پیام های خود را برای انتشار می توانید در قسمت "تماس با ما" ارسال کنید      
کد خبر: ۲۰۹۳۷
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۱
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد:
لازم است تجار ایرانی و اوراسیایی با ظرفیت‌ها و مزایای همکاری در بستر تجارت آزاد با یکدیگر بیشتر آشنا شوند.
رییس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران، با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه تخصصی اوراسیا در ایران فضایی برای شناخت بیشتر ظرفیت‌های صادراتی ایران و کشورهای عضو اتحادیه است، گفت: این میزبانی فرصت مغتنمی برای تسهیل مذاکرات تجارت آزاد خواهد بود.

نمایشگاه تخصصی اوراسیا، فرصتی برای رسیدن به تجارت آزاد

به گزارش ایرنا از سازمان توسعه تجارت ایران، «حمید زادبوم» با اشاره به اهمیت ویژه نمایشگاه تخصصی اوراسیا برای ایران و ارسال دعوتنامه برای حضور مقام‌های این کشورها در این رویداد بزرگ، اظهار داشت: با اینکه حجم تبادل تجاری ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به میزان ظرفیت‌های موجود نیست، اما توسعه تجارت ما با روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس همواره در حال گسترش بوده و با همه این کشورها کمیسیون مشترک داریم.

وی افزود: لازم است تجار ایرانی و اوراسیایی با ظرفیت‌ها و مزایای همکاری در بستر تجارت آزاد با یکدیگر بیشتر آشنا شوند.

زادبوم درباره کاهش برگزاری نمایشگاه‌ها در یک سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا، تاکید کرد: در صورتی که وضعیت کشور در زمان برگزاری در حالت قرمز نباشد، نمایشگاه تخصصی اروسیا در پایان اردیبهشت‌ماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران توسط بخش خصوصی برگزار خواهد شد.

رییس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران با تشریح شرایط کمیسیون‌های مشترک گفت: کمیسیون مشترک ایران- روسیه و ایران- ارمنستان با مسوولیت وزارت نیرو، کمیسیون مشترک ایران- قزاقستان با مسوولیت وزارت راه و شهرسازی، کمیسیون مشترک ایران- قرقیزستان با مسوولیت وزارت جهاد کشاورزی و کمیسیون مشترک ایران- بلاروس به مسوولیت وزارت صنعت در حال برگزاری و روابط تجاری ما با این کشورها برقرار است، اما هنوز تا بهره‌برداری مطلوب از ظرفیت‌های موجود فاصله دارد و باید برای آن تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه برگزاری این گونه رویدادها به توسعه روابط، برگزاری بهتر کمیسیون های مشترک و تسریع توافقنامه تجارت آزاد کمک می کند، تاکید کرد: در این راستا هرچه بخش خصوصی ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا شناخت بیشتری نسبت به یکدیگر پیدا کنند، ظرفیت‌های نهفته بیشتری شناسایی می‌شود و می توانند بهتر از آن استفاده کنند.

زادبوم تصریح کرد: همه گروه‌های کالایی از پنج کشور یاد شده و ایران می توانند در این نمایشگاه حضور یابند. چرا که ظرفیت هر کشور با دیگری متفاوت است به عنوان مثال  ظرفیت‌های ایران در بخش صنایع غذایی و کشاورزی نسبت به صادرات این کشورها خیلی بیشتر است و این شرایط ممکن است در گروه کالایی دیگری برای یکی از کشورهای پنجگانه وجود داشته باشد.

رییس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا، شرایط عادی نیست این امکان وجود دارد که نمایشگاه در سطح برنامه ریزی شده اجرا نشود، اما تمام تلاش ما برای برگزاری مطلوب این رویداد سالانه است تا هرچه باشکوهتر برگزار شود.

وی درباره اهمیت اتحادیه اوراسیا و نقش این اتحادیه در تجارت جهانی و عضویت در این اتحادیه، اظهار داشت: این اتحادیه متشکل از پنج کشور روسیه، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان و بلاروس است که این با قابلیت ها و ظرفیت‌های مختلفی در کنار یکدیگر قرار گرفتند و محوریت اتحادیه کشور روسیه است. از این پنج کشور سه کشور ارمنستان، قزاقستان و روسیه به دلیل همسایگی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

زادبوم تاکید کرد: تجارت جهانی این پنج  کشور حدودا بیش از ۸۵۰ میلیارد دلار در سال است و ارتباط اقتصادی و تجاری با این اتحادیه که زیرساخت سیاسی مناسبی نیز دارد، می تواند برای توسعه روابط اقتصادی کشور در منطقه از اهمیت بالایی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ایران جزو معدود کشورهایی با تعداد بالای همسایه است، گفت: از ۱۵ کشور همسایه ایران سه کشور عضو اتحادیه اوراسیا هستند و این موضوع اهمیت توافقنامه را از منظر همسایگی افزایش می دهد.

وی درباره تاریخچه تشکیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز اظهار داشت: تشکیل این حدود ۲۰ سال یعنی از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۴ به طول انجامید و در سال ۲۰۱۵ تشکیل شد. پس از تشکیل اتحادیه اقتصادی مذکور ایران به این فکر بود که با این اتحادیه روابط تجاری برقرار کند. شاید ایران جزو اولین کشورهایی است که متقاضای موافقتنامه تجاری با این اتحادیه است.

زادبوم تصریح کرد: در سال ۱۳۹۴ ایران مذاکرات خود با اتحادیه اوراسیا را آغاز کرد اما چون ایجاد موافقتنامه تجارت آزاد زیرساخت هایی برای دو طرف امضاکنندگان نیاز دارد، مقرر شد در یک مرحله توافقنامه موقت تجارت آزاد به امضا برسد، بنابراین در بهار ۱۳۹۷ موافقتنامه موقت تجارت آزاد میان ایران و اوراسیا شامل ۸۶۲ قلم کالا به امضا رسید و از ۵ آبان ۱۳۹۸ این موافقتنامه اجرایی شد.

وی با اشاره به اینکه ارتباطات اقتصادی بهتری با کشورهای همسایه در شرایط کنونی برای توسعه روابط اقتصادی ایران مناسب است، گفت: ایران با تبدیل موافقتنامه موقت به موافقتنامه تجارت آزاد میان ایران و پنج کشوراتحادیه اوراسیا می تواند با همین مدل موافقتنامه های بیشتری را به امضا برساند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ظرف ۲ سال آینده تلاش می شود تا موافقتنامه موقت را تبدیل به موافقتنامه تجارت آزاد با پنج کشور عضو اتحادیه ارواسیا کنیم، گفت: اکنون ایران تنها یک موافقتنامه تجارت آزاد با سوریه دارد پس به نتیجه رسیدن موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم برای ما و هم برای اتحادیه مهم است.

به گزارش ایرنا، نخستین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا به عنوان رویدادی صنعتی و نمایشگاهی برای اولین بار با اتکا به توانمندی فعالان تولیدی از ۲۸ تا ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود و اثرات مثبت برای آینده اقتصادی کشور خواهد داشت.

اوراسیا که یک اتحادیه اقتصادی است با حضور پنج کشور روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان به عنوان اعضای اصلی از سال ۲۰۱۵ کار خود را در زمینه سیاست‌گذاری اقتصادی، اقتصاد کلان و مهاجرت نیروی کار در جهت تجارت آزاد و موافقت‌نامه های تجاری با کشورهای دیگر آغاز کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار