حضرت امام صادق علیه السلام : هرگاه خداوند خیر بنده ای را اراده کند او را نسبت به دنیا بی رغبت می کند و بر دین دانایش می گرداند و عیب هایش را به او می نمایاند      
کد خبر: ۱۰۶۳۴
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
با توجه به اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، لازم است ۴ دستگاه مسئول شامل سازمان برنامه و بودجه، وزارت نفت، خزانه داری و وزارت رفاه با پرداخت سریع تر منابع حاصل از سهمیه بندی بنزین، اعتماد سازی لازم را در بین مردم انجام دهند.
2500 میلیارد تومان کمک حمایتی تامین شد/ضرورت همکاری فوری 4 دستگاه برای تسریع در واریز پول بنزین به حساب مردم
اخبار معاصر: در روزهای اخیر بحث سهمیه بندی بنزین به محور اصلی رسانه‌‌ها تبدیل شده است. در حال حاضر 2 مطالبه اصلی چه از سوی سران قوا و چه از سوی رهبر انقلاب در خصوص مدیریت قیمت کالاها و همچنین  تسریع در پرداخت منابع حاصل از این طرح به حساب خانوارها مطرح شده است.

بررسی ها نشان می دهد، جدای از تشدید نظارتها برای کنترل قیمتها بعد از افزایش قیمت بنزین، یکی از مطالبات اصلی طبق وعده دولت، تسریع در پرداخت منابع حاصل از طرح سهمیه بندی بنزین به حساب سرپرست خانوارهای غیر ثروتمند است.

گفتنی است، طبق گفته وزیر نفت، منابع لازم برای پرداخت اعتبار ریالی دور اول کمک معیشتی دولت فرهم شده است. این موضوع از آن جهت اهمیت پیدا می‌کند که با توجه به اجرای این طرح از 25 آبان ماه ابهامی در خصوص عدم تامین منابع طرح با توجه به روزهای محدود باقی مانده تا پایان آبان ماه مطرح شده بود.

بر این اساس، سه دستگاه وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه، خزانه داری کل کشور به همراه وزارت رفاه نقش اصلی را در پرداخت کمک معیشتی دولت ایفا می‌کنند.

گفتنی است، بررسی ها نشان می‌دهد، بعد از تهیه لیست و فهرست خانوارهای مشمول این طرح از سوی وزارت رفاه و ارسال آن به سازمان برنامه و بودجه فرایند پرداخت اعتبار آغاز می‌شود.

به این ترتیب، وزارت رفاه بایستی هرچه سریع تر وظیفه تهیه لیست 18 میلیون خانوار غیر ثروتمند را انجام داده و لیست مذکور را به سازمان برنامه و بودجه ارسال کند.

برآورد اولیه از دسته بندی خانوارهای مشمول طرح حمایتی دولت

لازم به ذکر است، برآوردها نشان می‌دهد، بر اساس کلیات طرح کمک معیشتی دولت، نزدیک به 2.7 میلیون خانوار 1 نفره، نزدیک به 3 میلیون خانوار 2 نفره، 4.5 میلیون  خانوار 3 نفره و 5 میلیون خانوار 4 نفره در کنار 2.6 میلیون  انوار 5 نفره به بالا از مزایای این طرح بهره مند خواهند شد.

از سوی دیگر، این نخستین بار است که خزانه داری کل کشور، وظیفه مستقیم پرداخت این منابع به حساب خانوارهای ایرانی را بر عهده گرفته است. در طرح جدید دولت، بعد از ارسال لیست خانوارهای غیر ثروتمند به سازمان برنامه و تایید آن، تخصیص مبلغ مربوطه انجام خواهد شد تا خزانه داری کل کشور پرداخت و واریز به حساب سرپرستان خانوار را انجام دهد.

پرداخت 2500 میلیارد تومان به 18 میلیون خانوار از سوی خزانه داری

پیگیری خبرنگار اقتصادی تسنیم، نشان می‌دهد، مبلغی نزدیک به 2500 میلیارد تومان ظاهرا به صورت تنخواه برای پرداخت دور اول کمک معیشتی دولت تهیه شده است. همانطور که اشاره شد با توجه به آغاز سهمیه بندی از اواخر ابان ماه ابهاماتی در خصوص عدم تامین منابع طرح حمایتی مطرح شده بود که ظاهرا اعتبار دور اول از محل مذکور تامین و اماده پرداخت است.

بر این اساس، وزارت رفاه بایستی هرچه سریع وظیفه تعیین و طبقه بندی خانوارهای  مشمول طرح حمایتی را تکمیل کرده و اطلاعات مربوطه را برای پرداخت به سازمان برنامه و خزانه داری کل کشور ارسال کند.

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: