پیام های خود را برای انتشار می توانید در قسمت "تماس با ما" ارسال کنید      
کد خبر: ۲۲۱۰۳
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵
روز گذشته ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که از لغو پروانه مالکیت معنوی واکسن کرونا حمایت می‌کند. این ایده با مخالفت دولت آلمان روبرو شد.
به گزارش معاصر به نقل از دویچه وله، مرکل و رئیس بیونتک، شرکت تولید کننده واکسن کرونا، در مورد حق مالکیت معنوی این واکسن تلفنی صحبت کردند. آنها علاوه بر حمایت از حق ثبت اختراع، درباره تمهیداتی به منظور تامین واکسن برای کشورهای فقیرتر گفت‌وگو کردند. 

به گزارش اشپیگل آنلاین آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان شامگاه پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت (ششم مه) با اوغور شاهین، یکی از دو بنیانگذار شرکت تحقیقاتی و تولید کننده واکسن بیونتک گفت‌وگویی تلفنی داشته است.

آنها در این گفت‌وگو علاوه بر موضوع حمایت از حق ثبت اختراع، به این پرداختند که چگونه این شرکت و دولت آلمان میتوانند به طور مشترک اقدامات بیشتری را برای تامین تجهیزات واکسن برای کشورهای فقیرتر انجام دهند.

به گفته محافل آگاه، هدف این گفت‌وگو این بوده که به راه حلی برای یک عرضه پایدار و برای پاندمی‌های احتمالی بعدی رسید و نه كمک یک باره و كوتاه مدت.

روز گذشته ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که از لغو پروانه مالکیت معنوی واکسن کرونا حمایت می‌کند. این ایده با مخالفت دولت آلمان روبرو شد.

عصر روز پنجشنبه دولت آلمان در بیانیه‌ای نسبت به این کار هشدار داد و با طرح واشنگتن مخالفت کرد. سخنگوی دولت در برلین گفت: «حمایت از مالکیت معنوی منبع نوآوری است و باید در آینده نیز حفظ شود.»

در بیانیه همچنین آمده است که پیشنهاد ایالات متحده برای لغو حمایت از حق ثبت اختراع واکسن کووید ۱۹ می‌تواند پیامدهای قابل توجهی در تولید واکسن داشته باشد.

مخالفت دولت آلمان با برداشتن پروانه مالکیت واکسن کرونا در رسانه‌های این کشور نیز بحث داغی را دامن زده و نظرات موافق و مخالف بسیاری دارد.

همچنین اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفته است که اتحادیه برای تعامل در تامین بین‌المللی واکسن کرونا آمادگی داردز او گفته: «باید دید که پیشنهاد آمریکا برای این هدف چگونه عملی میشود. ما از همه کشورهای تولیدکننده واکسن می‌خواهیم اجازه صادرات را بدهند و از هر گونه اخلال یا تاخیر در تحویل واکسن بپرهیزند.»

اتحادیه اروپا همچنین از تسهیل صدور مجوز تولید داروهای کرونا و همکاری‌های مشترک در این زمینه خبر داده و کمیسیر بهداشت اتحادیه گفته است که به این منظور راهبردی تعیین شده که یکی از اهداف آن دسترسی مردم به ‌دست کم سه داروی تازه است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار