پیام های خود را برای انتشار می توانید در قسمت "تماس با ما" ارسال کنید      
آخرین اخبار
June 12 2021-شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۱۷۵۵
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶
​مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت: در راستای جهش تولید و توسعه صنایع‌دستی اصیل منطقه مقدمات ثبت خلخال به عنوان شهر ‌ملی جاجیم در این اداره کل آغاز ‌شد.
نادر فلاحی ​(مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل) اظهار کرد: استان اردبیل ظرفیت‌های بی‌نظیری در حوزه‌ صنایع‌دستی دارد، به طوری که کیفیت و اصالت صنایع‌دستی استان به‌ویژه در رشته‌های بافته‌های داری در جهان بی‌نظیر است که با توجه به این اهمیت وظرفیت، رویکرد اداره‌کل ثبت ملی و جهانی این آثار است.

او افزود: ‌در این راستا سال گذشته موفق شدیم نشان جغرافیایی بین‌المللی را برای ورنی مغان اخذ کنیم و امسال نیز فرایند ثبت ملی شهر اصلاندوز به عنوان شهر ملی ورنی و شهر عنبران به عنوان شهر ملی گلیم را در دستور کار قرار دادیم که با همکاری مسئولان و نمایندگان استاندر مجلس شورای اسلامی این فرایند در مرحله نهایی خود قرار دارد و به زودی ابلاغ خواهد شد.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل ادامه داد: با توجه به رویکرد این اداره کل در راستای توسعه متوازن استان، مقدمات ثبت شهر خلخال به‌عنوان شهر ملی جاجیم را نیز آغاز کردیم و امیدواریم به زودی شاهد نهایی شدن این مهم باشیم.

فلاحی بیان کرد: ثبت خلخال به عنوان شهر ملی جاجیم باعث خواهد شد تا علاوه بر حفظ و احیای این دل‌بافته اصیل مردمان استان، شاهد تحقق جهش تولید و توسعه اقتصادی به‌ویژه در مناطق روستایی این شهرستان باشیم.

او گفت: برای تحقق اهداف تعیین‌شده در این حوزه، ساماندهی اساتید مجرب جاجیم‌بافی در شهرستان آغاز شده تا با کمک این افراد آموزش بافت جاجیم در روستاها و مناطق محروم این شهرستان افزایش یابد.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل اضافه کرد: مرکز نمایشگاهی فروشگاه صنایع دستی خلخال را نیز در اختیار بخش خصوصی فعال این حوزه قرار دادیم که با این اقدام اشتغال بیش از ۲۰۰ نفری در این مرکز ایجاد شده است.
برچسب ها: جاجيم ، خلخال ، اردبيل
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار