کد خبر: ۲۸۸۸۸
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۲
هنر ِ فرهنگ کتابخوانی قلّابیست که بدین راحتی بدست نمی‌آید. والوریالویزلی، به نکته‌ای جالب اشاره می‌کند که: «ادبیات می‌تواند خانه‌ای بزرگ باشد، منطقه‌ای بدون مرز برای پناه دادن به آن‌هایی که نمی‌دانند چطور باید در جایی ساکن شوند.»

نه به کتاب نه به کتابخوانی

به گزارش پایگاه خبری اخبار معاصر، بدون شک ما به ادبیات و آداب رفتاری (اخلاقی) احتیاج داریم تا چون جوامع بدوی و بی‌فرهنگ اسیر توحش و ناهنجاری نگردیم. ما هرگز نباید نیروی کتاب را در تربیت و نقش کتاب را در ساماندهی هنجارهای صحیح اجتماعی دست کم بگیریم. 

نه به کتاب نه به کتابخوانی

نابودی انسان دقیقاً از زمانی آغاز می‌گردد که نسبت به آنچه مهم است و می‌تواند جامعه‌اش را به شکوفایی و پویایی برساند را ندید بگیرد و سکوت کند. 

نه به کتاب نه به کتابخوانی
سکوت کتاب و کتابخوانی مرگ خاموش جامعه‌ایست که بدون تفکر و اندیشه طی مسیر می‌کند و راه به ناکجاآبادی را آغاز می‌کند که پایانش نامعلوم است. این جامعه رو به افسردگی پیش خواهد رفت و فرصت اندیشیدن را  مجالی نیست تا خواستگاه تفکر و تأمل پیش آید. و این ضرب آهنگ نادانیست که در این جامعه افسرده همنشین افراد غمگین، کسالت و خرافات بر ایشان چیره می‌گردد. 

در جامعه اگر خانواده‌ها فرصتی برای مطالعه و اندیشه و تبادل آنچه آموخته‌اند را در نیابند بدون شک دچار آفات سخت و ناموزون و کهولتی می‌شوند و از ناپایداری تفکراتشان رنج خواهند برد. 
در سبد کالای هر خانواده می‌تواند به جای خریدهای نامتعارف و فانتزی کتاب و مجله نقش کامل و استواری ایفا کند. 

از سالهای دور خبر عدم مطالعه کتاب  و یا ساعات کم مطالعه در جامعه‌ی ایرانی دستخوش گزارشات خبرنگاران و رسانه‌های مختلف بوده است و می‌باشد.  حال اگر در نظر بگیریم با بیان کلمات که سرشار از انرژی مثبت و صحیح باشند و ترویج کتاب و کتابخوانی به فهم و شعور جامعه کمک نماییم و بساط تنبلی افراد در مطالعه را برچینیم و چنین رقم زنیم.

 در هر خانواده پدر و مادر و حتی فرزندان می‌توانند با نشر فرهنگ کتابخوانی نگرش و نگاهی نو را ایجاد نمایند. 

متأسفانه نمی‌توان منکر ادواتی شد که امروزه جانشین کتاب گشته‌اند، اما با برنامه‌ریزی صحیح می‌توان از برنامه‌ها و  سرگرمیهای فضای مجازی استفاده نماییم و از مطالعه و فرهنگ کتابخوانی هم بی‌نصیب نباشیم. و در پایان می‌توان به قول لیلی گلستان گفت: «کار کنیم، بیاموزیم و به دردبخور باشیم.»                                  

                                                                        نویسنده: مجتبی محمدی‌نیا  انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار