پیام های خود را برای انتشار می توانید در قسمت "تماس با ما" ارسال کنید      
کد خبر: ۲۰۸۶۹
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۸
مخالفان می‌گویند راه‌اندازی این فروشگاه‌ها حرکتی از سوی جنبش قدرتمند شیعه برای کسب وفاداری از طریق ارائه خدمات در یک کشور ضعیفِ اقتصادی و مباشرت بر اقتصادهای موازی است.
گروه حزب الله لبنان فروشگاه‌های زنجیره‌ای را در لبنان تاسیس کرده که محصولات تولید سوریه، عراق و ایران را با تخفیف به مشتریان دارای کارت‌های ویژه می‌فروشند.

به گزارش عصرایران به نقل از فرانس 24، این حرکتی ابتکاری در کشوری است که با بحران مالی و کمبود مواد غذایی دست و پنجه نرم می‌کند.

اما مخالفان می‌گویند راه‌اندازی این فروشگاه‌ها حرکتی از سوی جنبش قدرتمند شیعه برای کسب وفاداری از طریق ارائه خدمات در یک کشور ضعیفِ اقتصادی و مباشرت بر اقتصادهای موازی است.

گروه حزب‌الله لبنان به عنوان یکی از جنبش‌های مورد حمایت ایران، اخیرا چند فروشگاه را در مناطق مختلفی از جمله جنوب بیروت، ناحیه "بقاع" و جنوب این کشور افتتاح کرده و تلاش دارد با این کار خشم عمومی مردم این کشور را فرونشاند. این در حالی است که مردم لبنان با مجموعه بحران‌های شدید اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مواجه‌اند و از تورم زیاد و کمبود مواد غذایی رنج می‌برند. مواد غذایی در لبنان بسیار گران است و پیدا کردن آن این روزها تقریبا غیرممکن.

به دلیل فشارهای سیاسی- اقتصادی، ارزش پول لبنان (لیره لبنانی) در مقابل دلار روز به روز در حال کاهش است و این موضوع باعث تورم بالا و کمبود کالا شده است.

یکی از مقامات حزب‌الله که تمایلی به اعلام نامش نداشت به فرانس 24 گفت: سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای "السجاد" محصولات ایرانی، عراقی و سوری را می‌فروشند. کارت السجاد به نام امام سجاد یکی از امامان سخاوتمند شیعه نامگذاری شده است.

وی افزود: برای خرید از این سوپر مارکت باید کارت‌های صادر شده از سوی حزب‌الله را داشته باشید. او گفت: واجدین شرایط دریافت این کارت باید ماهانه کمتر از یک میلیون و 500 هزار لیره لبنان (125 دلار آمریکا به قیمت بازار سیاه) درآمد داشته باشند.

در لبنان کنونی بیش از نیمی از مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند و پول ملی بیش از 80 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

این مقام حزب‌الله افزود: همگان فارغ از وابستگی مذهبی در صورت نیاز می‌توانند از سوپرمارکت‌های ما خرید کنند حتی اگر طرفدار حزب‌الله نباشند. وی گفت: اما در حال حاضر بیشتر مشتریان ما از جامعه شیعیان هستند و این ابتکار جدید باعث تعجب بسیاری شده است.

حزب الله اعلام نکرده چند نفر کارت ویژه این سوپر مارکت‌ها را دارند اما احتمالا حدود 8 هزار نفر از این کارت‌ها استفاده می‌کنند.

"لینا" یک زن 40 ساله مجرد و بیکار در یکی از روستاهای کوچک دره بقاع لبنان است. نام این زن برای حفاظت از هویتش در این گزارش تغییر کرده است. او در این باره گفت که هرگز برای دریافت این کارت اقدام نکرده اما برخی از اعضای حزب‌الله پس از یک ملاقات به او کارت فروشگاه "السجاد" را داده‌اند.

لینا می‌گوید: فروشگاه‌ها شبیه انبارهای بزرگ‌ به نظر می‌رسد و همواره پر از مواد غذایی هستند. من توانستم شیر، برنج و روغن نباتی را با قیمت کمتری خریداری کنم. او با اشاره به اینکه عضوی از حزب‌الله نیست، گفت: هرکسی با کارت السجاد می‌تواند ماهانه مقادیر مشخصی کالا خریداری کند.

 وی افزود: صاحبان این کارت می‌توانند ماهانه 5 کیلو برنج، 5 کیلو شکر، 5 لیتر روغن پخت و پز، 4 کیلو پودر لباسشویی، 3 بسته ماکارونی، 4 قوطی تن ماهی یا 2 قوطی بطری مایع ظرفشویی را بخرند.

"حسن" یک معلم 39 ساله در یکی از روستاهای استان "نبطیه" در جنوب لبنان است. او که دو فرزند دارد در این باره گفت که اعضای حزب الله با او تماس گرفته و پیشنهاد کارت السجاد را داده‌اند.

وی افزود: آنها از من فقط کپی شناسنامه خواستند. آنها می‌دانند من کیستم و به من اعتماد دارند.

او افزود: هر ماه به ازای خرید هر یک میلیون لیره لبنان 35 درصد تخفیف می‌گیریم. این کارت در طولانی مدت و با کاهش قیمت‌ها باعث دسترسی ما به مراقبت‌های بهداشتی نیز می‌شود.

مایا 38 ساله که در یک رسانه وابسته به حزب الله کار می‌کند خودش کارت السجاد نگرفته است زیرا شرایطش در اولویت قرار ندارد اما می‌گوید که بسیاری از لبنانی‌ها به چنین کمک‌هایی نیاز فوری دارند.

مایا افزود: مناطق دور افتاده و محرومی در لبنان وجود دارد که سال‌هاست دولت‌ها به آنها رسیدگی نمی‌کنند. بنابراین ساکنان این مناطق محروم هر کمکی را می‌پذیرند.
دولت دیگر وجود ندارد

 "منیر ربیحِ" روزنامه‌نگار لبنانی نگاهی انتقاد آمیز به این برنامه حزب الله لبنان دارد و می گوید: "این برنامه برای بلند مدت در حال برنامه‌ریزی است، زیرا این بحران (بحران اقتصادی- سیاسی لبنان) سریعا حل نخواهد شد".

این کارشناس رسانه‌ای افزود: حزب‌الله امیدوار است در آینده بتواند در قالب برنامه جامع کمک‌های اجتماعی، مراقبت‌های بهداشتی را نیز  ارائه دهد.

او می گوید: حزب‌الله سعی می‌کند با تامین کالاهای ضروری از کانال‌هایی مانند ایران، عراق یا سوریه مانع گرسنه ماندن مردم شود.برچسب ها: حزب الله ، لبنان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار