد مردم؟

از سوی دیگر همانطور که اشاره شد در سال جاری دولت با کسری بودجه قابل توجهی رو به رو شده است و این وضعیت برای سال بعد نیز ادامه خواهد داشت، یکی از رویکردهای دولت برای جبران کسری بودجه استفاده از منابع مالیاتی و به کارگیری پایه‌های جدید است که مشخصا این طرح در کوتاه مدت بی اثر بوده و بایستی حداقل 2 سال برای ایجاد درآمد از این محل منتظر ماند.

طرح حذف یارانه نقدی 3 دهک از پردرآمدها هم که سالها انجام نشده، در این یک ماه هم انجام نخواهد شد، و اگر هم یارانه 3 دهک در این چند ماه حذف شود، منابع آنچنانی آزاد نخواهد شد که بتواند کمک جدید برای 18 میلیون خانوار را تامین کند.

براساس این گزارش، سازمان برنامه و بودجه به عنوان متولی برنامه اصلاح ساختار بودجه که پیشنهادهای مختلفی را برای جبران کسری بودجه دولت مطرح کرده است حالا با یک سوال مهم مواجه شده، منابع مالی این طرح حمایتی قرار است از کدام محل تامین شود؟

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: