حضرت امام صادق علیه السلام : هرگاه خداوند خیر بنده ای را اراده کند او را نسبت به دنیا بی رغبت می کند و بر دین دانایش می گرداند و عیب هایش را به او می نمایاند      
کد خبر: ۹۷۲۹
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۶
رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: قانون را بیشتر از همه چیز محترم می‌دانم. نه من و نه جامعه مدرسین از هیچ‌ منتخبی درخواست انصراف نداشته‌ایم.
اخبار معاصر : آیت‌الله محمد یزدی رئیس مجلس خبرگان رهبری در آخرین اجلاسیه این مجلس در دوره چهارم که در محل مجلس قدیم برگزار شد، ضمن تسلیت به‌مناسبت ایام شهادت صدیقه کبری(ع) گفت: رحلت عالم بزرگوار و نماینده در آستان قدس رضوی را که عضو محترم خبرگان هم بودند و شخصیتی برجسته و خدوم نیز بودند و در روزهای پرفراز و نشیب انقلاب خدمات وی برای همه روشن بود تسلیت عرض می‌کنم.

وی با اشاره به تاریخ امامت و ولایت در تاریخ اسلام ادامه داد: اگر تاریخ اسلام را مرور کنیم، چند دوران سلطنت، موروثی بودن، دوران عجیب بنی‌امیه و عباسی را که پر از جنایت‌ها و ظلم‌های اینها تحت عنوان حاکمیت بود شاهد هستیم که وضعیت به‌گونه‌ای شد که فساد در دربار زیاد شد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: در برابر این حرکت‌ها تغییراتی به وجود آمد که شیعیان امیرالمؤمنین(ع) آن را ایجاد کردند، شیعیانی که کلمه شیعه از زبان پیامبر(ص) بیرون آمده است. شیعیان امیرالمؤمنین دربرابر این حرکت‌ها مقاومت کردند و در سال‌هایی که نقل حدیث ممنوع شده بود، با رهنمودهای امام علی(ع) که به طرفداران خود می‌گفتند حدیث‌های پیامبر را حفظ و نقل کنند که در آینده به کارتان می‌آید که با این کارها توانستند در برابر حرکت‌ها مقاومت کنند.

آیت‌الله یزدی افزود: پس از گذشت از این دوران فرصت‌هایی برای تبیین ولایت و امامت پیش آمد که شیعیان از آنها استفاده کردند تا رسید به غیبت و بعد از آن نواب خاص و پس از آنها غیبت کبری که کار به فقها واگذار شد که فقها نواب منصوب از طرف امام عصر(عج) هستند و اداره امت اسلامی به‌عهده آنها است.

وی تصریح کرد: پس از قرن‌ها به‌دست امام راحل و پشتیبانی مردم از امام خمینی(ره) نظام جمهوری اسلامی ایران با عبور از فراز و نشیب‌های تحریم تصویب شد و جهان جمهوری اسلامی ایران را تحت عنوان نظام ولایت فقیه براساس سیستمی که امام برای حاکمیت فقیه که همان ولایتی برای پیامبر و ائمه طرح‌ریزی کرده بودند به رسمیت شناختند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه یکی از حساس‌ترین وظایف مجلس خبرگان مراقبت از تغییر نیافتن هویت ولایت فقیه آن طور که امام آن را طرح‌ریزی و اجرا کرده بود، است، ادامه داد: مجلس خبرگان رهبری باید مراقب استمرار این مجلس و در شرایط لازم به تعیین فقیه بپردازند که به‌طور طبیعی مراقبت از طبیعت سیستم حاکمیت فقیه است.

آیت‌الله یزدی با اشاره به برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 7 اسفند گفت: انتخابات آبرومندانه‌ای در کشوری پهناور برگزار شد و حتی قطره خونی از دماغ کسی بیرون نیامد که این نشان از آرامش کشور دارد.

وی ادامه داد: کسانی بعد از انتخابات شکایت‌هایی به‌طور مثال درباره خرید و فروش رأی یا تخلفاتی که انجام شده داشته‌اند که این موارد در شورای نگهبان در حال بررسی است.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با خطاب قرار دادن نمایندگانی که به مجلس دهم راه یافته‌اند، ادامه داد: مردم به‌خوبی به وظایف‌شان عمل کرده‌اند و به‌پشتیبانی از نظام با حضور بیشتر از 62 درصد پای صندوق‌های رأی به وظایف‌شان عمل کردند و نمایندگان الآن واقعاً باید به مردم خدمت کنند و مشکل آنها را حل کنند.

آیت‌الله یزدی ادامه داد: نمایندگان مجلس دهم باید به مشکلاتی از جمله مسائل اقتصادی، شغل، اشتغال و فرهنگی کشور برسند.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس دهم تنها به فکر حوزه انتخابی خود نباشند، گفت: نماینده هر حوزه انتخابیه براساس قانون اساسی نماینده کل کشور است و نمایندگان نباید به‌دنبال سود شخصی خود در مجلس باشند. آنها نماینده هستند و از طرف مردم انتخاب شده‌اند که به آنها خدمت کنند و نباید به فکر ساخت و پاخت با وزرای دولت باشند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با خطاب قرار دادن دولت تصریح کرد: نباید به لبخند دشمن خوشحال باشیم به‌خصوص دشمن شناخته شده که در رأس آنها شیطان بزرگ آمریکا است.

آیت‌الله یزدی ادامه داد: باید در عرصه بین‌المللی سیاست‌های متعارف در پیش بگیریم و در بحث سیاست داخلی نیز احترام متقابل پیش گرفته شود.

وی افزود:‌ افرادی به‌مانند رئیس‌جمهور و بنده که دیگر بزرگ شده‌ایم باید متوجه فریب‌های دشمن شناخته شده باشیم و گول آنها را نخوریم.

رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: در ایام نوروز افرادی که ثروتمند هستند در حد توان به فقرا کمک کنند و شادی‌هایشان را تقسیم کنند و همه کارها نباید به دوش بهزیستی و کمیته امداد بیفتد.

وی گفت: به دوستانی که موفق شدند به مجلس خبرگان پنجم راه پیدا کنند، تبریک می‌گویم و ان‌شاءالله آنها جلسات خوبی خواهند داشت و وظایف قانونی را به‌خوبی انجام خواهند داد. تصور می‌کنم وظایفی که در حاکمیت و وظایف فقیه که براساس مبانی که در طول هزار سال گذشته از ائمه به ما رسیده است، تغییر نمی‌کند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری افزود: خوشبختانه من رأی نیاوردم و در آینده در خدمت شما نیستم و از این بابت خوشحال هستم.

آیت‌الله یزدی اظهار داشت: در چند روز گذشته صحبت‌هایی مطرح شده است که دروغ است و نه بنده و نه جامعه مدرسین از کسی نخواسته تا کنار برود تا من در مجلس خبرگان حضور پیدا کنم و اینها حرف‌های بافته‌شده است که از سوی برخی ارائه شده است.

وی گفت: بعد از اعلام نتایج انتخابات خبرگان صراحتاً اعلام کردم از قانون اطاعت می‌کنم و تسلیم قانون هستم و قانون را بیشتر از همه چیز محترم می‌دانم.

رئیس مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: قانون گفته من نیستم و دیگران هستند که به آن احترام می‌گزارم، باری از دوشم برداشته شده است که خدا را شاکرم.

آیت‌الله یزدی ادامه داد: یکی از اعضای مجلس خبرگان در دوره پنجم که رأی آورده و روحانی هم نیست قبل از اینکه حرفی بزند، من به وی تبریک گفتم و گفتم حضورش در مجلس خبرگان ضرورت دارد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: