تهران ۱۰.۶۷° كمينه ۷.۷۹°  بیشینه ۱۰.۹۹°
۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
وزیر جهاد کشاورزی گفت:

امسال ۳۰ میلیون درخت در طرح زراعت چوب کاشته شد

از سال ۹۲ تا سال گذشته ۳۰ هزار هکتار از اراضی شیبدار و مناسب به زراعت چوب اختصاص یافته بود، اما امسال ۲۱ هزار هکتار به کاشت ۳۰ میلیون اصله نهال اختصاص یافت و این میزان درخت کاشته شد.
کد خبر: ۱۹۰۱۵
به گزارش پایگاه خبری معاصر و به نقل از صدا و سیما، کاظم خاوازی با اشاره به اهمیت جنگل‌ها در محیط زیست و همچنین نیاز انسان به برداشت چوب برای مصارف مختلف گفت: از سال ۹۲ تا سال گذشته ۳۰ هزار هکتار از اراضی شیبدار و مناسب به زراعت چوب اختصاص یافته بود، اما امسال ۲۱ هزار هکتار به کاشت ۳۰ میلیون اصله نهال اختصاص یافت و این میزان درخت کاشته شد.

وی زراعت چوب در حاشیه شهرها را عامل کاهش حاشیه نشینی و منبع درآمدی برای حاشیه نشین‌ها دانست و افزود: با اجرای برخی طرح‌ها از جمله در آرایش خاص کاشت، در سال‌های اول و دوم کاشت نیز می‌توان برای فعالان صنعت زراعت چوب درآمد استحصال کرد.

وزیر جهاد کشاورزی توسعه جنگل‌ها را یکی از مهمترین وظایف این وزارتخانه و بخصوص سازمان جنگل‌ها دانست و افزود: در یک سال گذشته سازمان جنگل‌ها ۴۷ هزار هکتار از اراضی جنگلی را غنی سازی کرد و ۳۵ هزار هکتار درختکاری و ۱۰ هزار هکتار توسعه گیاهان مثمر در اراضی شیبدار را اجرا کرد.

خاوازی آبخیز داری و آبخوان‌داری را از جمله اولویت‌های دیگر وزارت جهاد کشاورزی دانست و افزود: از سال ۹۲ تا ۹۸ در مجموع ۵ میلیون هکتار از اراضی کشور تحت پوشش این طرح قرار گرفتند، اما امسال با وجود برنامه ریزی برای اجرای ۸۰۰ هزار هکتار دیگر، آبخیزداری در یک میلیون هکتار از اراضی کشور اجرا شد که نقش مهمی در کاهش رسوب خاک در سدها و توسعه روستاها و بازگشت روستاییان به روستاهای خود داشت.

وی افزود: این اقدام موجب احیای ۳۸ هزار رشته قنات در کشور شد و با توجه به تجربیات سیل سال گذشته، مطالعات گسترده‌ای در ۲۴ حوزه آبخیز کشور در ۱۱ استان سیل خیز انجام شد و سازه‌های خوبی در استان‌های فارس، بوشهر، گلستان و لرستان و سایر استان‌ها برای اجرای این طرح مهم و ملی نصب شد.

وزیر جهاد کشاورزی از اجرای کاداستر زمین در سال جاری به میزان ۴ برابر سال قبل خبر داد و ابراز امیدواری کرد: اجرای طرح کاداستر در اراضی ملی تا پایان دولت دوازدهم به پایان برسد.

به گفته خاوازی، در صورت مساعدت دولت در انجام این طرح، با اجرای طرح کاداستر در ۱۰ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی، سند این قطعات به کشاورزان تحویل خواهد شد تا کشاورز بتواند با وثیقه گذاشتن سند خود از بانک‌ها وام گرفته و در کار خود سرمایه گذاری جدید کند.
انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز