پیام های خود را برای انتشار می توانید در قسمت "تماس با ما" ارسال کنید      
کد خبر: ۲۲۱۲۴
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۳
چین به بیانیه صادر شده توسط وزیران امور خارجه کشورهای گروه ۷ واکنش تندی نشان داد در این بیانیه از پکن انتقاد شده بود.
به گزارش معاصر به نقل از ایرنا، وانگ ون بین سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه در یک کنفرانس خبری بیانیه نشست گروه ۷ در لندن را به شدت محکوم کرد و گفت: بیانیه آنها دخالت در حق حاکمیت چین بوده و با روند جاری توسعه و همکاری مسالمت آمیز مغایرت دارد.

وانگ در ادامه موضع کشورش در قبال ادعاهای ارضی پکن در دریاهای چین جنوبی و چین شرقی را تکرار کرد و گفت این ادعاها مبنای قانونی دارند.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین با حمایت وزیران امور خارجه گروه ۷ از حضور معنی دار تایوان در جلسات سازمان جهانی بهداشت و مجمع جهانی بهداشت مخالفت کرد.

وانگ گفت: حضور تایوان در سازمان های بین المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت باید بر پایه اصل «چین واحد» انجام گیرد.

تایوان از بیانیه گروه ۷ استقبال و بر اهمیت صلح و ثبات در دو سوی تنگه تایوان تاکید کرده است.

وزیران امور خارجه کشورهای گروه ۷ در بیانیه نهایی خود از حضور روز افزون چین در دریاهای چین شرقی و چین جنوبی انتقاد کردند.

آنها همچنین پیرامون موارد ادعا شده نقض حقوق بشر و بدرفتاری در منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ و سایر مناطق چین ابراز نگرانی کردند.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: گروه ۷ اکنون باید کانون توجه خود را به همکاری بین المللی در مبارزه با کرونا تمرکز کند، نه ذخیره واکسن کرونا و ایجاد تضاد و اختلافات در جامعه جهانی.

وی افزود: کشورهای گروه ۷ خود را دموکراتیک تلقی می کنند، اما بر اساس تازه ترین نظرسنجی ها، مردم ۵۳ کشور دنیا آمریکا را بزرگترین تهدید علیه دموکراسی جهان می دانند که گروه ۷ هیچ واکنشی به آن نشان نداده است.

این مقام چینی از کشورهای گروه ۷ خواست با معطوف کردن توجه به مسایل خود، رفتارهای خودخواهانه در مبارزه با کرونا را کنار گذاشته و به دخالت در امور داخلی چین و خدشه دار کردن حق حاکمیت و سیاه نمایی چین پایان دهند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار