آخرین اخبار ، تحولات ، چالش ها و تحلیل های اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و ورزشی را در پایگاه خبری - تحلیلی معاصر بخوانید/ با ما باخبر شوید        
کد خبر: ۱۲۰۶۴
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۳
به‌رغم نگرانی‌ها بابت در دسترس نبودن واکسن کووید 19 صورت گرفت
واکسن کرونا و اخبار مسرت‌بخش از تولید دست کم 2 نوع از این واکسن در جهان، امیدها را برای مبارزه قاطع‌تر با این ویروس مرگبار بیشتر کرده است اما نگرانی از در دسترس بودن این واکسن‌ها همچنان به قوت خود باقی است.
به گزارش پایگاه خبری اخبار معاصر، یکی از دغدغه‌های نهادهای بین‌المللی همچون سازمان بهداشت جهانی و صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) توزیع ناعادلانه واکسن به ویژه در دسترس نبودن آن برای کشورهای فقیر است. 
حالا اما صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرده این نهاد در سال ۲۰۲۱ طی ماموریتی بزرگ حدود ۲ میلیارد دُز واکسن کرونا را به برخی کشورها ارسال می‌کند.
یونیسف روز دوشنبه (امروز) اعلام کرد، این نهاد در قالب «کوواکس» که یک طرح جهانی اختصاص واکسن کوویدـ۱۹ با همکاری سازمان جهانی بهداشت است، در نظر دارد سال آینده میلادی (۲۰۲۱) حدود ۲ میلیارد دُز واکسن کرونا به کشورهای در حال توسعه و فقیر جهان بفرستد.
صندوق کودکان ملل متحد همچنین خبر داد در حال همکاری با ۳۵۰ شرکت هواپیمایی و خطوط کشتیرانی برای انتقال واکسن ویروس کرونا و یک میلیارد سرنگ به کشورهای فقیر از قبیل بروندی، افغانستان و یمن است.

پروژه کوواکس
خبرگزاری رویترز گزارش کرده است اتلوا کادیلی مدیر این نهاد جهانی هم گفت: «این همکاری با ارزش برای مدت طولانی ادامه خواهد یافت تا از ظرفیت کافی انتقال و حمل‌ونقل برای این عملیات بزرگ و تاریخی (برای ارسال واکسن کرونا و سرنگ) اطمینان حاصل شود».
طرح کوواکس که تحت رهبری مشترک GAVI vaccine group (گروه واکسن گاوی)، سازمان جهانی بهداشت و «ائتلاف آمادگی برای ابتکارها در برابر همه‌گیری» قرار دارد، از کشورهای جهان خواسته که واکسن‌های کرونا را احتکار نکنند و واکسیناسیون افراد در هر کشوری را که بیشتر از بقیه در معرض خطر هستند در اولویت اول قرار دهند.
بنا بر گزارش سازمان جهانی بهداشت، حتی قبل از شروع همه‌گیری ویروس کرونا دسترسی به انواع واکسن‌ها در جهان نابرابر بوده و حدود ۲۰ میلیون نوزاد به واکسن‌هایی که آنها را در برابر بیماری‌های جدی، مرگ و فلج شدن مصون نگه می‌دارد دسترسی نداشتند.
نقش مهم یونیسف در برنامه کوواکس از جایگاه آن به عنوان بزرگ‌ترین خریدار واکسن در جهان حائز اهمیت است و گفته شده که به نمایندگی از ۱۰۰ کشور جهان بیش از ۲ میلیارد دُز واکسن در سال برای عملیات ایمن‌سازی متعارف و پاسخ به شیوع بیماری‌ها تهیه می‌کند.
موضوع تولید و توزیع واکسن ویروس کرونا برای مقابله با همه‌گیری آن به مسئله‌ای خبرساز در جهان تبدیل شده است.

تاکنون کشورهای چین و روسیه اعلام کرده‌اند که واکسن این ویروس را تولید کرده و آمادگی صدور آن به دیگر کشورها را دارند. مقام‌های آمریکایی هم اعلام کردند که به زودی واکسن کرونا را توزیع خواهند کرد.
پیش از این شرکت فایزر اعلام کرد واکسن کرونای این شرکت که با همکاری بیون‌تِک تولید شده تا ۹۵ درصد باعث ایجاد مصونیت در برابر این بیماری می‌شود.

واکسن کرونا را ریشه‌کن نمی‌کند
به رغم برخی خوشبینی‌ها درباره تولید واکسن، تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، واکسن کرونا را برای مهار بیماری کوویدـ۱۹ ضروری خواند اما گفت که واکسن جایگزین سایر ابزارهای مبارزه با این بیماری نخواهد شد و باید به عنوان مکمل آنها مورد استفاده قرار گیرد و واکسن به تنهایی این بیماری همه‌گیر را مهار نخواهد کرد.
به گفته مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، با توجه به محدود بودن عرضه اولیه واکسن کرونا کارکنان بخش سلامت، افراد مسن‌تر و سایر گروه‌های در معرض خطر برای دریافت این واکسن در اولویت خواهند بود.
وی افزود، حتی با وجود واکسن ادامه برخی اقدامات فعلی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی، اخذ تست‌های کرونا و قرنطینه مبتلایان ضروری خواهد بود و هنوز راه زیادی در پیش داریم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: