حضرت امام صادق علیه السلام : هرگاه خداوند خیر بنده ای را اراده کند او را نسبت به دنیا بی رغبت می کند و بر دین دانایش می گرداند و عیب هایش را به او می نمایاند      
کد خبر: ۹۷۶۲
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۴
در مقاله‌ای در واشنگتن‌پست مطرح شد:
باراک اوباما: ایران اکنون در معرض جامع ترین رژیم بازرسی قرار دارد که تاکنون برای نظارت بر یک برنامه هسته ای، بر سر آن مذاکره شده است و ما همچنان هوشیار خواهیم بود که ایران به تعهدات خود عمل کند.
اخبار معاصر: "باراک اوباما در آستانه نشست امنیت هسته ای در واشنگتن که با حضور رؤسای جمهور دیگر کشورها روز پنجشنبه برگزار می شود، در مقاله ای در روزنامه "واشنگتن پست" (WashingtonPost) از چگونگی رسیدن به جهانی عاری از تسلیحات اتمی و مسائل مربوط به تواق هسته ای با ایران نوشته است.

 

اوباما در این مقاله خطرناک ترین تهدید برای امنیت و صلح جهانی را گسترش و احتمال استفاده از تسلیحات اتمی دانسته و می نویسد:.«به همین خاطر است که هفت سال پیش در پراگ متعهد شدم که ایالات متحده توسعه تسلیحات اتمی را متوقف می کند و به دنبال جهانی عاری از آن تسلیحات خواهد بود.»

 

وی این چشم انداز را بر سیاست های روسای جمهوری پیشین آمریکا از احزاب دموکرات و جمهوریخواه نظیر "رونالد ریگان" استوار دانسته که گفته بود «ما به دنبال حذف کامل تسلیحات هسته ای از روی زمین هستیم».

 

این در حالی است که آمریکا مالک یکی از بزرگترین زرادخانه های سلاح های هسته ای و به عنوان تنها استفاده کننده از بمب اتم در جهان شناخته می شود.

 

اوباما در ادامه مقاله خود یادآور می شود که «روز پنجشنبه در واشنگتن، من به بیش از ۵۰ رهبر جهان در چهارمین "نشست امنیت هسته ای" خوش آمد می گویم تا یکی از پایه های اصلی دستورکار نشست پراگ را پیش ببرم: جلوگیری از دست یابی تروریست ها به سلاح هسته ای و استفاده آنها از این سلاح.»

 

وی می افزاید: «ما در نشست واشنگتن پیشروی خود را در این زمینه بررسی می کنیم، مثل عاری سازی موفقیت آمیز بیش از ۱۲ کشور از اورانیوم و پلوتونیوم غنی شده در سطح بالا. کشورها، از جمله ایالات متحده آمریکا، تعهدهای جدیدی خواهند داد و ما به تقویت پیمان های بین المللی و نهادهایی که زیربنای امنیت هسته ای هستند، ادامه خواهیم داد.»

 

رئیس جمهور آمریکا در ادامه با اشاره به تهدیدهای مداوم سازمان های تروریستی نظیر داعش، می نویسد: «ما متحدان و شرکایمان را با هم پیوند می دهیم تا تلاش های مبارزه با تروریسم را بررسی کنند که بتوانند مانع دستیابی خطرناکترین شبکه های جهانی به خطرناک ترین تسلیحات شوند.»

 

وی می افزاید: «فراتر از جلوگیری از تروریسم هسته ای، ما پیشرفت های مهمی را به سوی چشم انداز وسیع تری که در پراگ مطرح کردم، داشته ایم.»

 

اوباما در تشریح پیشرفت های آمریکا در چشم انداز مبارزه با تروریسم هسته ای با اعتراف به داشتن زرادخانه هسته ای، می نویسد: «اول، ما در حال برداشتن گام های واقعی به سوی جهانی عاری از تسلیحات اتمی هستیم. ایالات متحده آمریکا و روسیه در مسیر عمل به تعهدات خود در "پیمان استارت نو" هستند که تا سال ۲۰۱۸ تعداد کلاهک های هسته ای مستقر برای استفاده نظامی آمریکا و روسیه، به پایین ترین سطح خود از دهه ۱۹۵۰ می رسد. حتی با آنکه آمریکا یک زرادخانه امن، ایمن، و موثر را برای بازداشتن هر گونه دشمن و اطمینان یافتن از امنیت متحدان ما حفظ کرده است، من تعداد و نقش تسلیحات اتمی در استراتژی امنیت ملی آمریکا را کاهش داده ام.»

 

وی دومین پیشرفت آمریکا را تقویت رژیم جهانی برای منع گسترش سلاح های اتمی دانسته و می افزاید: «ما در حال تقویت رژیم جهانی - از جمله پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای - هستیم که مانع گسترش تسلیحات اتمی می شود. ما در متحد کردن جامعه جهانی علیه گسترش تسلیحات هسته ای موفق بودیم، به ویژه در مورد ایران.»

 

وی در این خصوص بر این باور است که «یک ایران مجهز به تسلیحات هسته ای، تهدید غیرقابل قبولی برای امنیت ملی ما و متحدان و شرکای ما می بود. چنین ایرانی، می توانست آغاز کننده مسابقه دستیابی به سلاح هسته ای در خاورمیانه باشد و باعث فروپاشی رژیم جهانی منع گسترش تسلیحات هسته ای در جهان شود.»

 

اوباما پس از توافق هسته ای با جمهوری اسلامی ایران بازهم با تکرار اتهامات گذشته در مقاله خود در واشنگتن پست می نویسد: «پس از آنکه ایران ابتدا حل دیپلماتیک (پرونده اتمی) را رد کرد، ایالات متحده آمریکا جامعه جهانی را برای اعمال تحریم ها علیه ایران بسیج کرد، که نشان داد کشورهایی که در عمل به تعهدات هسته ای خود قصور کنند، با عواقب آن رو به رو می شوند.»

 

وی خاطرنشان می کند که «پس از مذاکرات فشرده، ایران با یک پیمان اتمی توافق کرد که تمامی مسیرهای رسیدن به سلاح هسته ای را می بندد و ایران اکنون در معرض جامع ترین رژیم بازرسی قرار دارد که تاکنون برای نظارت بر یک برنامه هسته ای، بر سر آن مذاکره شده است. به بیان دیگر، تحت این توافق، جهان از دستیابی یک کشور دیگر به سلاح هسته ای جلوگیری کرده است. و ما همچنان هوشیار خواهیم بود که ایران به تعهدات خود عمل کند.»

 

رئیس جمهور آمریکا در توضیح سومین پیشرفت آمریکا در مسیر دستیابی به اهداف سیاسی اش در دنیا، نوشته است: «ما یک چارچوب جدید را برای همکاری های صلح آمیز هسته ای دنبال می کنیم که کشورهایی که به مسئولیت های خود عمل می کنند بتوانند به انرژی صلح آمیز هسته ای دسترسی داشته باشند. بانک بین المللی سوخت که من هفت سال پیش خواهان آن شدم، اکنون در قزاقستان در حال ساخت است. با این بانک، کشورها قادر خواهند بود به انرژی ای که به دنبال آن هستند، برسند بدون آنکه به دنبال غنی سازی اورانیوم بروند که (چنین برنامه ای) می تواند در معرض خطر انحراف و یا سرقت قرار بگیرد.»

 

وی می افزاید: «با وجود پیشرفتی که داشته ایم، من اولین فردی هستم که تصدیق می کنم هنوز کار تمام نشده داریم. با توجه به بارها نقض "پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد" (INF Treaty) از سوی روسیه، ما از این کشور می خواهیم که به تعهدات خود به طور کامل عمل کند. همراه با رهبری نظامی ما، من همچنان معتقدم که زرادخانه عظیم تسلیحات هسته ای دوران جنگ سرد ما، با توجه به تهدیدات امروزی در شکل بدی است. ایالات متحده آمریکا و روسیه - که باهم بیش از ۹۰ درصد تسلیحات هسته ای جهان را دارند - باید برای کاهش بیشتر ذخایر مذاکره کنند.»

 

باراک اوباما بر تاکید بر ضرورت اتحاد جامعه بین المللی در مواجهه با اقدامات تحریک کننده کره شمالی از جمله آزمایش اخیر هسته ای و پرتاب های موشکی اش، می نویسد: «تحریم های بیشتری که اخیرا شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پیونگ یانگ اعمال کرد، نشان می دهد که تخلفات، عواقب دارد. ایالات متحده به همکاری با متحدان و شرکا برای عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای، به طور مسالمت آمیز آن هم به شکل کامل و قابل تصدیق، ادامه می دهد.»

 

وی امنیت جهانی را مستلزم این می داند که کشورها - از جمله ایالات متحده - "پیمان منع جامع آزمایش هسته‌ای" را تصویب کنند و یک بار و برای همیشه، یک پیمان جدید را برای پایان دادن به تولید مواد شکافت پذیر اتمی برای ساخت تسلیحات هسته ای منعقد کنند.

 

اوباما در ادامه مقاله خود یادآور می شود که «من در پراگ گفتم که دستیابی به امنیت و صلح یک جهانی بدون تسلیحات اتمی، به سرعت حاصل نمی شود، شاید در دوران زندگی من رخ ندهد. اما ما کار را  آغاز کرده ایم. به عنوان تنها کشوری که از سلاح هسته ای استفاده کرده است، ایالات متحده وظیفه اخلاقی دارد که به رهبری راه حذف تسلیحات اتمی ادامه دهد. با وجود این، هیچ کشوری نمی تواند به این چشم انداز به تنهایی برسد. این یک کار جهانی است.»

 

رئیس جمهور آمریکا در انتهای مقاله خود در روزنامه واشنگتن پست خاطرنشان می کند که «ما در مورد موانع پیش رو توهم نداریم، اما معتقدم که هیچوقت نباید بپذیریم تقدیر این است که گسترش تسلیحات اتمی، اجتناب ناپذیر است. حتی با آنکه با واقعیات جهان، آن طور که اکنون هست رو به رو شویم، باید برای رسیدن به چشم اندازمان برای جهان، آنگونه که باید باشد، تلاش دهیم.»

منبع: جام نیوز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: