حضرت امام رضا علیه السلام : مومن حقیقت ایمان را درک نمی کند مگر آن که سه خصلت را دارا باشد : خصلتی از خداوند که کتمان اسرار افراد باشد ، خصلتی از پیامبر اکرم (ص) که مدارا کردن با مردم باشد و خصلتی از ولی خدا که صبر و شکیبایی در مقابل سختی ها را داشته باشد      
کد خبر: ۱۱۰۳۱
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
روحانی:
رئیس جمهور گفت: در شرایطی که مردم برای سلامت خود نگرانی دارند، تلاش کنیم در ماه رمضان نگرانی برای سفره افطار وجود نداشته باشد.
    روحانی: ‌کشور را تقسیم‌بندی کرونایی می‌کنیم/ سفید، زرد و قرمز مبنای تصمیم‌گیری خواهد بود

اخبار معاصر: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا طی سخنانی گفت: ماه رمضان که در آن هستم، ماه پربرکت و ماه انس با قرآن مجید و کمک به دیگران است.

وی افزود: در این ماه رمضان با توجه به سختی‌ها و مشکلاتی که برای اقشار آسیب‌پذیر است، با توجه به پویش‌هایی از سوی مردم و هیئات و نیروهای مسلح به راه افتاده، همه کمک کنیم که سفره مردم بی‌افطار نماند و این مهم است در شرایطی که مردم برای سلامت خود نگرانی دارند، تلاش کنیم در ماه رمضان نگرانی برای سفره افطار وجود نداشته باشد.

رئیس‌جمهور همچنین اظهار داشت: محدودیت اجتماعات یا فاصله‌گذاری هوشمند که بر آن تأکید شده، همچنان بر آن تأکید داریم و بازگشایی‌های کسب و کار باعث نشود برداشت کنیم که کرونا دارد تمام می‌شود و ما باید دنبال زندگی روزمره برویم، ما نمی‌توانیم بگوییم کرونا چه زمانی تمام می‌شود، البته اگر این امکان داشت خیلی خوب بود ولی امکان‌پذیر نیست و برای ما نیز برنامه‌ریزی راحت بود ولی زمان مشخصی وجود ندارد چون داروی خاصی برای درمان این بیماری وجود ندارد و همه‌ی بار تقریباً به یک معنا روی دوش خود مردم بر می‌گردد.

روحانی خاطرنشان کرد: مراقبت تنها راه مقابله با کروناست و باید فاصله و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنیم، اگر به بیمارستان هم برویم پرستار و پزشک از ما مراقبت خواهند کرد؛ البته با شرایط سخت و ویژه‌تر. اساس این مسئله مراقبت است و باید دستورالعمل‌ها مراعات شود؛ اینطور در نظر بگیریم که کرونا برای مدتی هست و ما متأسفانه باید با وجود کرونا زندگی کنیم، همانطور که برای سلامت انسان و پرهیز و تقوا از گناه و تخلفات الهی است، اینجا هم باید از چیزی‌هایی که می‌تواند ما را مبتلا کند مراقبت کنیم و اینها ریشه مسئله است.

وی گفت: الحمدلله تاکنون اکثریت قاطع مردم به اصول توجه نموده و مراعات کردند و هر روز در آمار می‌بینیم که مردم به‌خوبی مراقبه دارند و می‌دانند که راه حل به‌دست خودشان است؛ البته پزشکان و مدافعین سلامت مردم هم آماده‌اند و هوشیاری بیشتری دارند. در این جلسه گزارش داده شد که بسیاری از تخت‌های مراقبتی، وسایل کمک تنفسی در همین ایام در بیمارستان‌ها اضافه شده؛ 1100 تخت، 425 تخت مراقبتی و بیش از 900 وسایل تنفسی اضافه شده است.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: برای ما مهم است که تعداد مبتلا در روز چقدر است و گاهی این تعداد خوشحال‌کننده و گاهی نیز ناراحت کننده است؛ اگر مثلاً 1000 نفر به آمار مبتلایان اضافه شود، به‌خاطر پیشتازی بخش سلامت ما در شناسایی بوده و پزشکان افراد مبتلا را شناسایی کردند که این کمک بزرگی است، اگر شناسایی فرد مبتلا از طریق تست صورت بگیرد، موجب ناراحتی نیست چون فرد مبتلا کشف می‌شود و به سِیر درمان می‌شتابد ولی اگر افزایش تعداد مبتلا برای عدم رعایت دستورالعمل‌هاست، اینجا ناراحت‌کننده است و باید کاری کنیم که بر مبنای تعداد تست‌ها افراد شناسایی شوند نه بر مبنای عدم رعایت دستورالعمل‌ها.

رئیس‌جمهور گفت: امروز تصمیم جدیدی در مقابله با کرونا گرفتیم، پیشنهاد جدید این است که کشور تقسیمات کشوری جدید پیدا کند، نه بر مبنای شمال و  جنوب و  استان، تقسیماتی بر مبنای ابتلا و شیوع کرونا و مقرراتی که وزارت بهداشت به عنوان معیار قرار می‌دهد مثلاً اگر در شهرستانی ورودی به بیمارستان برای یک هفته حذف شده و کسی به بیمارستان مراجعه نکرده و فوتی هم نداشتیم و بهبودیافتگان هم افزایش می‌یابد و اگر این وضعیت این به دو هفته برسد، وزارت بهداشت طبق معیارهای خود می‌گوید که اینجا سفید است و سایر مناطق زرد و قرمز است.

روحانی ادامه داد: وزارت بهداشت طبق نقشه اعلام می‌کند که فلان شهرستان اوضاع سفید دارد و مردم مراعات را ادامه دهند، در زمانی که شرایط سفید بماند شرایط جدیدی مطرح می‌شود و در هفته‌های آینده می‌توان درباره اماکن مذهبی و برقراری نماز این مناطق سفید و مشاغل این مناطق تصمیم‌گیری کرد.

وی گفت: دلمان می‌خواست امروز مصوبه وسیع‌تری داشته باشیم چون این ماه مقدس و پربرکتی است و دل‌ها برای زیارت اماکن شریف مذهبی بیشتر می‌تپد؛ اگر فقط بازگشایی خود صحن اماکن مقدسه مطرح بود تصمیم‌گیری راحت‌تر بود ولی وقتی می‌گوییم صحن مکان مذهبی باز شود، سفر به آن شهر و دیار و سکونت در هتل‌ها نیز بیشتر می‌شود. هر وقت هر مکان و منطقه‌ای که سفید اعلام شد، بازگشایی اماکن مذهبی آن را اعلام خواهیم کرد.

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار