حضرت امام رضا علیه السلام : مومن حقیقت ایمان را درک نمی کند مگر آن که سه خصلت را دارا باشد : خصلتی از خداوند که کتمان اسرار افراد باشد ، خصلتی از پیامبر اکرم (ص) که مدارا کردن با مردم باشد و خصلتی از ولی خدا که صبر و شکیبایی در مقابل سختی ها را داشته باشد      
کد خبر: ۱۰۹۹۹
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷
بعد از اعلام نرخ تورم ۴۱درصدی از سوی بانک مرکزی، مجدداً بحث اختلاف آماری دو مرکز اصلی انتشار آمار در کشور خبرساز شده است.

اختلاف آماری بانک مرکزی و مرکز آمار/تفاوت 6 درصدی نرخ تورم چگونه توجیه می‌شود؟

اخبار معاصر: مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت کشور در 9ماهه سال 1398 را به‌ترتیب منفی 7.6 و صفر درصد اعلام می‌کند. این مرکز نرخ تورم کشور را نیز در سال 1398 معادل 34.8 درصد گزارش نموده است.

پرده دوم: رئیس‌کل بانک مرکزی در اینستاگرام نرخ رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت کشور در 9ماهه سال 1398 را به‌ترتیب 6.7 منفی و مثبت 1.3 درصد  اعلام می‌نماید، علاوه بر این بانک مرکزی در گزارشی نرخ تورم سال 1398 را معادل 41.2 درصد اعلام نموده است.

چنانچه ملاحظه می‌گردد اختلاف آمارهای گزارش‌شده مرکز آمار ایران و بانک مرکزی درباره دو مورد از کلیدی‌ترین متغیرهای اقتصادی کشور بسیار جدی است.

مثلاً بیش از 6 درصد اختلاف در ارقام نرخ تورم سال 1398 در کشور موضوعی نیست که به‌سادگی بتوان از آن عبور کرد. این اختلافات دیرینه تا همین الآن هم ضربه بزرگی به اعتماد عمومی کارگزاران اقتصادی کشور نسبت به آمارهای اقتصادی رسمی وارد نموده است.

عباس علوی راد کارشناس اقتصادی معتقد است، آزاردهنده‌تر اینکه رئیس دولت هم در موضع‌گیری‌های اقتصادی رسانه‌ای عمدتاً (به‌غیر از نرخ تورم 41.2درصدی بانک مرکزی) آمارهای مرکز آمار ایران را وتو می‌کند و به آمارهای بانک مرکزی ارجاع می‌دهند.

به‌نظر می‌رسد چشم‌انداز روشنی برای پایان تناقض آمارهای اقتصادی در دولت قابل تصور نیست و باید منتظر ماند دید در آینده چگونه به این اختلافات دیرینه پرداخته خواهد شد.

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار