آخرین اخبار ، تحولات ، چالش ها و تحلیل های اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و ورزشی را در پایگاه خبری - تحلیلی معاصر بخوانید/ با ما باخبر شوید        
کد خبر: ۱۱۷۰۹
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۱
کتاب «اخلاق در شبکه های اجتماعی؛ مواجهه ای اخلاقی با آسیب های شبکه های اجتماعی» نوشته حجت الاسلام کریم خان محمدی و علی اکبر شاملی توسط انتشارات باقرالعلوم (ع) منتشر شد. 

کتاب «اخلاق در شبکه های اجتماعی» منتشر شد 

به گزارش معاصر، بسیاری از اندیشوران عصر کنونی را «جامعه اطلاعاتی» نامیده‌اند؛ جامعه‌ای که با همه مواهبی که برای بشر به ارمغان آورده، آسیب‌هایی نیز به همراه داشته است. 

با انقلاب اطلاعات و فناوری در عصر کنونی و همچنین فراگیری شبکه‌های اجتماعی و رشد روز افزون دسترسی به آنها، دغدغه‌ی بزرگی در جامعه شکل گرفته است. از فراگیری استفاده از آن، تا آنجا باید گفت که در چند سال اخیر، شبکه‌های اجتماعی بعد از موتورهای جستجوگر، در رتبه دوم استفاده قرار گرفته‌اند. درباره دسترسی راحت به آن، همین بس که این شبکه‌های فقط مختص به رایانه نبوده، در تلفن‌های همراه کاربران به سهولت و با هزینه‌های کم قابل دسترسی هستند و به معنای واقعی، همراه فرد هستند و همین مسئله باعث شده تا کنترل خانواده‌ها در این مورد کمتر گردد. 

شبکه‌های اجتماعی فوایدی دارد از جمله: سهولت گفتگو، تبادل اطلاعات، دسترسی آسان و سریع به اطلاعات و اخبار روز، آشنایی با فرهنگ‌های مختلف، اجتماعی‌تر شدن افراد و.... 

این شبکه‌ها با وجود داشتن این فواید، مضراتی هم دارند، که می‌توان به خطراتی مثل دزدی اطلاعات یا ویروس‌هایی که روز به روز در حال افزایش هستند اشاره کرد؛ اما بیشترین خطری که کاربران را تهدید می‌کند، تغییر نوع رفتار آنها در این نوع شبکه هاست، که خود می‌تواند در شخصیت و روابط خانوادگی و اجتماعی فرد تاثیر گذار باشد. 

این معضل باعث می‌شود در آینده، جامعه‌ای با مشکلات اخلاقی فراوان و آمار رو به افزایش مشکلات خانوادگی و طلاق و نابهنجاری‌های اجتماعی داشته باشیم. از این رو برای حل این مشکلات، که صرفاً شخصی نیستند و می‌توانند باعث بروز مشکلات اجتماعی گردند، اخلاق به عنوان یک عامل بازدارنده، که با خود کنترلی همراه است می‌تواند بیش از هر چیز دیگری مؤثر باشد. 

به تازگی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم علیه السلام کتاب «اخلاق در شبکه‌های اجتماعی؛ مواجهه‌ای اخلاقی با آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی» را منتشر کرده است. 

ایده محوری کتاب این است که در جامعه امروزی که اطلاعات از منابع نامتناهی و ناشناخته تولید می‌گردند، کنترل متمرکز از سوی دولت‌ها چندان سودی ندارد؛ اما خانواده‌ها می‌توانند به عنوان هسته مرکزی جامعه، اخلاق اسلامی را نهادینه نمایند. 

کتاب «اخلاق در شبکه‌های اجتماعی؛ مواجهه‌ای اخلاقی با آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی» مشتمل بر چهارفصل است. در فصل اول کتاب به تعریف اصطلاحات، فصل دوم به بررسی آفت ها و آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی و در فصل سوم رابطه آسیب‌ها با اخلاق و در فصل چهار و پایانی به نحوه گذر از آنها پرداخته است. 

این کتاب توسط حجت الاسلام کریم خان محمدی و علی اکبر شاملی در ۲۰۸ صفحه نوشته و توسط انتشارات باقرالعلوم (ع) منتشر شده است. 

پایان پیام/ 

منبع: مهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: