پیام های خود را برای انتشار می توانید در قسمت "تماس با ما" ارسال کنید      
آخرین اخبار
June 12 2021-شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۰۴۸۵
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
رییس جمهوری عراق، توافق کشورش با پذیرش ۱۳ هزار تروریست داعشی که اکنون نزد قسد نگهداری می شوند را رد کرد.

عراق پذیرش ۱۳ هزار داعشی در خاک خود را رد کرد

اخبار معاصر: شروان الوائلی، مشاور رییس جمهوری عراق روز چهارشنبه اعلام کرد که برهم صالح در مکالمه تلفنی اخیر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا با وی،  توافق خود با پذیرش 13 هزار داعشی در خاک کشورش را رد کرد. 

وی گفت که دو طرف در این مکالمه تلفنی در خصوص موضوعات مختلف از جمله روابط دو کشور گفت و گو کردند اما طی آن موضوع انتقال عناصر داعشی که در  اختیار قسد است به خاک عراق، مطرح نشده است. 

الوائلی افزود: پمپئو چنین درخواستی را مطرح نکرد در عین حال برهم صالح تاکید کرده که حاضر نیست خاک عراق به محل نگهداری زباله های باقیمانده از داعش تبدیل شود. 

دفتر ریاست جمهوری عراق روز دوشنبه گزارش کرده بود که "مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با "برهم صالح" رییس جمهوری عراق درباره عملیات نظامی ترکیه و آخرین اوضاع شمال سوریه گفت و گو کرده اند. 

تاکید بر مدیریت اوضاع انسانی، توقف عملیات نظامی و ندادن فرصت به تروریست های برای سازماندهی مجدد و تهدید دوباره ثبات و امنیت منطقه از دیگر محورهای مطرح شده در این مکالمه تلفنی اعلام شده است. 

تهاجم نظامی ارتش ترکیه به شمال شرق سوریه و انتشار گزارش‌هایی از احتمال آزادسازی هزاران عضو داعشی که هم اکنون در اختیار گروه موسوم به "نیروهای سوریه دموکراتیک" (قسد) بسر می‌برند، نگرانی‌های جدی را در عراق ایجاد کرده  و بر همین اساس بغداد تاکنون بارها بطور رسمی ضمن اعلام مخالفت با حمله ترکیه با سوریه، از تبعات خطرناک این عملیات بر امنیت و ثبات منطقه و بویژه عراق ابراز نگرانی  کرده است. 

در همین راستا برهم صالح نیز  تاکنون با چندین تن از رهبران کشورهای جهان و نیز  مقامات سازمان ملل در این خصوص تلفنی گفت و گو کرده و ضمن تاکید بر ضرورت پایان یافتن  عملیات در شمال سوریه، نسبت به تبعات  آن بر ثبات و امنیت منطقه و عراق هشدار داده است.

منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار