آخرین اخبار ، تحولات ، چالش ها و تحلیل های اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و ورزشی را در پایگاه خبری - تحلیلی معاصر بخوانید/ با ما باخبر شوید        
کد خبر: ۷۹۴۹
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۷
رئیس‌جمهوری سوریه در مصاحبه با نشریه انگلیسی از اقدام نظامی لندن در سوریه به شدت انتقاد و آن را «غیرقانونی» توصیف کرد و گفت: پاریس و لندن خودشان نوک پیکان حمایت از تروریسم هستند.
بشار اسد

اخبار معاصر: «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه چند روز پس از آغاز حملات هوایی انگلیس در سوریه که ادعا می‌شود علیه داعش انجام می‌شود، با نشریه انگلیسی «ساندی‌تایمز» گفت‌وگو و این اقدام انگلیس را غیرقانونی و محکوم به شکست توصیف کرد.

اسد در این گفت‌وگو ضمن بیان اینکه انگلیس و فرانسه از ابتدای بحران نوک پیکان حمایت از تروریست‌ها در سوریه بوده‌اند، گفت که حملات هوایی انگلیس و فرانسه به داعش نتنها هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت بلکه زیان‌بار هم خواهد بود.

رئیس‌جمهوری سوریه این اقدام لندن و پاریس را غیرقانونی و در حمایت از تروریسم دانست زیرا به گفته او گروه‌های تروریستی مانند غده سرطانی می‌مانند... غده سرطانی با مجروح کردن آن درمان نمیشود بلکه باید آن را ریشه‌کن کرد و درآورد.

اسد یادآوری کرد: انگلیس و فرانسه امروز هیچ اراده‌ای برای مبارزه با تروریسم ندارند و حتی هیچ درک و ایده‌ای برای چگونه شکست دادن آن در اختیار ندارند.

رئیس‌جمهور سوریه ادعای «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس مبنی بر حضور 70 هزار جنگجوی میانه‌رو در سوریه، را قسمتی از سریال طنز او دانست که به جای دادن اطلاعات واقعی، اطلاعات کذب می‌دهد... و یادآوری کرد که روسیه قبلا از غربی‌ها خواسته بود که اطلاعات این افراد و فرماندهان آنان را [برای هماهنگی] به مسکو بدهند اما غربی‌ها پاسخش را ندادند.

اسد همچنین ائتلاف آمریکاییی موسوم به ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، اشاره کرد و گفت، این ائتلاف فرضی و وهمی است و هیچ دستاوردی کسب نکرده و سوریه وقت خود را با بحث درباره اینکه این ائتلاف چه کرده، تلف نمی‌کند زیرا سوریه پیش از این مبارزه با تروریسم را آغاز کرده و بی‌توجه به قدرتهای جهانی به این مبارزه ادامه می‌دهد.

اسد توضیح داد که حمایتی که تروریست‌ها از چند کشور دریافت می‌کنند، علت اصلی طولانی شدن بحران و پیچیده شدن آن است و گروه‌های تروریستی در سوریه از جمله داعش و جبهة النصره یکی هستند چون همه آنها بر اساس ایدئولوژی تاریک منحرف وهابیت فعالیت می‌کنند.

مشروح گفت‌وگو

حملات هوایی انگلیس و فرانسه به حمایت از تروریسم منجر خواهد شد

بشار اسد رئیس جمهور سوریه درباره مشارکت فرانسه و انگلیس در حملات هوایی برای مبارزه با داعش نیز تأکید کرد، این دو کشور اراده‌ای برای مبارزه با تروریسم ندارند. البته باید مشارکت در زمین و هوا باشد و با هماهنگی با نیروهای موجود در زمین صورت گیرد؛ نیروهایی که ملی هستند تا از این طریق مداخله آنان قانونی باشد.

وی همچنین تصریح کرد: «این مشارکت مضر و غیر قانونی است و به حمایت از تروریسم منجر خواهد شد. همانگونه که یک سال پیش و قبل از شروع حملات ائتلاف آمریکا این مسئله صورت گرفت؛ زیرا این گروه‌ها شبیه به سرطان هستند و سرطان با جراحی بهبود نمی‌یابد بلکه باید آن را کاملا ریشه‌کن کرد».

مداخله انگلیس از نظر حقوق بین‌الملل غیر قانونی است

رئیس جمهور سوریه در پاسخ به این پرسش که آیا مداخله انگلیس از نظر حقوق بین الملل غیر قانونی است، گفت: «بی شک. ما دولت دارای حاکمیت هستیم. روس‌ها را ببینید...زمانی که خواستند علیه تروریسم ائتلاف تشکیل دهند نخستین کاری که انجام دادند مذاکره با دولت سوریه بود...این راه قانونی برای مبارزه با تروریسم در هر جای دنیا است».

جنایات داعش و «جبهه النصره» به خاطر ایدئولوژی وهابی آنهاست

اسد درباره ماهیت گروه‌های تروریستی مانند داعش و «جبهه النصره» تصریح کرد، مسئله مربوط به ساختار این گروه‌های نیست بلکه به ایدئولوژی آنها ارتباط دارد. اقدامات این گروه‌ها به ایدئولوژی وهابی گمراه کننده و انحرافی بستگی دارد. به هر حال این دو گروه دارای یک ایدئولوژی هستند. این‌ها فقط از نظر اسم با یکدیگر تفاوت دارند.

کُردها را تجهیز تسلیحاتی می‌کنیم/ آنها شهروندان سوریه هستند

وی درباره ماهیت مبارزه کُردهای سوریه و حمایت از آنها گفت: « ارتش سوریه کاملا از آنها حمایت می‌کند. ما اسنادی داریم که این مسئله را ثابت می‌کند. ما به آنها سلاح فرستادیم؛ زیرا شهروندان سوری هستند و قصد دارند با تروریسم مبارزه کنند... ما این کار را برای سایر گروه‌ها نیز انجام می‌دهیم...زیرا نمی‌توان ارتش را به هر بخشی از سوریه اعزام کرد...واین مسئله نیز منحصر به کُردها نیست.»

شاه کلید حل بحران سوریه توقف حمایت از تروریست‌ها توسط رژیم‌های غربی و منطقه‌ای است

رئیس جمهور سوریه در پاسخ به این سوال که آیا قصد دارد دوره ریاست جمهوری خود تا 2021 را کامل کند یا اینکه پیش از این تاریخ انتخابات ریاست جهوری زود هنگام برگزار خواهد شد، اظهار داشت: «میان انتخابات زود هنگام و پایان درگیری ارتباطی وجود ندارد. حل و فصل درگیری در سوریه فقط از رهگذر مبارزه با تروریسم و توقف حمایت از تروریست‌ها توسط رژیم‌های غربی و منطقه‌ای صورت می‌گیرد. انتخابات زود هنگام فقط به عنوان بخشی از گفت وگوی فراگیر بر سر آینده میان طیف‌های مختلف سیاسی و گروه‌های جامعه مدنی در سوریه است....[درباره مشارکت مجدد در انتخابات نیز باید گفت] این مسئله مربوط به خواسته ملت سوریه است نه اراده رئیس جمهور...اگر روند سیاسی معینی در پیش گرفته شود هر شهروند سوری می‌تواند نامزد شود...اما هنوز زود است که در این باره سخنی گفته شود».

در حال تکمیل...انتهای پیام/

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: