آخرین اخبار ، تحولات ، چالش ها و تحلیل های اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و ورزشی را در پایگاه خبری - تحلیلی معاصر بخوانید/ با ما باخبر شوید        
آخرین اخبار
March 05 2021-جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۸۱۵۱
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۰
محققان دانشگاه بیرمنگام خبر می دهند
شرکت بنتلی با همکاری محققان دانشگاهی بیرمنگام قصد دارد تا از قطعات آهن ربای مذکور برای تولید خودروهای هیبریدی لوکس استفاده کند.
می توان از آهن رباهای مستعمل رایانه‌ها برای تولید خودروهای هیبرید استفاده کردبه گزارش پایگاه خبری معاصر و به نقل از نیواطلس، انواع آهن ربا در طیف گسترده‌ای از محصولات الکترونیکی و برقی مانند ژنراتورهای توربین‌ها، دستگاه‌های ام آر آی و غیره به کار می‌روند. این قطعات بعد از کاهش کارایی و پایان استفاده کنار گذاشته می‌شوند. اما شرکت بنتلی با همکاری محققان دانشگاهی قصد دارد تا از قطعات آهن ربای مذکور برای تولید خودروهای هیبریدی لوکس استفاده کند.

برای جداسازی آهن رباهای مغناطیسی از هارد دیسک‌های قدیمی رایانه‌ها از فناوری موسوم به HPMS استفاده می‌شود. از این طریق بازیابی آهن ربای نئودیمیم (NdFeB) ممکن می‌شود که از رایج‌ترین اشکال این فلز در کره زمین است. هزینه پایین عملیاتی کردن این فناوری و استفاده از هیدروژن به جای کربن از جمله مزایای کاربرد فناوری یادشده است.

فناوری یادشده تولید باتری و برخی قطعات برقی مورد استفاده در خودروهای هیبریدی را تسهیل می‌کند. با توجه به اینکه کشورهای غربی برای تأمین این نوع مواد اولیه فلزی بیش از حد به معادن چین وابسته هستند، از این طریق می‌توانند از وابستگی خود به این کشور هم بکاهند و برای تأمین نیازهای خود به بازیافت مواد فلزی مستعمل متوسل شوند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار