حضرت امام صادق علیه السلام : هرگاه خداوند خیر بنده ای را اراده کند او را نسبت به دنیا بی رغبت می کند و بر دین دانایش می گرداند و عیب هایش را به او می نمایاند      
January 26 2020-يکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۹۹۴۹
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶
سخنگوی قوه قضائیه:
سخنگوی قوه قضاییه گفت: فساد، بی قانونی و بی عدالتی را در جامعه اسلامی برنمی تابیم و خط قرمزی نمی شناسیم و برای یقه سفیدان و دانه درشت ها را در اولویت رسیدگی قرار داده و با قاطعیت بیشتری برخورد می کند.

اخبار معاصر: نهمین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه امروز سه‌شنبه، پنجم شهریور با حضور نمایندگان قضایی رسانه‌ها در ساختمان دادگستری کل استان تهران برگزار شد.

سخنگوی قوه قضائیه روز کارمند و هفته دولت و روز تکریم بازنشستگان را تبریک گفت و از تلاش این بزرگواران تقدیر کرد.

اسماعیلی افزود: مردم ما به عنوان صاحبان اصلی انقلاب این روزها شاهد عزم قوه در برخورد  با انواع مفاسد اقتصادی هستند و این حرکت قوه امید و نشاط را به جامعه برگردانده است.

وی ادامه داد: بار دیگر اعلام میکنم فساد، بی قانونی و بی عدالتی را در جامعه اسلامی برنمی تابیم و خط قرمزی نمی شناسیم و برای یقه سفیدان و دانه درشت ها را در اولویت رسیدگی قرار داده و با قاطعیت بیشتری برخورد می کند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در موضوع مبارزه با فساد قوه مقننه و مجریه را درکنار خود می دانیم و معتقدیم مبارزه با فساد نیازمند عزم ملی قانون خوب مجری شایسته و توانمند و قاضی عادل و شجاع است.

وی افزود: همزمان با اقدام قوه قضائیه شاهد همکاری سایر قوا هستیم و این را به فال نیک می گیریم. همه ارکان نیز در گام اول در پیشگیری از وقوع فساد و در گام دوم در شناسایی و برخورد با عوامل با قوه قضائیه همکاری می‌کنند.

اسماعیلی تصریح کرد: به موجب قانون موظف هستند اگر در حوزه خود با جرم و فساد روبرو شدند مراتب را به دادگستری ها و دیوان عدالت اداری گزارش دهند و اعلام آمادگی کردیم از همه افشاگران حمایت کنیم و به حسب مورد نسبت به تشویق گزارش دهندگان فساد اقدام کنیم.

وی خاطرنشان کرد: منظور از گزارش،گزارش به مراجع ذی ربط است تا صحت و سقم معلوم شود و در صورت لزوم مجازات اعمال شود، نه قانون و نه شرع و نه اخلاق حرفه ای اجازه نمی دهد مفاسد ادعایی را به جای گزارش در رسانه ها و خبرگزاری ها و تریبون ها به مراجع ذی صلاح بگوئیم و پرونده هایی که رای صادر نشده نباید رسانه ای شوند و رسانه ها خود را مقید به رعایت ضوابط بدانند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: قوه قضائیه اعلام آمادگی می کند در هر مورد که گزارش فساد داده شد حتما بررسی و رسیدگی کند و نتایج را از طریق رسانه‌ها به اطلاع عموم مردم برساند زیرا دانستن را حق مردم می دانیم.

اسماعیلی گفت: بعد از انعکاس موضوعات در مقام پرسشگری و اطلاع رسانی برای شما رسانه ها حق قائل هستیم تا اطلاعات صحیح به جامعه داده شود.

وی ادامه داد: استفاده از رانت و اطلاعات در مسائل اقتصادی را قبیح می دانیم در حوزه اطلاع رسانی هم نامطلوب می دانیم اینکه رسانه ای  با یک رانت مطالبی بدست بیاورد درست نیست و زیبنده نخواهد بود.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: یک ماه قبل در حاشیه جلسه مسولان در رابطه با عناصر وابسته به انگلیس موضوعی امنیتی مطرح شد که ارس امیری فرد مورد نظر بود که پرونده وی در حوزه نفوذ فرهنگی در دادگاه انقلاب رسیدگی شد و این فرد به تحمل ۱۰ سال حبس و ۲ سال محرومیت از فعالیت اجتماعی محکوم شد که الان در حال گذراندن محکومیت است.

اسماعیلی گفت: علی جوهری جاسوس صهیونیستی و مرتبط با شبکه موساد در کشورهای مختلف ارتباطات گسترده ای برقرار کرده و حتی برای تابعیت از این کشور اقداماتی کرده و در حوزه تونل سازی و عمرانی فعال بوده است که این فرد هم به ۱۰ سال حبس بابت جاسوسی  و ۲ سال حبس بابت هزینه و اقدامات انجام شده محکوم شده است.

وی به اتهامات و محکومیت انوشه آشوری که دوتابعیتی بوده و تابعیت انگلیس را دارد هم اشاره کرد و گفت: این فرد به سرویس جاسوسی موساد متصل بود و اطلاعات زیادی از کشور منتقل می کرد که به ۱۰ سال حبس بابت جاسوسی و ۲ سال حبس بابت هزینه هایی که کرده و استرداد ۳۳هزار یورو پول کشف شده محکوم شد.

سخنگوی قوه قضاییه در بخشی دیگر از سخنانش گفت: برای مبارزه با مفاسد قانون داریم البته برخی از موارد قانون نیاز به بازنگری دارد و باید در بحث جرایم امنیتی احکام سخت گیرانه تری داشته باشیم.

وی گفت: فرصت کافی برای دفاع به متهمان و وکلای یکی از مدیران در پرونده اختلالات ارزی داده شده و دلایل خود را مکتوب به دادگاه ارائه میدهند و اهتمام دستگاه قضایی همین است که متهمان فرصت کافی برای دفاع داشته باشند اما بعد از دادگاه شاهد این هستیم که مطالبی خلاف واقع گفته می‌شود که تاکید کردم باید به اخلاق حرفه ای و قانون پای بند باشیم.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد مصوبات سفر اخیر استانی رییسی به کردستان گفت: سفر بعدی ایشان به زنجان است که همه بخشهای قوه مورد ارزیابی قرار می گیرند.

وی ادامه داد: در سفر اخیر جلسات زیادی برگزار کردیم تا آثار و خروجی آن برای مردم خروجی خوبی باشد و ۶۰ میلیارد تومان برای برون رفت از مشکلات به این استان اختصاص داده شد و این در حالی است که در مورد زندان های این استان هم تصمیمات خوبی گرفته شد.

اسماعیلی در مورد بازداشت دو نماینده مجلس و بازداشت مدیرعامل ایران خودرو گفت: در خصوص این پرونده‌ها رای هنوز صادر نشده و در فرآیند رسیدگی قرار دارد و یک جلسه برگزار شده جلسات بعدی بزودی برگزار می شود بهتر است داوری را به دادگاه بسپاریم و پیش داوری نکنیم.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: خبر مربوط به این پرونده‌ها منتشر شد و ناچار شدیم ما هم اطلاع بدهیم و هنوز وقتی موضوعی به اثبات نرسیده نباید کسی را متهم کنیم.

وی ادامه داد: اگر این افراد محکوم شدند بعد از نهایی شدن حکم پرونده توضیحات بیشتری می دهیم.

اسماعیلی گفت: علی ایحال این را می‌شود گفت که بخشی از اتهامات این افراد در مورد نحوه فروش و افزایش قیمت بوده. در مورد پرونده واردات خودرو مباحث دیگری مطرح است که بعداً به آن پرداخته می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در مورد یکه زارع مدیر عامل ایران خودرو باید بگوییم که این پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی در دادسراست.

وی در مورد محدودیت‌های سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور اسبق گفت: یکسری تصمیماتی در شورای عالی امنیت و دبیرخانه و دادگاه ویژه روحانیت گرفته شده است اما بنده سخنگوی قوه قضائیه هستم و نمی‌توانم اطلاع رسانی خوانی کنم.

اسماعیلی در مورد پرونده سقوط هواپیمای مسافربری یاسوج گفت: ما شاهدیم که رسیدگی به پرونده‌ها سرعت بیشتری گرفته و گاهی موردی رسیدگی می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: اخیرا در مورد این پرونده بررسی کردیم که فرآیند طولانی بررسی دارد پرونده در دادگستری اصفهان بوده و بعد به تهران آمده و براساس اطلاعات جعبه سیاه کارشناس اولیه نظر داده و خانواده قربانیان و شرکت هواپیمایی معترض بودند‌.

وی افزود: با توجه به این اعتراض پرونده به هیئت سه نفره کارشناسی ارجاع شده و تا پایان این هفته در مورد مقصرین اعلام نظر می شود.

اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در مورد بازداشت رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر گفت: اصل خبر بازداشت این فرد را تایید می کنم.

وی ادامه داد: ایشان متهم است که با اخذ ارز دولتی تجهیزات و دارو خریداری کرده و گران نمایی دارو  شده که دارو با ارز آزاد بفروش رسیده است.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: پرونده ای تشکیل شده و اخیرا تعدادی از افراد بازداشت شده و پرونده در مرحله مقدماتی قرار دارد و ما موضوعات مرتبط با سلامت را پیگیری می کنیم و اهتمام خاصی برای رسیدگی داریم.

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار