حضرت امام صادق علیه السلام : هرگاه خداوند خیر بنده ای را اراده کند او را نسبت به دنیا بی رغبت می کند و بر دین دانایش می گرداند و عیب هایش را به او می نمایاند      
July 04 2020-شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۰۶۵۴
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
چند سال مردم‌گریزی و تکبر ساختاری و پنهان‌کاری در تصمیم‌گیری باعث شده امروز که ناگزیر از شوک‌درمانی است، اعتماد مردم را نداشته باشد.
ریشه دلخوری مردم از تصمیم دولت

اخبار معاصر: محسن مهدیان درباره تصمیم دولت در افزایش قیمت بنزین به همراه سهمیه‌بندی آن نوشت: افزایش قیمت بنزین زمان احمدی نژاد هم اجرا شد. چند تا پمپ بنزین هم تخریب شد. سروصدا ها نیز بیشتر بود. اما مردم در نهایت به اندازه امروز دلخور نبودند. اگر ناراحتی امروز هم بروز اجتماعی ندارد رشد و صبوری مردم است نه تدبیر دولت. 

اما چرا؟ً

مهمترین نکته اش اینست که جامعه به عزم و هزم دولت اعتماد داشت. ولو اینکه به تصمیم دولت باور نداشت و گران شدن بنزین را خطا بداند. از طرفی اعتماد نسبی به نظارت مجلس داشت. چند تا نماینده باوجدان و غیرتی و کارشناس شبانه روز ناظر بر دولت بودند. مرکز پژوهش ها گزارش های دقیق کارشناسی و نظارتی داشت. شهرداری تهران بستر اجرای سیاست های قیمتی را فراهم کرده بود. اگر مترو و سیستم حمل ونقل عمومی آن دوره نبود روش های قیمتی پاسخگو نبود.

اما مشکل امروز دولت، تنها شوک درمانی نیست. اینکه مردم دلخورند تنها یک دلیل دارد. آنهم اینکه اعتماد ندارند. همین تصمیم را هم می شود با روش ها و سیاست های تکمیلی تدبیر و مهار کرد. اما مردم، این دولت را مرد شرایط سخت نمی دانند. بی راه هم نمی گویند. حق دارند. خاطره دلار 18 هزار تومانی و سیاست حیف و میل کردن طلا و ارز فراموش نشده است.

از طرفی به نهادهای تکمیلی نیز اعتماد ندارند. نه مجلسی است در راس امور و نه حتا تیم کارشناسی که بیاید و از این تصمیم دفاع کند. حتا لیبرال های وطنی نیز این روزها غائبند. یکی شان حاضر نیست پای این تصمیم که سالها سنگش را به سینه زدند امضا کنند.

با این همه، دولت حتا آداب همراه کردن مردم را هم یاد ندارد. چنین تصمیم سختی را شبانه اعلام نمی کنند. با اطلاعیه خبر نمی دهند. نفرات میانی خبررسانی نمی کنند. چنین تصمیمی نیازمند حضور رئیس جمهور جلوی دوربین و ارائه توضیح صمیمانه و صادقانه وشفاف و رودر رو با مردم است. باید دل و ذهن مردم را همراه کرد نه صرفا جیبشان را.

چندسال مردم گریزی و تکبرساختاری و پنهان کاری در تصمیم گیری باعث شده است امروز که ناگزیر از شوک درمانی است، اعتماد مردم را نداشته باشد.

کاش حداقل به بهانه این تصمیم خشن، روزهای پیش رو را غنیمت بدانند...

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: