احتمال لغو سفر روحانی به فرانسه
اخبار معاصر : در پی حملات گسترده تروریستی به پایتخت فرانسه در جمعه شب که منجر به کشته شدن دستکم 140 تن گردید دولت فرانسه اعلام حالت اضطراری کرده و تمام مرزهای خود را بست.

این خونین ترین حملات تروریستی در فرانسه پس از جنگ دوم جهانی محسوب می شود که به صورت گسترده و هماهنگ در مناطق مختلف پایتخت فرانسه انجام شده است.

این حملات به هیچ وجه قابل مقایسه با حمله به نشریه فکاهی شارلی ابدو (در ژانویه سال میلادی جاری) نیست چرا که در آن حادثه 17 تن کشته شدند.  

 این حملات همچنین پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر یکی از خونین ترین حملات تروریستی به یک کشور غربی محسوب می شود.

گزارش های اولیه حاکی است تروریست ها به طور گسترده و هماهنگ به چند نقطه توریستی در پاریس حمله کرده و به سمت شهروندان آتش گشوده اند.

فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه در واکنش به این حملات تروریستی اعلام کرد: ما به سمت یک جنگ بی رحمانه می رویم.

موج محکومیت جهانی این حملات تروریستی ادامه دارد و سران و مقامات کشورهای مختلف جهان این حملات را محکوم کرده اند و این در حالی است که در شبکه های اجتماعی وابسته به گروه تروریستی داعش از این حملات ابراز خشنودی شده است.

شهر پاریس از جمعه شب حالت اضطراری به خود گرفته است و هزاران نیروهای ارتشی و امنیتی در جای جای پایتخت فرانسه مستقر شده اند.

این حمله در شرایطی صورت گرفت که دو روز دیگر قرار است حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به دعوت همتای فرانسوی خود برای دیدار با مقامات فرانسه عازم پاریس شود. روحانی قرار است در کاخ الیزه پس از استقبال رسمی از سوی اولاند به مدت 2 ساعت با رییس جمهور فرانسه دیدار و گفت و گو کند.
 
طبق اعلام دفتر اطلاع رسانی رییس جمهور روحانی امروز عازم رم خواهد بود و دوشنبه وارد پاریس خواهد شد. هنوز از احتمال لغو و یا تغییر تاریخ سفر رییس جمهور ایران به ایتالیا و فرانسه اطلاعی در دست نیست.

منبع : عصر ایران