حضرت امام رضا علیه السلام : مومن حقیقت ایمان را درک نمی کند مگر آن که سه خصلت را دارا باشد : خصلتی از خداوند که کتمان اسرار افراد باشد ، خصلتی از پیامبر اکرم (ص) که مدارا کردن با مردم باشد و خصلتی از ولی خدا که صبر و شکیبایی در مقابل سختی ها را داشته باشد      
کد خبر: ۱۱۰۱۹
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۲
معاون وزیر بهداشت مطرح کرد؛
رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا، احتمال پیک دوباره بیماری کرونا را ممکن دانست.

احتمال پیک و جهش دوباره بیماری کرونا/ این ویروس از بین نمی رود

اخبار معاصر: علی اکبر حق دوست، در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر با بیان اینکه الان داغ‌ترین موضوع تحقیقی در محافل علمی و پزشکی کووید ۱۹ و ساخت واکسن آن است، گفت: زودتر از یک سال تا یک سال و نیم دیگر نمی‌توان به کشف و تولید واکسن کووید ۱۹ امید داشت، برای همین باید مدیریت این بیماری را یاد بگیریم تازه بعد از این تا واکسن به تولید انبوه برسد و در اختیار ۲ تا ۳ میلیارد نفر قرار بگیرد، زمان طولانی نیاز است.

این اپیدمیولوژیست افزود: داروها قبل از اینکه به بازار بیاید مراحل مختلفی را باید طی کند تا عوارض جانبی آن بررسی شود، اثر بخشی آن ارزیابی قرار بگیرد و اینکه آسیبی به سیستم ایمنی بدن وارد نکند و موارد دیگر.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، گفت: سریع‌ترین شکل استفاده از دارو برای درمان این بیماری استفاده از داروهای موجود بازار است آن مولکول‌های داروهایی که برای بیماری‌های دیگر استفاده می‌شود مثل هپاتیت و ایدز، که باید تأثیر کوتاه و بلند آن و عوارضش ارزیابی شود و عرض می‌کنم تا الان هیچ مولکول درمانی مؤثری برای درمان کووید ۱۹ نداریم.

این اپیدمیولوژیست با اشاره به کیت‌های آزمایشگاهی در تشخیص بیماری، ادامه داد: روش تشخیص قطعی بیماری تست PCR است که سعی می‌کند ژنوم ویروس را تشخیص دهد این دقیق‌ترین تست است، البته خالی از خطا هم نیست و ممکن است منفی کاذب داشته باشد، اما موارد نادری ممکن است مثبت کاذب داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه این بیماری ضعف‌های بشری را نشان داد و امتحانی الهی است، افزود: حس بنده و خیلی از همکاران دیگر هم این است که ما خیلی خوب توانسته‌ایم تاکنون بیماری را مدیریت کنیم و می‌توانست بسیار بدتر باشد و این به لطف خدا و همت همه همکاران و نیز مسئولیت پذیری و همکاری خود مردم است که باید از آنها سپاسگزاری کنیم.

حق دوست گفت: احتمال اینکه با پیک و جهش دوباره بیماری روبرو شویم، وجود دارد، اما اوج گیری و پیک آن دیگر خیلی وحشتناک و شدید نخواهد بود.

وی افزود: غیر ممکن است که این ویروس ریشه کن و نابود شود و باید نگاه حذفی به این ویروس را کنار گذاشت و آن را مدیریت کرد.

این اپیدمیولوژیست با بیان اینکه این جنس بیماری‌ها نمودارشان چند کوهانه است و احتمال پیک‌های دیگر هم باید داشت، گفت: باید همه ملاحظات و دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرد و نباید به مناطق شلوغ و پر تجمع رفت، زیرا بسیاری از افراد کم علامت و یا بی علامت اند.

حق دوست افزود: حرکت ویروس خزنده و جهشی و انفجاری و ناشناخته‌های ما درباره آن زیاد است و نمی‌دانیم چرا در یک نفر ضعیف است و در یکی قوی، چرا یکی علامت دارد و دیگری ندارد، نمی‌دانیم به آب و هوا ربط دارد، به غذاها و یا ژنتیک.

وی در خصوص برنامه فاصله گذاری، گفت: هیچ برنامه‌ای نیست که ضعف نداشته باشد برخی ضعف‌ها مربوط به برنامه ریزی ها است که به نسبت باید عرض کنم که این برنامه فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند، جزو برنامه‌های موفق کشور است و الان خیلی از کشورها دارند از ما الگو می‌گیرند و نگاهشان به ماست، برخی اقدامات بی نظیرند مثل ۷۰۰ پروتکلی که برای اصناف تهیه شد، اما در اجرا ضعف‌هایی هم هست و ممکن است برخی جدی نگیرند.

حق دوست اظهار داشت: ما تازه در میانه راه هستیم و تا انتهای نود دقیقه زمان خیلی زیادی باقی است که اگر غفلت کنیم و رعایت نکنیم ممکن است دوباره ویروس شیوعش افزایش یابد و اوضاع وخیم شود.

منبع: مهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار