لاوروف: مخالفان اسد به گسترش تروریسم داعش کمک می‌کنند
اخبار معاصر : به نقل از روسیا الیوم، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با رسانه های ایتالیایی گفت: کسانی که اصرار دارند تا رفتن بشار اسد و تشکیل ائتلافی بین المللی علیه تروریسم را به هم گره بزنند، با این کار خود، در واقع به طور غیرمستقیم به حفظ شرایط مناسب برای گسترش یافتن گروه داعش کمک می کنند.

لاوروف افزود: موضع غرب درخصوص مسئله سرنوشت رئیس جمهور سوریه دچار برخی اصلاحات شده است زیرا شرکای روسیه دیگر خواهان ناپدید شدن (کناره گیری) فوری بشار اسد نیستند؛ بدون اینکه مشارکت وی در روند سیاسی انتقالی را بعید بدانند اما آنها همچنان بر تعیین زمانی برای رفتن بشار اسد اصرار می ورزند.

وی درواکنش خود به این موضعگیری گفت: رئیس جمهور روسیه به این ایده چندین بار پاسخ داده است. ما چنین برداشتی را ساختگی و مغایر با قوانین بین المللی و اصول دموکراتیک می دانیم.

لاوروف خاطرنشان کرد: ادعاهای آمریکا درباره مخالفت اکثریت سنی در سوریه با بشار اسد به اعتبار اینکه وی نماینده یک اقلیت است، یک تلاش ناسالم برای سوء استفاده از برگه طایفه‌ای در بحران سوریه به شمار می رود.

به گزارش شبکه العالم، لاوروف تصریح کرد: امکان حل و فصل فوری مسئله گروه تروریستی داعش - در صورت وحدت توانمندی‌های نیروی هوایی روسیه و آمریکا و آغاز یک هماهنگی مستحکم با نیروهای زمینی که با این گروه مقابله می کنند- وجود دارد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: نیروهای زمینی پیش از هر چیزی باید به ائتلاف ضد تروریسم بپیوندند و با پشتیبانی نیروهای هوایی کار کنند. اگر توانمندی‌های ائتلاف تحت رهبری آمریکا و نیروی هوای روسیه یکپارچه شود؛ قدرت و توانمندی هوایی موجود کافی خواهد بود.

وی اظهار داشت: خود آمریکایی‌ها بر لزوم پیوستن ارتش سوریه به عملیات زمینی مشترک علیه داعش اذعان می‌کنند. آنها به ما می‌گویند که بله، ما آماده همکاری با ارتش سوریه هستیم اما باید بشار اسد و فرماندهان ارشد اساسی در ارتش سرنگون شوند... چنین برداشتی، ماهیتی نظامی و حرفه ای ندارد بلکه ماهیتی ایدئولوژیک دارد.
انتهای پیام/