پیام های خود را برای انتشار می توانید در قسمت "تماس با ما" ارسال کنید      
کد خبر: ۱۰۰۱۳
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۲
عضو شورای علمای فلسطین:
شیخ محمد صالح الموعد با اشاره به اینکه ایران سبب حفظ و زنده نگه داشته شدن مساله فلسطین است، گفت: اقامه نماز در مسجد الاقصی نزدیک است.

اخبار معاصر: مقاومت اسلامی واژه ای است که تاریخچه آن به سال های دور برمی گردد اما در سال های اخیر بیش از گذشته شنیده شده است.

اوج کار مقاومت اسلامی در سال 2000 در لبنان رقم خورد تا رژیم صهیونیستی که هیچگاه فکر نمی کرد پس از شکست کشورهای عربی در برابر یک گروه مسلح کوچک به نام حزب الله عاجز بماند، مجبور به خروج از خاک این کشور شود.

صهیونیست ها که از این شکست به شدت خشمگین شده و به فکر انتقامی سخت بودند برای نابودی کاملا مقاومت اسلامی در سال 2006 به این کشور حمله کردند. نتایج جنگ 33 روز برای متجاوزان اشغالگر کاملا معکوس بود و شکست بسیار سنگینی در این جنگ متحمل شدند تا ابهت پوشالی این رژیم بیش از گذشته برای جهانیان آشکار شود.

پس از آن جنگ بود که مقاومت اسلامی وارد مرحله جدیدی شد و جریان های مقاومت در کشورهای مختلف شکل گرفته و با الگوگیری از حزب الله لبنان به ایستادگی در برابر ظلم و ستم ایستادند.

ایستادگی قاطعانه و شجاعانه مقاومت اسلامی در فلسطین به ویژه غزه یکی از نمونه های این مساله به شمار می آید.

اما ورود تروریست های تکفیری به عراق و سوریه سبب شد تا فصل جدیدی از مقاومت اسلامی آغاز شود. تروریست ها با عنوان مقاومت اسلامی و برافراشتن شعارهای دینی توانستند بر بسیاری از مناطق سوریه و عراق مسلط شوند اما با سد محکم مقاومت اسلامی اصیل برخورد کردند.

دایره مقاومت اسلامی که بیشتر در لبنان نمایان بود، پس از اشغال عراق و سوریه و ثبت جنایت های فجیع و بی شمار از سوی آنان بسیار گسترش یافت و وسعت آن از ایستادگی حزب الله در برابر رژیم صهیونیستی در لبنان تا همکاری نیروهای مقاومت ایران، لبنان، عراق، پاکستان و افغانستان در سوریه و مقاومت بی نظیر یمنی ها در برابر اشغالگران سعودی و اماراتی و شکست تروریسم در عراق فراتر رفت.

در این راستا، با شیخ «صالح الموعد» سخنگوی شورای علمای فلسطین در لبنان گفت وگویی پرداخته شده است که متن گفت وگو را در ادامه می خوانید:


ـ سوال: ویژگی های مقاومت اسلامی اصیل چیست؟

مقاومتی اصیل است که به نبرد با دشمن صهیونیستی پرداخته و این رژیم تجاوزکار و غاصب فلسطین که به صورت شبانه روزی برای تجزیه منطقه تلاش می کند، را دشمن بداند. بنابراین هر که رژیم صهیونیستی را دشمن دانسته و در برابر آن بایستند جزء مقامت اسلامی است و هر که در برابر این مجاهدان بایستد، مزدور دشمن به شمار می آید.

حزب الله لبنان نماد مقاومت اسلامی است زیرا این رژیم را در تیررس قرار داده و بر این اساس سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان معادله موشکی و هدف قرار دادن مواضع حساس صهیونیست ها با موشک های نقطه زن را ترسیم کرده تا نشان دهد که جواب موشک با موشک خواهد بود.


ـ سوال: برخی گروه های مدعی مقاومت اسلامی خواستار گفت‌وگو با رژیم صهیونیستی هستند و اعتقاد دارند که مساله فلسطین تنها با مذاکره حل می شود. نظر شما در این باره چیست؟

ما باید بدانیم که این دشمن هیچ زبانی جز قدرت نمی داند و هر گونه مذاکره با رژیم به سود صهیونیست هاست زیرا شعار آن بدقولی است. مقاومت اسلامی شریف و اصیل در لبنان و وفلسطین باید با همه توان برای نابودی این رژیم تلاش کنند تا سخن امام خمینی(ره) که این رژیم را غده ای سرطانی توصیف کرد که باید از وجود محو شود، تحقق یابد.


ـ سوال: گروه های تروریستی نظیر داعش و جبهه النصره از سوی برخی مسلمانان به عنوان مقاومت اسلامی یاد می شوند. چه تفاوتی میان این دو مقاومت وجود دارد؟

مقاومت اسلامی لبنان و فلسین با ایستادگی در برابر رژیم صهیونیستی نشان دادند که مقاومت اصیل هستند اما داعش و جبهه النصره و سایر گروه های تروریستی به هیچ وجه مقاومت نبوده بلکه در راستای ضربه زدن به مقاومت اسلامی پدید آمده اند.

این گروه ها با دشمنان امت اسلامی یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی که فتنه مذهبی را برانگیخته اند، رابطه دارند و می خواهند مقاومتی که رژیم صهیونیست را در سال 2006، 2014 و 2019 شکست داده است، نابود کنند.

آنها با عنوان های مقاومت و اسلامی به فتنه انگیزی در منطقه پرداخته و هدف آنها نابودی مقاومت است. داعش و جبهه النصره و تکفیری ها برای تغییر منطقه آمده اند و اگر غیر این بود نمادهای تاریخی اسلامی را نابود نمی کردند. البته ذکر این نکته ضروری است که مذهب وهابی در عربستان در امتداد تکفیری ها قرار دارد.


ـ سوال: تکفیری و صهیونیست ها چه شباهتی با هم دارند؟

تکفیری ها همانند صهیونیست ها که همه نمادهای اسلامی را در فلسطین به ویژه قدس تخریب کردند، به بهانه بدعت به تخریب نمادهای اسلامی در منطقه پرداختند.

مدارک و مستندهای واضحی نشان می دهد که تکفیری ها در همه 5 قاره عملیات تروریستی انجام داد اما هیچگاه علیه رژیم صهیونیستی اقدامی ندادند تا رابطه و هماهنگی تکفیری هایی که در جولان با رژیم ارتباط داشته اند، به اثبات برسد.

تکفیری ها هیچ دین و فقه و تاریخی نمی دانند و افرادی وحشی هستند و اگر افراد فهمیده ای در این جریان قرار داشته باشند، مزدور آمریکا و غرب به شمار می آیند. ترامپ اذعان کرد که گروه های تروریستی توسط اوباما و کلینتون به منطقه آمده اند اما این گروه های مقاومت اسلامی اصیل بودند که در منطقه به پیروزی دست یافتند.


ـ سوال: تفاوت مقاومت اسلامی اصیل با مقاومتی که خود را اسلامی معرفی کرده اما به کشتار و جنایت می پردازد، چیست؟

گروه های تروریستی به تخریب چهره اسلام پرداخته و چهره بسیار زشتی از اسلام به جهانیان نشان دادند. آنها یک مذهب را هدف قرار نداده بلکه به همه مذاهب اسلامی ضربه زدند که تحقق نقشه آمریکا و رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی به شمار می آید.

اما مقاومت اسلامی اصیل شعار اسلام رحمانی را برافراشته و در برابر دشمن صهیونیستی ایستاده است نه کسانی که در برابر مقاومت کنندگان در برابر دشمن صهیونیستی ایستاده اند. بنابراین تروریست ها را به هیچ وجه نمی توان جزئی از مقاومت اسلامی برشمرد.


ـ سوال: نقش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران را در مقاومت اسلامی چگونه می بینید؟

ایران حامی اصلی مقاومت اسلامی در لبنان و فلسطین بوده و با همه توان و از لحظه ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی، شعار آزادی فلسطین را برافراشت، روز جهانی قدس را پایه گذاری کرد، سپاه قدس را تاسیس کرد، سفارت اسرائیل را تعطیل کرد، پرچم فلسطین را بر فراز سفارت صهیونیستی به اهتزاز درآورد و رابطه خود را با آمریکا قطع کرد.

ایران همراه انتفاضه فلسطین است و ما اعتقاد داریم که پیروزی انقلاب اسلامی ایران برای آزادی فلسطین بود و این شعار تاکنون ادامه یافته و ایران به حمایت همه جانبه از غزه می پردازد و از مقاومت اسلامی لبنان در زمینه های مختلف حمایت می کند. ایران مسئولیت اصلی مقاومت را برعهده دارد و بهای سنگینی نیز می پردازد اما از حمایت از مستضعفان دریغ نمی کند.


ـ سوال: حمایت ایران از فلسطین چه نتایجی را به دنبال داشته است؟

ایران از فلسطین به عنوان کشوری اسلامی دفاع می کند و این مساله برگرفته از شعار انقلاب اسلامی است. ایران جزئی از فلسطین است و حمایت از فلسطین را جزئی از دین می داند و ما از این کشور تشکر می کنیم.

ایران در برابر پروژه عادی سازی روابط با دشمن ایستاده و اگر حمایت های ایران نبود مساله فلسطین در پرتو خیانت اعراب که هروله کنان به سوی صهیونیست ها می روند و پول های هنگفتی را در اختیار ترامپ قرار داده و به ابزار آمریکا برای تحقق طرح معامله قرن مبدل شده اند، کاملا به فراموشی سپرده می شد.


ـ سوال: ایران به دلیل حمایت از فلسطین فشارهای سنگینی متحمل شده است، آیا این کشور می تواند از این فشارها سربلند بیرون بیاید؟

ایران به دلیل حمایت از فلسطین مورد تحریم و فشار آمریکا و غرب قرار گرفته اما همچنان ایستاده و به یک قدرت بازدارنده در منطقه مبدل شده است.

ایران با توقیف کشتی انگلیس نشان داد که سیاست کشتی در برابر کشتی، تنگه در برابر تنگه، موشک در برابر موشک و سلاح در برابر سلاح و دریا در برابر دریا را در پیش گرفته و آمریکا و انگلیس را شکست داده و موجبات دلگرمی مقاومت را فراهم کرده است.

ما در کنار ایران خواهیم ایستاد و محور مقاومت امروزه از یمن تا عراق تا ایران تا سوریه تا فلسطین تا لبنان تا راهپیمایی محکومیت ظلم علیه ملت بحرین و کشورهای مختلف عربی نظیر تونس و جزائر رسیده است. این محور یکپارچه است و پیروزی از آن ما و ایران و مقاومت و هر فرد شریفی است که در کنار فلسطین قرار دارد.

هر که از فلسطین حمایت کند پیروز و هر که فلسطین را بفروشد به فضل الهی خوار و ذلیل و شکست خواهد خورد به ویژه عرب هایی که از مبانی و کرامت و شرف خود کوتاه آمده و مزدور رژیم صهیونیستی بوده و علیه امت های عربی توطئه می کنند و عامل اصلی مصائب کشورهای اسلامی به شمار می آیند.


ـ سوال: مقاومت اسلامی از چه زمانی آغاز بکار کرد؟

مقاومت اسلامی از زمان اشغال فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی آغاز شد که در رأس آن علما و روحانیان قرار داشتند و در کشورهای عربی به مقابله با استعمار پرداختند. علما و روحانیان به ویژه عزالدین قسام در فلسطین با عنوان مقاومت اسلامی در برابر دشمن ایستاد و این مقاومت ادامه یافت و شیخ عبدالقادر الحسینی با عنوان جهاد مقدس به مبارزه پرداخت.

علما رژیم صهیونیستی را دشمن امت می دانند و بر مقاومت در برابر آن تأکید کرده تا اینکه مقاومت اسلامی در لبنان پدید آمد. مقاومت اسلامی در فلسطین دارای گروه های مختلفی بود اما اعتقاد داریم که مقاومت اسلامی اصلی در سال 1982 آغاز شد و شیوه بی نظیری را در پیش گرفت.


ـ سوال: مقاومت اسلامی چه نقشی را در لبنان و فلسطین ایفا می کند؟

مقاومت اسلامی در لبنان علاوه بر مقابله با رژیم صهیونیستی، ثبات و امنیت لبنان را حفظ می کند و جنبش حماس نیز در غزه این روند را مدنظر قرار دارد. این مقاومت در کشورهای عربی و فلسطین با شعار آزادی فلسطین به جهاد ادامه داده و هدف آنان شکست رژیم صهیونیستی است.


ـ سوال: وضع کنونی مقاومت اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟

پس از دستیابی مقاومت به قدرت و تکنولوژی نظامی و موشک های پیشرفته و مانورهای انجام گرفته و همچنین تجربه های بدست آمده این امید وجود دارد که آزادی فلسطین و اقامه نماز در مسجد الاقصی نزدیک باشد.

سید حسن نصرالله سید مقاومت وقتی به روشنی می گوید که امید است که در مسجد الاقصی نماز بخواند، مطمئنا سخن مهمی گفته که بر توهم استوار نبوده بلکه کاملا از واقعیت نشات می گیرد زیرا وی واقعیت های کنونی را به خوبی می داند و جنگ آتی را به ضرر رژیم صهیونیستی دانست.

دشمن به دلیل شلیک موشک های فلسطینی به تل آویو بلافاصله جنگ را در غزه پایان داد چرا که قبلا عادت داشت حمله کرده و خسارت وارد کند اما امروزه معادله تغییر یافته و این مقاومت است که زمام امور را در پیش گرفته و معادله بازدارندگی را با قدرت ادامه می دهد و دشمن از هرگونه واکنش مقاومت فلسطین واهمه دارد.


ـ سوال: برخی کارشناسان اعتقاد دارند رژیم صهیونیستی در پی تحولات کنونی در منطقه نفس های آخر خود را می کشد، نظر شما در این باره چیست؟


صهیونیست ها با شعار امنیت و امان به فلسطین آمدند اما پس از شلیک موشک ها فهمیدند که خبری از امنیت نیست و رژیم صهیونیستی همانگونه که سید حسن نصرالله فرمود از خانه عنکبوت سست‌تر است.

هیچگاه فراموش نمی کنیم که ایران و حضرت آیت الله خامنه ای که فلسطین در خون ایشان جاری است و آزادی فلسطین را با همه وجود دنبال می کنند و سخنان سید حسن نصرالله درباره نماز در مسجد الاقصی را نشان دهنده روزهای پایانی رژیم صهیونیستی می دانند، حامی اصلی مقاومت اسلامی است.

منطقه ان شاء الله بر جهاد تا آزادی فلسطین استوار خواهد ماند. با تلاش های نیروهای مقاومت شاهد آزادی فلسطین خواهیم بود و روزهای پایانی و شمارش معکوس نابودی رژیم صهیونیستی را می گذرانیم.

منبع: شبستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار