آخرین اخبار ، تحولات ، چالش ها و تحلیل های اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و ورزشی را در پایگاه خبری - تحلیلی معاصر بخوانید/ با ما باخبر شوید        
آخرین اخبار
February 26 2021-جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۵۸۶۵
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۲
به دنبال بازداشت منتقد روس
وزیر امور خارجه آمریکا در یک بیانیه خطاب به مقامات روسیه خواستار آزادی فوری و بدون شرط منتقد بازداشت شده روسی شد.
به گزارش پایگاه خبری معاصر به نقل از اسپوتنیک، وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به بازداشت «آلکسی ناوالنی» یکی از منتقدان و مخالفان سرسخت دولت روسیه در هنگام بازگشت به کشورش، خواستار آزادی فوری این شهروند روس شد.

در بیانیه‌ای که «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در همین ارتباط منتشر کرد، آمده است: «ما از دولت روسیه می‌خواهیم که سطحی را برای نقش آفرینی تمام نامزدها و احزاب سیاسی که خواهان رقابت در فرآیند انتخاباتی هستند، فراهم کند. آلکسی ناوالنی مشکل نیست. ما خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او هستیم».

این دیپلمات بلندپایه آمریکایی که تنها تا سه روز دیگر سکان هدایت این وزارتخانه مهم را در دست دارد، در ادامه اظهارنظرهای مداخله‌جویانه خود مدعی شد که «مردم روسیه مانند مردم سایر نقاط سزاوار داشتن دولتی هستند که از تبادل آزاد ایده‌ها، دولتی شفاف و پاسخگو، قوه قضائیه ای مستقل و همچنین از توانایی بکارگیری حقوق اولیه انسانی همچون آزادی بیان و آزادی گردهمایی بدون بیم و هراس از مجازات پشتیبانی کند.

ساعاتی پیش نیز «چارلز میشل» رئیس شورای اروپا در واکنش به خبر بازداشت الکسی ناوالنی از مقام‌های روسیه خواست تا این منتقد سیاسی را آزاد کنند. میشل در یک پیام توئیتری در این باره نوشت: «بازداشت آلکسی ناوالنی به محض ورودش به مسکو غیرقابل قبول است. من از مقام‌های روسیه می‌خواهم که فوراً او را آزاد کنند».

در واکنش به اظهارنظر مداخله جویانه این مقام آمریکایی، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه به مقامات خارجی به خصوص کشورهای غربی توصیه کرد که موازین حقوق بین الملل را رعایت کرده، به قوانین ملی کشورهای مستقل تجاوز نکرده و [در عوض] بر حل مشکلات داخلی خود تمرکز کنند.

گفتنی است، «آلکسی ناوالنی» یکی از منتقدان دولت روسیه روز یکشنبه برای نخستین بار از زمان مسمومیت ادعایی خود در تابستان گذشته از آلمان عازم روسیه شد؛ اما به محض ورود به فرودگاه مسکو توسط پلیس روسیه بازداشت شد.

سازمان خدمات زندان مسکو در بیانیه‌ای اعلام کرد که ناوالنی به دلیل نقضِ محکومیت زندان تعلیقی خود بازداشت شده و تا زمان برگزاری جلسه دادگاه در ماه میلادی جاری در بازداشت خواهد بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار