پیام های خود را برای انتشار می توانید در قسمت "تماس با ما" ارسال کنید      
آخرین اخبار
June 12 2021-شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۹۲۹۷
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۴
تحقیقات جدید منتشر شده در نشریه تخصصی "آکادمی ملی علوم آلمان"؛
قرار گرفتن در معرض گرده باعث حساسیت بیشتر افراد در برابر کووید-۱۹ می شود و این فقط مشکلی برای افراد آلرژیک نیست.
به گزارش پایگاه خبری معاصر و به نقل از پایگاه اورگان لایو، دکتر "لوئیس زیسکا" فیزیولوژیست گیاهان و دانشیار علوم بهداشت محیط دانشگاه کلمبیای آمریکا که یکی از نویسندگان این مطالعه جدید است در پاسخ به این سوال که گرده گل چه ارتباطی با ویروس کرونا دارد؟ گفت: مهمترین نتیجه مطالعه جدید ما این است که گرده گل می‌تواند عاملی در تشدید کووید-۱۹ باشد.

وی با بیان اینکه چندین سال پیش همکاران من نشان دادند که گرده گل می‌تواند چگونگی پاسخ سیستم ایمنی بدن انسان به ویروس‌ها را سرکوب کند افزود: گرده گل با تداخل در پروتئین‌هایی که پاسخ ضدویروسی را در سلول‌های مجاوری تنفسی ایجاد می کنند، می تواند افراد را مستعد ابتلا به تعداد زیادی ویروس تنفسی مانند ویروس آنفلوآنزا و سایر ویروس‌های سارس(SARS) کند.

زیسکا با بیان این نکته که در دوره گرده‌ افشانی شدید گیاهان، سیستم دفاعی بدن در مقابل ویروس‌های دستگاه ‌تنفسی بسیار ضعیف‌تر واکنش نشان می‌دهد، ادامه داد: در این مطالعه، ما به طور خاص کووید-۱۹ را مورد بررسی قرار دادیم. ما خواستیم ببینیم که با افزایش و کاهش سطح گرده در ۱۳۰ منطقه از ۳۱ کشور جهان، تعداد عفونتهای جدید چگونه تغییر کرده است؟ که در این راستا ما دریافتیم که به طور متوسط ۴۴ درصد از تنوع نرخ کووید-۱۹ مربوط به قرار گرفتن در معرض گرده بوده که این موضوع اغلب در همکاری با رطوبت و دما می باشد.

دانشیار علوم بهداشت محیط دانشگاه کلمبیای آمریکا با بیان اینکه در این تحقیق به این نتیجه رسیده ایم که نرخ عفونت چهار روز پس از تعداد زیاد گرده ها افزایش پیدا می کند اظهار کرد: این تحقیقات نشان می دهد در شهرهایی که قرنطینه و محدودیت های کرونایی اعمال نشده است، میزان عفونت به طور متوسط حدود ۴ درصد در هر ۱۰۰ دانه گرده در یک مترمکعب هوا افزایش پیدا می کند. این در حالی است که در شهرهایی با اعمال قرنطینه و محدودیت های محکم‌تر و سخت‌تر، این میزان افزایش نصف بوده است.

این فیزیولوژیست گیاهان با تاکید بر اینکه این واکنش به گرده به طور کلی برای تمامی افراد جامعه است افزود: تحقیقات ما نشان می دهد که حتی انواع گرده‌هایی که معمولا واکنش های آلرژیک ایجاد نمی‌کنند، با افزایش عفونت های کووید-۱۹ ارتباط داشته اند.

وی در پاسخ به این سوال "که افراد باید چه اقدامات احتیاطی را انجام دهند؟" گفت: توصیه اکید داریم که مردم در روزهایی که تعداد گرده زیاد است، سعی کنند در خانه بمانند تا در معرض خطر قرار نگیرند.

زیسکا به گسترش گرده‌افشانی گیاهان در پایان فصل زمستان و فصل بهار اشاره کرد و گفت: توصیه داریم در این فصول وقتی در فضای باز هستید، از ماسک استفاده کنید. ضمن آنکه اگر عطسه و سرفه می کنید، تاکید داریم از ماسکی استفاده کنید که علیه ویروس کرونا موثر باشد. اگر به کووید-۱۹ بدون علامت مبتلا هستید تمامی این عطسه های ناشی از آلرژی به گرده افشانی، احتمال شیوع ویروس را افزایش می دهد ضمن آنکه موارد خفیف کووید-۱۹ نیز می تواند در این فصل به عنوان آلرژی به صورت اشتباه تشخیص داده شود.

این دانشیار علوم بهداشت محیط دانشگاه کلمبیای آمریکا در پاسخ به این سوال که چرا فصل گرده‌افشانی طولانی است؟ گفت: با تغییر آب و هوا، ما شاهد سه چیز هستیم که به طور خاص به گرده گل مربوط می شود. یکی از آنها شروع زودتر فصل گرده است. تغییرات بهاری با تغییرات آب و هوایی زودتر آغاز می شود و در سطح جهانی سیگنال هایی برای قرار گرفتن در معرض گرده به وجود می‌آید.

وی ادامه داد: با این تغییرات آب و هوایی همچنین فصل کلی گرده طولانی می شود زیرا مدت زمانی که در معرض گرده قرار داریم (از بهار که اساسا توسط گرده درختان هدایت می شود تا تابستان که علف ها و هرزه ها بوده و سپس پاییز) بیشتر بوده و هنگامی که به سمت قطب ها حرکت می کنیم، جایی که دما با سرعت بیشتری افزایش پیدا می کند؛ متوجه می شویم که این فصول (گرده افشانی) حتی بیشتر برجسته می شود.

این فیزیولوژیست گیاهان افزود: سومین چیزی که در تغییر آب و هوا به وجود می آید میزان تولید گرده های بیشتر است که من و همکارانم هر سه تغییر را در مقاله ای که در ماه فوریه در این زمینه منتشر شد، شرح داده ایم.

زیسکا با تاکید بر اینکه همانطور که تغییرات آب و هوایی باعث افزایش شمار گرده‌ها می شود، می تواند منجر به حساسیت بیشتر انسان به ویروس نیز شود خاطرنشان کرد: غلظت گازهای گلخانه ای در حال افزایش و سطح زمین در حال گرم شدن است و همانطور که می دانیم این موارد زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد.
برچسب ها: گرده گل ، کرونا ، کووید19 ، بهار
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار