کد خبر: ۱۱۰۳۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
با طنین "ربنا" و با حضور مردم
آیین تشییع و خاکسپاری زنده‌یاد استاد محمدرضا شجریان، خواننده برجسته موسیقی کلاسیک ایرانی صبح امروز برگزار شد و این هنرمند در جوار آرامگاه فردوسی، در «توس» آرام گرفت.

به گزارشمعاصر و به نقل از مهر ، آئین تشییع و خاکسپاری زنده یاد  محمدرضا شجریان صبح امروز شنبه نوزدهم مهرماه در شهر توس و در جوار آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار شد. 


شایان ذکر است ،طبق زمان بندی از پیش تعیین شده قرار بود بعد از برگزاری مراسم غسل و نماز میت در بهشت زهرا، پیکر استاد شجریان بلافاصله به مشهد انتقال پیدا کرده و در همان روز مراسم خاکسپاری در آرامگاه توس برگزار شود. اما چند دقیقه مانده به پرواز گروه اول هنرمندان از تهران به سمت مشهد، اعلام شد مراسم از روز جمعه به شنبه موکول شده است. 


دلیل این تغییر زمان اعلام نشد اما مذاکره میان خانواده شجریان و مسئولان برگزاری مراسم برای امکان میزبانی حداکثری از علاقمندان و همزمان رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا شب گذشته ادامه داشت. 

این شرایط موجب شد تا عده‌ای از هنرمندان از تصمیم برای حضور در مشهد در تاریخ جمعه هجدهم مهرماه صرف نظر کردند تا برای امروز در مراسم حضور داشته باشند. در همین حال خانواده شجریان با اتومبیل شخصی به سمت مشهد عازم شدند و ویدئویی هم از سفر زمینی خود به مشهد در فضای مجازی به اشتراک گذاشتند. بعد از تغییر روز تشییع و طرح ابهامات چندباره درباره زمان قطعی خاکسپاری، صبح امروز شنبه و تنها ساعتی مانده به آغاز مراسم، محل خاکسپاری نیز تغییر کرد. 

با وجود آنکه تا دیروز و بنابر هماهنگی با خانواده شجریان قرار بر تدفین این هنرمند در جوار مقبره اخوان ثالث بود، صبح امروز جانمایی متفاوتی برای محل برگزاری مراسم و تدفین در محوطه توس در نظر گرفته شد که نشان از تغییر مکان خاکسپاری داشت. 

هنوز خانواده شجریان و مسئولان برگزاری توضیحی درباره این جابه‌جایی ارائه نکرده‌اند اما گویا این تصمیم، خروجی جلسه شب گذشته میان مسئولان برگزاری مراسم و خانواده شجریان بوده است. 


در نهایت و در ساعت ۸:۳۰ صبح امروز و پس از حضور خانواده شجریان در میان جمعیت کثیر علاقمندان، پیکر استاد محمدرضا شجریان به خانه ابدی بدرقه شد. 


جمعیت بالای حاضران در مراسم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را غیرممکن کرده بود و جانمایی صندلی‌ها برای استقرار مدعوین با رعایت فاصله اجتماعی نیز تأثیری در مدیریت این شرایط نداشت. 


گفتنی است ، تعدادی از هنرمندان و پیشکسوتان عرصه موسیقی از جمله حمیدرضا نوربخش، سالار عقیلی، نیما جوان، پوریا اخواص، وحید تاج، زکریا یوسفی، نیلوفر محبی، علی ثابت‌نیا، علی عابدی، حسین علیشاپور، حسین پرنیا، فاضل جمشیدی، کیوان ساکت و… طی روز گذشته و امروز با حضور در مشهد در مراسم تشییع حضور داشتند. 

حامد بهداد، سحر دولتشاهی، علی سرابی، تهمورس پورناظری، سهراب پورناظری، داریوش پیرنیاکان و آوا مشکاتیان نیز  از دیگر چهره‌های هنری حاضر در این مراسم بودند. 

همچنین محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد و محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی نیز از روز گذشته در مشهد حضور داشتند. 


هم‌خوانی گاه به گاه قطعات به یاد ماندنی از زنده‌یاد استاد شجریان از ساعتی پیش از آغاز مراسم در میان جمعیت صورت می‌گرفت اما پس از خاکسپاری و زمانی با زمزمه «مرغ سحر» در حضور همایون شجریان، این هم‌خوانی جمعی به اوج رسید. 

در لحظه خاکسپاری محمدرضا شجریان آوای «ربنا» از بلندگوهای مستقر در محوطه توس پخش شد. 


بعد از مراسم تدفین حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی به ایراد سخنرانی پرداخت و همایون شجریان نیز در سخنانی کوتاه ضمن تشکر از حاضران، بابت نبود امکان حضور همه علاقمندان به استاد شجریان در این مراسم عذرخواهی کرد. 


شرایط برگزاری این مراسم به گونه‌ای بود که عملاً شاهد دو جمعیت در محوطه توس بودیم؛ یکی محل تدفین که حاضران در آن مهمانان ویژه، چهره‌ها و مسئولان فرهنگی و هنری بودند و دیگری جمعیت مردمی علاقمندان که پشت درهای محوطه توس به احترام محمدرضا شجریان گرد آمده بودند. 


 پس از آیین خاکسپاری مردم خواستار حضور همایون شجریان در میان خود بودند که به دلیل ملاحظات بهداشتی این امکان میسر نشد. 

مراسم تشییع و تدفین محمدرضا شجریان در ساعت ۱۰:۱۵ دقیقه به پایان رسید. 

 

پایان پیام/ 

انتهای پیام
منبع: مهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار