آخرین اخبار ، تحولات ، چالش ها و تحلیل های اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و ورزشی را در پایگاه خبری - تحلیلی معاصر بخوانید/ با ما باخبر شوید        
کد خبر: ۶۸۳۱
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۲
دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به حملات تروریستی در منطقه برج البراجنه در ضاحیه جنوبی بیروت گفت: هدف اسرائیل و تکفیری‌ها ایجاد فتنه و جنگ داخلی در لبنان است.
اخبار معاصر : شبکه خبری المنار، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در ابتدای سخنان درباره انفجارهای تروریستی در منطقه برج البراجنه واقع در ضاحیه جنوبی بیروت که بر اثر آن ۴۱ تن شهید و ده ها تن دیگر زخمی شدند،گفت: سخنان امشب من درباره عملیات تروریستی دوگانه‌ای در برج البراجنه است که ده‌ها شهید و زخمی به جا گذاشت‬.

حملات تروریستی در فرانسه را محکوم می‌کنم

نصرالله افزود: همچنین لازم می‌دانم به صورت رسمی اقدام تروریستی به وقوع پیوسته در پاریس پایتخت فرانسه را محکوم کنم. داعش همواره در منطقه‌ای که ما زندگی می‌کنیم ملت‌های را به خون و خاک می‌کشد و لبنان یکی از کشورهایی است که ملت آن گرفتار تروریسم هستند و از این رو ملت لبنان بهتر از هر کسی می‌تواند درک کند که مردم فرانسه چه کشیده‌اند.‬‎ از این رو، بر خود لازم می‌دانیم این واقعه دردناک را محکوم کرده و آرزو کنیم که داعش و داعشی‌ها نابود شوند‬‎.

تقدیر از تمامی کسانی که بعد انفجار برج البراجنه کمک‌رسانی کردند

وی با اشاره به حادثه تروریستی برج البراجنه گفت: لازم می‌دانم برای شهدای حادثه تروریستی برج البراجنه دعای مغفرت و رحمت الهی کنم و برای مجروحان شفای عاجل مسئلت کنم‬. برای بازماندگان این حادثه هم آرزوی صبر و بردباری می‌کنم به خانواده‌های شهدا هم اعلام می کنم به شما هم تسلیت می‌گویم و احساس درد شما را حس می‌کنم از خداوند متعال برای شما صبر و بردباری و تحمل مسئلت می‌کنم و آرزومندم که خداوند بهتر پاداش صابران رابه شما عنایت کند‬‎.

نصرالله در ادامه سخنان خود گفت که برای تمام کسانی که در این حادثه دردناک دچار مشکل شدند آرزوی توفیق و سلامتی و بردباری می‌کنم که خیر و دنیا و آخرت در این است‬‎. لازم است در اینجا از تمام کسانی که در طول مدت وقوع این حادثه تروریستی در جنوب بیروت کمک و یاری رساندند کمک‌هایی که به موقع بود، خدماتی که آتش نشانی و بیمارستان‌ها و امدادرسانان و مردم معمولی در انتقال مجروحان داشتند تقدیر کنم. همچنین از زحمات کادر پزشکی و پزشکان و جراحان و از نیروهای ارتش و امنیتی لبنان تقدیر و تشکر کنم و جا دارد از تمام رسانه‌هایی که به صورت مسئولانه عمل کردند تشکر کنم‬‎.

نصرالله تاکید کرد: لازم است از تمام احزاب و گروه‌ها و مرجعیت‌های دینی تمام بخش‌های جهان که این حادثه را محکوم کردند و با ملت و دولت لبنان ابراز همبستگی و همدردی کردند تشکر کنم. لازم می دانم از تمام این مواضع انسان دوستانه، مهربانانه و ملی گرایانه که نشان دهنده حس مسئولیت پذیری بود از همه و خانواده های شهدا و مجروحان و آسیب دیدگان تشکر کنم‬‎. ملت لبنان اکنون بیشتر از هر کسی، ملت فرانسه را درک می‌کند‬‎.

خانواده شهدا همچنان بر مقاومت استوار هستند

‫وی افزود که آنچه پس از وقوع حادثه تروریستی برج البراجنه از سوی خانواده های شهدا و مجروحان دیدیم بیانگر مضمون عقیده و جهاد این مردم در رویارویی با این مصیبت بود و آنها همچنان بر مواضع و مقاومت و عقاید خود استوار و راسخ هستند‬.

نصرالله در ادامه با اشاره به جزئیات انفجار تروریستی در برج البراجنه گفت: در حال حاضر تصویر بسیار واضح است نیروهای امنیتی رسمی و دستگاه‌های ذیربط در مقاومت به تصویر واضحی دست یافتند، اما با وجود اطلاعاتی که در این‌باره به دست آوردند ترجیح می‌دهم تا روشن شدن نتایج تحقیقات چیزی نگویم و این مسئله را به مسئولان ذیربط در دولت واگذار کنم تا این مسائل را برای مردم توضیح دهند اما در اینجا لازم می‌دانم که به برخی از نکات مربوط به این واقعه اشاره کنم.

داعش به صورت حتمی مسئول اقدام تروریستی در برج البراجنه است

‫دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه گفت: اکنون باید بگوییم که داعش به صورت حتمی مسئول اقدام تروریستی در برج البراجنه است، جنایتی که شبکه های داعش مرتکب شدند و بازداشت شدگانی که نزد دستگاه های امنیتی هستند، به ارتباط خود با داعش اعتراف کردند‬. آنچه که واضح است، این است که دو فرد انتحاری وجود داشتند و اسامی‌ که از سوی رسانه‌ها در آن روز اعلام شد، به هیچ عنوان صحت نداشته است. تاکنون، موفق شدند تنها هویت یکی از دو فرد انتحاری را به صورت کامل مشخص کنند و آن شخص تبعه کشور سوریه است، اما هویت فرد انتحاری دوم، تا کنون مشخص نشده است، اما نشانه‌های موجود حکایت از آن دارد که وی نیز تبعه کشور سوریه است.

وی با اشاره به دستگیری تعدادی از تروریست‌ها گفت: خبر مهم‌تر آن است که بخش اطلاعات و امنیت کل لبنان موفق شده است افراد مزدوری را دستگیر کند. هم اکنون عناصر اساسی مرتبط با جنایت برج البراجنه در اختیار بخش اطلاعات هستند و این موفقیت، تنها حقیقت ماجرا را فاش نکرده، بلکه این امر توانست راه را به روی جنایات و عملیات مشابهی که ممکن بود در روزها و هفته های آتی رخ بدهد، بست. تا این لحظه در بین بازداشت شدگان، هیچ تبعه فلسطینی وجود ندارد و بازداشت‌شدگان همه تبعه سوریه و لبنان هستند. اعضای این شبکه تروریستی از آپارتمان‌های متعددی در بیروت استفاده کرده‌ اند و یکی از این آپارتمان‌ها در داخل اردوگاه برج البراجنه واقع بود و این واحد ‌اپارتمانی از سوی نیروهای امنیتی لبنان مورد حمله قرار گرفت و گروه‌های ذیربط در داخل اردوگاه با نیروهای امنیتی کاملا همکاری کردند.

نصرالله تاکید کرد که برای آینده و روزهای آتی و به منظور جلوگیری از وقوع چنین اقدامات تروریستی، لازم است که با هم دست به کار شویم و نباید تنها به اقدامات و تدابیر بازدارنده بسنده کنیم، بلکه در این راه باید به سمت ایجاد قواعد و اصول اساسی در اداره این اوضاع پیش رویم که شامل تمام بخش‌های انتقال، خطوط تدارکاتی با هدف متلاشی کردن این شبکه های تروریستی باشد. آنچه ظرف روزهای گذشته روی داد، یعنی بازداشت‌های موقت همه در راستای راهبردی صورت گرفته است که در این باره، اکنون با شما صحبت کردم.

برای مقابله موج جدید انفجارها باید به سراغ سرشاخه‌ها برویم

وی با اشاره به شیوه مقابله با موج جدید انفجارها در لبنان گفت: برای مقابله با این موج جدید عملیات تروریستی با استفاده از کمربندهای انفجاری، باید از همان شیوه مقابله با خودروهای بمب‌گذاری شده که از سوی تروریست‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، با آن مقابله شود. یعنی برای مقابله با این پدیده جدید، باید با سرشاخه‌ها و سرکردگان آنها مقابله کنیم و باید به نزدیک‌ترین مسئول این شاخه‌ها برسیم، چرا که همین عوامل هستند که این مزدوران را برای اجرای عملیات تروریستی اعزام می‌کنند و ما به لطف نیروهای امنیتی موفق شدیم طی چند روز گذشته از وقوع عملیات تروریستی در شمال لبنان جلوگیری کنیم.

باید اهداف و برنامه‌های دشمن را خنثی کنیم، کسی که در عملیات تروریستی کشته می‌شود، شهید است. در رویارویی با این اهداف باید مسئولیت پذیر باشیم و نباید اجازه دهیم که دشمن بتواند اهداف خود را محقق کند؛ زیرا چنین امری توهین به شهدا و مجروحان تمام مردم استوار و صبور است.

یکی از مهمترین اهداف دشمن ایجاد فتنه در لبنان است

نصرالله با اشاره به اهداف دشمنان از انفجارهای تروریستی در لبنان گفت: یکی از مهمترین اهداف دشمن، ایجاد فتنه در لبنان است فتنه‌ای در تمام سطوح، هنگامی که این انفجارهای تروریستی رخ داد، شمار زیادی از مردم شهید شدند و در آن موقع خبرهای فرضی درباره اسامی‌ای تروریست‌های انتحاری اعلام شد و اعلام کردند که بین این اسامی، افراد فلسطینی و تبعه سوری وجود دارند. هدف از این مسئله در وهله نخست، ایجاد فتنه میان لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها بود تا از این طریق، بتوانند در اردوگاه‌های فلسطینی‌ها، فتنه ایجاد کنند و برای مردم ما در جنوب و منطقه بقاع مشکل ایجاد کنند.

ملت لبنان موفق شد هدف دشمنان را خنثی کند

نصرالله گفت: اکنون می‌توانم بگویم به لطف و برکت بیداری عمومی و هوشیاری مردم، و به برکت چنین محیطی که مورد حمله هم واقع شده، ملت لبنان به صورت کلی موفق شده‌اند این هدف دشمنان و این فتنه را خنثی کنند. مواضع محکومیت و مواضع جدی‌ای که از سوی برادران فلسطینی ما، خواه در گردان‌های مقاومت و خواه در جریان‌های فلسطینی درباره این واقعه اعلام شد و نیز اقدام ساکنان اردوگاه‌های فلسطینی و نخبگان فلسطینی که این واقعه را محکوم کردند در جهت خنثی سازی این فتنه بسیار کارساز بود.

هدف اسرائیل و تکفیری‌ها ایجاد جنگ داخلی در لبنان است

نصرالله با اشاره به اهداف پشت پرده اسرائیل برای لبنان گفت: باید همواره، این مسئله را در ذهن و در گوش و در برابر چشممان داشته باشیم که اسرائیل و تکفیری‌ها، هدفشان ایجاد فتنه و جنگ داخلی در لبنان است که از این طریق هم به اسرائیل خدمت خواهد شد و هم به اهداف داعش کمک می‌کند، و تمام تکفیری‌ها از آن سود می‌برند.

هیچ کس حق تعرض به آوارگان فلسطینی و سوری را ندارد

خطاب به فلسطینی‌ها در اردوگاه ها می‌گویم به ویژه گروه‌های فعال فلسطینی، آنها برای کمک به کنترل اوضاع تا جایی که امکان دارد باید نقش خود را ایفا کنند؛ چرا که معمولا سرویس های امنیتی لبنانی وارد اردوگاه های فلسطینی نمی‌شوند‬‎. همچنین لازم است و ضرورت دارد که بخواهیم و اعلام کنیم که کمک‌های بین المللی به لبنان برای کمک به اردوگاه‌ها و گرو‌ه‌های فلسطینی در چارچوب کمک‌های بشردوستانه و معیشتی از آنها ادامه یابد ‬‎و فقط به بررسی‌ها و نتیجه‌گیری‌های امنیتی بسنده نکنیم و باید آن زمینه‌ای که می‌تواند مشکل ایجاد کند از بین ببریم تا محیط مناسب برای فراهم شدن بستر تروریستی ایجاد نشود.‬‎ هر آنچه را که درباره برادران فلسطینی گفتم درباره برادران سوری هم منطبق است نباید به آوارگان سوری تعرض شود و لو آنکه کسانی از این آوارگان در این ماجراهای تروریستی دست داشته باشند‬.

انفجارهای تروریستی نباید توجیهی برای اتهام زنی به طایفه پاک سنی باشد

سید حسن نصرالله با اشاره به ضرورت اتحاد و پرهیز از اتهام زنی در شرایط کنونی، افزود: همچنین باید بر این مسئله تاکید کنم که اگر مشخص شد در بین این گروه‌های تروریستی، اتباع لبنانی‌ای وابسته به طایفه سنی حضور داشتند، این امر نباید توجیهی برای تهمت زدن به این طایفه مذهبی پاک گردد تروریست‌ها از طریق این اقدامات و به خدمت گرفتن این اقدامات در میان شیعیان و اهل سنت فتنه ایجاد کنند.

گفتمان مذهبی و طایفه‌ای خدمت به دشمنان است

نصرالله افزود: همه ما در تمام مناطق و بخش‌های لبنان وظیفه داریم که هوشیار باشیم و نباید متوسل به گفتمان مذهبی و طایفه‌ای شویم چرا که چنین عملکردی به دشمن خدمت می‌کند و ارواح شهدای ما را آزرده می‌کند‬. از تمام برادران و خواهرانی که در شبکه‌های ارتباط اجتماعی فعال هستند و حضور دارند، می‌خواهم که همواره کسانی هستند که تلاش می‌کنند وارد این گروه‌ها شوند از این رو باید همواره هوشیار باشند؛ چرا که این مسئله می‌تواند سبب بروز مشکلاتی شود در نتیجه باید به صورت مسئولانه در این زمینه عمل کنند‬. از این رو می‌خواهم همانگونه که مسئولانه عمل می‌کنند اجازه ندهند هر کسی وارد این گروه ها شود و بخواهد از این طریق خدماتی به اسرائیلی‌ها و تکفیری‌ها ارائه کند‬.

یکی از اهداف تروریست‌ها فشار بر حزب‌الله برای عقب نشینی از نبرد است

نصرالله با اشاره به اهداف پشت پرده انفجارهای تروریستی در بیروت گفت: هدف دومی که ممکن است از این امر بخواهند به آن دست یابند، مسئله فشار وارد آوردن بر حزب الله برای ناگزیز شدن به عقب نشینی از نبرد با گروه‌های تروریستی است. البته آنها به درستی می‌دانند که این مسئله می تواند نتایج معکوس داشته باشد. از انفجار الرویس تا امروز اوضاع به همین منوال بوده و امروز هم می‌گویم که این انفجارها می‌تواند نتایج معکوسی به همراه داشته باشد.

به دنبال جبهه‌های جدید علیه داعش هستیم

دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد: بعد از این انفجارها اعلام می‌کنم که ما به دنبال جبهه‌های دیگری بر ضد داعش خواهیم گشت تا از این طریق در آن جبهه‌ها به صورت فعالانه‌تری حضور داشته باشیم. داعش هیچ آینده‌ای ندارد و عمر داعش بسیار کوتاه است. داعش، آینده‌ای ندارد. نه در جنگ و نه در صلح، آینده‌ای برای داعش قابل تصور نیست. این داعش امروز در میدان نبرد سوریه و میدان نبرد عراق شکست می‌خورد. باید از تمام فرصت‌ها و اوضاع مثبت پیش آمده در داخل کشور به ویژه در روزهای اخیر به صورت درستی بهره برداری شود.

همبستگی ایجاد شده در لبنان باید محفوظ بماند

نصرالله با اشاره به همبستگی ایجاد شده بین گروه‌های مختلف لبنان بعد از انفجارهای ضاحیه بیروت گفت: این مسئله خواه درباره جلسه پارلمانی باشد یا بعد از جنایت صورت گرفته در برج البراجنه، این همبستگی و همگامی انسانی به وجود آمده در لبنان باید به همین منوال مصون و محفوظ بماند. از این رو دعوت خود را که تا به امروز پیش از برج البراجنه بر آن تاکید کردم تکرار می‌کنم که مربوط به حل فراگیر مشکلات لبنان است. و این بدان معنی نیست که برخی تصور کرده بودند و اعلام می کردند به معنای رفتن به سمت کنفرانس موسسان جدید یا ایجاد تغییر در توافق طایف است.

با مدیریت صحیح قادریم مشکلات لبنان را حل کنیم

دبیر کل حزب الله لبنان در پایان با اشاره به ضرورت تمرکز بر حل مشکلات داخلی لبنان، گفت: جهان به خود مشغول است و ما قادریم در برابر مشکلاتمان بایستیم و برای آنها راه حلی بیابیم. ما در این راستا چیزی کم نداریم اگر در این زمینه مدیریت صحیح و عمل مجدانه‌ای صورت گیرد می‌توانیم بر این شرایط غلبه کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: