آخرین اخبار ، تحولات ، چالش ها و تحلیل های اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و ورزشی را در پایگاه خبری - تحلیلی معاصر بخوانید/ با ما باخبر شوید        
آخرین اخبار
March 05 2021-جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۶۴۲۳
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
وزیر علوم مطرح کرد:
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به جایگاه شانزدهم علمی ایران گفت: قرار نیست در آینده مصرف کننده فناوری دیگران باشیم و باید تولیدکننده علم و فناوری باقی بمانیم.
به گزارش پایگاه خبری معاصر، منصور غلامی امروز در مراسم سه شنبه‌های فناورانه شرکت راه آهن با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به علم و دانش و نخبگان و فناوری گفت: حوزه آموزش عالی کشور یک سرمایه علمی است و سبب شده تا در حال حاضر جمعیت بزرگی از کشور دانش آموخته دانشگاه‌ها باشند.

وی ادامه داد: یک وظیفه آموزشی بر عهده وزارت علوم بود که به خوبی انجام دادیم و سبب شد وضعیت علمی ما در دنیا و در مقایسه با دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته و توسعه یافته و توانمند از جایگاه خوبی برخوردار باشد، به گونه‌ای که جزو ۲۰ کشور برتر دنیا در حوزه علم و فناوری هستیم و در حال حاضر در رتبه‌های ۱۶ و ۱۷ قرار داریم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: وجود این دانشگاه‌ها یک ظرفیت بزرگی در کشور است که در جریان ۲۰ سال اخیر به روندی بالنده و در حال رشد تبدیل شده است. در یک سال اخیر شاهد حضور شرکت‌های دانش بنیان در مجموعه راه آهن هستیم و سبب شده در این یک سالی که کرونا بر دانشگاه‌ها سایه انداخته است، هر روز گزارش‌هایی از توانمندی‌های علمی برای خدمت به مردم اعلام شود و بسیاری از یافته‌های علمی هم حتی فرصت خبری شدن نیافتند.

غلامی یادآور شد: مراکز صنعتی از یافته‌های علمی دانشگاه‌ها استقبال می‌کنند و در نتیجه شاهد ریشه و عمق گرفتن هر روزه یافته‌های علمی هستیم. آینده درخشانی پیش روی این هماهنگی‌ها و همکاری هاست و شاهد به نتیجه رسیدن فرصت‌های علمی هستیم.

وزیر علوم تصریح کرد: ۴۵ پارک علم و فناوری در کشور داریم که ۳۷ پارک را وزارت علوم مستقیماً مدیریت می‌کند همچنین ۱۹۷ مرکز رشد در دانشگاه‌ها تأسیس و ۶ هزار شرکت دانش بنیان در پارک‌های علم و فناوری راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه وزارتخانه‌ها به سمت بهره برداری از ظرفیت بزرگ و توانمند ایجاد شده در دانشگاه‌ها بیایند، گفت: به دلیل بالا بودن تعداد مراکز علمی و همچنین کاهش جمعیت دانشجویی، ظرفیت خالی توسعه علمی و فناوری داریم.

غلامی یادآور شد: دانشکده راه آهن دانشگاه علم و صنعت جزو موارد خاص در دنیاست که یک دانشکده تخصصی در حوزه راه آهن داشته باشیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به وجود ظرفیت علمی و نخبگانی دانشگاه‌های شهرستان‌ها گفت: از این ظرفیت می‌توانیم در گستره راه آهن در سراسر کشور استفاده کنیم وظیفه اصلی ما در وزارت علوم بستر سازی برای رشد و بالندگی صاحبان فناوری است، همچنین وظیفه خاصی هم برای هدایت ظرفیت علمی به سمت توسعه فناوری داریم.

غلامی تاکید کرد: قرار نیست در آینده مصرف کننده فناوری دیگران باشیم و باید تولیدکننده علم و فناوری باقی بمانیم.

در ادامه این مراسم محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه تلاش زیادی کردیم تا نگاه لجستیکی به توسعه را به رویکرد دانش بنیانی تبدیل کنیم، گفت: این دیدگاه را در فکر سازمانی و فردی کارکنان و مدیران راه آهن جریان داده ایم.

وی ادامه داد: از طریق جریان سازی پژوهش و تحقیقات نتیجه گرا، توسعه دانش بنیان را پایه گذاری کرده ایم که نمونه آن در مرکز جهادی پیشرفت راه آهن مشهود است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی مرکز جهادی پیشرفت راه آهن مرکز تلاقی نخبگان است و نخبگان می‌توانند در این مرکز جریان پیشرفت راه آهن را هدایت کنند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم خدمات ریلی را آنگونه که شایسته مردم است به آنها ارائه دهیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار