تهران ۱۰.۶۷° كمينه ۷.۷۹°  بیشینه ۱۰.۹۹°
۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰
معاون فنی گمرک گفت:

کالاهای گروه ۲۷ در بنادر در حال فساد هستند

کالاهای گروه ۲۷ در بنادر در حال فساد هستند و حتی ممکن است تا امروز بخشی از آن‌ها فاسد هم شده باشد و باید در مورد این کالاها تصمیم گیری شود.
کد خبر: ۱۸۶۱۹
به گزارش پایگاه خبری معاصر و به نقل از صدا و سیما، مهرداد جمال ارونقی افزود: گمرک یک سازمان مجری می‌باشد و تنها می‌تواند سیاست‌هایی را که به آن ابلاغ شده است انجام دهد.

وی گفت: یکی از این سیاست‌ها موضوع ثبت سفارش می‌باشد که به عنوان مجوز برای ورود یک کالا تلقی می‌شود و دیگری، موضوع تخصیص و تأمین ارز برای واردات است که با توجه به حساسیت تخصیص و تأمین ارز از سال ۹۷ واردکننده باید حتماً شناسه یا کد رهگیری بانک را به گمرک ارائه دهد.

ارونقی افزود: فرآیند تجارت کشور باید یک فرآیند بازنگری شده باشد چرا که برای مثال در حال حاضر صاحبان کالاهای گروه ۴ که کالاهای ممنوعه هم می‌باشند می‌توانند کالای خود را به بنادر و گمرکات کشور برسانند و طبیعتاً برخی افراد سودجو کالای خود را در بنادر دپو می‌کنند و پس از آن تلاش می‌کنند تا به دولت فشار بیاورند و به بهانه اینکه کالای ما در حال فساد است به نحوی کالای خود را ترخیص نمایند.

ارونقی گفت: البته در مورد برخی از کالاهای ضروری مثل کالاهای اساسی که بدون ثبت سفارش وارد بنادر و گمرکات شده‌اند و حتی با تخصیص ارز ترجیحی سه تا چهار ماه در گمرک دپو می‌شوند و با وجود اعلام ما که بدون تخصیص ارز می‌توانند کالای خود را ترخیص کنند، بازرگانان این کار را انجام نمی‌دهند و وقتی کالا به مرز فساد می‌رسد بعضی از افراد به ما اعلام می‌کنند که ما کالا را ترخیص نمی‌کنیم مگر آنکه ارز آن تخصیص پیدا کند و اگر این اتفاق نیفتد موضوع را رسانه‌ای می‌کنیم که کالای اساسی در گمرک در حال خراب شدن است، اما ترخیص نمی‌شود.

وی تاکید کرد: دلیل این مشکلات این است که بارها و بارها تصمیم گرفته شده که هیچ شخصی بدون ثبت سفارش اجازه حمل کالا به بنادر کشور را نداشته باشد.

معاون فنی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: بحث گمرک این است که وزارت صنعت، حقوقی را قبل از ممنوعیت برای صاحبان کالا ایجاد کرده است و پس از آن واردات این کالاها را محدود کرده است، در حالی که ما تنها ممنوعیت قانونی و شرعی و دولتی داریم و مطابق آن واردات کالاهای گروه چهار کلاً ممنوع است، از این رو وزارت صنعت نمی‌تواند راساً وارداتی را محدود کند و بگوید که از فردا گمرک اجازه واردات یک کالا را ندارد.

وی افزود: این کالاها را وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه وارداتش را صادر کرده و در حال حاضر ماه‌هاست که این کالاها در گمرکات کشور معطل هستند و خود وزارت صمت بارها به ما نامه زده که این کالاها به نحوی تعیین تکلیف شود، چرا که ثبت سفارش دارد و در حال حاضر صاحبان این کالاها مدتهاست سرگردان هستند در حالی که در حال حاضر بسیاری از کالاهایشان فاسد شده است.
انتهای پیام
اشتراک گذاری :
برچسب ها : کالا فاسد گمرک
ارسال نظر

آخرین اخبار روز