کد خبر: ۲۹۰۱۲
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۴
این افراد قرار است حدود ده روز در امارات باشند و سپس عازم سایر کشورها شوند

به گزارش پایگاه خبری اخبار معاصر به نقل از ایندیپندنت، امارات متحده عربی روز جمعه گفت در پی تقاضای آمریکا، میزبانی موقت پنج هزار شهروند افغانستان را پیش از اعزام آنها به کشورهای سوم پذیرفته است. رسانه‌های امارات این خبر را به نقل از وزارت امور خارجه و همکاری بین‌المللی این کشور منتشر کردند.

در بیانیه وزارت خارجه امارات می‌خوانیم: «افراد تخلیه‌شده در روزهای آینده سوار بر هواپیماهای آمریکایی از پایتخت افغانستان، کابل، به امارات خواهند آمد.»

خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه امارات گفت این افراد ۱۰ روز در این کشور خواهند بود.

سلطان محمد الشمسی، معاون وزیر خارجه این کشور، گفت: «امارات همیشه به دنبال راه‌حل‌های صلح‌آمیز و چندجانبه است و می‌کوشد به اقدامات خود در کنار شرکای بین‌المللی برای پیشبرد تلاش‌ها برای کمک به مردم افغانستان در این زمان عدم قطعیت ادامه دهد.»

امارات در چند روز گذشته نقش مهمی در کمک به پروازهایی داشته که در پی به قدرت رسیدن طالبان هزاران نفر را از افغانستان خارج کرده‌اند. حدود ۸۵۰۰ نفر از افغانستان به فرودگاه‌های امارات آورده شدند.
 
یونس قانونی: احمد مسعود دنبال جنگ نیست، اما دفاع از کشور را از پدرش به ارث برده است 

انور قرقاش، دیپلمات اماراتی، هم در توئیتی با اشاره به کمک‌های این کشور گفت این «اقدامات بشردوستانه نمایانگر ارزش‌های انسانی مستحکم» این کشور هستند.

یکی از مقامات وزارت خارجه امارات هم در توئیتر تاکید کرده که این کشور همچنان فرودگاه‌ها و هواپیماهای خود را در اختیار تلاش برای تخلیه افراد از افغانستان قرار می‌دهد. افرا الحملی، معاون مدیر ارتباطات راهبردی در وزارت خارجه امارات، در توئیتر نوشت که امارات به تقاضای آمریکا، میزبانی پنج هزار شهروند تخلیه‌شده افغانستان که با هواپیماهای آمریکایی خارج می‌شوند پذیرفته است. او تاکید کرد که اسکان این افغانستانی‌ها «به صورت موقتی» است.

بسیاری از شهروندان آمریکا، بریتانیا، فرانسه و سایر کشورها نیز با پروازهای کابل به امارات از افغانستان گریخته‌اند. ده‌ها پرواز شهروندانی که شامل دیپلمات‌ها و خدمه سفارت‌خانه‌های مختلف و سازمان‌های غیردولتی می‌شدند به فرودگاه‌های مختلف امارات آوردند.

گفته می‌شود واشنگتن به زودی فهرستی از کشورهایی در اروپا و خاورمیانه اعلام می‌کند که اسکان موقت افراد تخلیه‌شده را پذیرفته‌اند. پایگاهی در قطر برای این منظور درنظر گرفته شده بود که فعلا پر شده است. آلبانی جزو کشورهایی است که اعلام کرده حاضر به اسکان این افراد هست. یک مقام قطری هم به خبرگزاری رویترز گفت دوحه «به تلاش برای تخلیه افراد از افغانستان ادامه می‌دهد» و پروازهای دیگری در روزهای آینده در نظر گرفته شده‌اند.

نیروهای آمریکا و ناتو تاکید دارند که تا پایان ماه (۳۱ اوت) به حضور خود در افغانستان پایانی کامل می‌دهند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، اما روز جمعه گفت نیروهای آمریکا اینقدر در افغانستان می‌مانند تا تک تک شهروندان آمریکایی را تخلیه کنند. او این را «یکی از بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین عملیات‌های تخلیه هوایی در تاریخ دانست.»

آقای بایدن که از کاخ سفید صحبت می‌کرد گفت: «هر آمریکایی که می‌خواهد به کشورش بازگردد:‌ ما شما را بازمی‌گردانیم.»

امارات در سال‌های اخیر جزو کشورهایی بود که حضور کوچک نظامی و بشردوستانه‌ای در افغانستان داشت. در ژانویه ۲۰۱۷ پنج نفر از دیپلمات‌های این کشور که برای افتتاح چند پروژه به افغانستان رفته بودند هنگام بمبگذاری در مهمانخانه‌ای در شهر قندهار کشته شدند. سفیر امارات در افغانستان، جمعه الکعبی، نیز در این حمله زخمی شد و چند روز بعد درگذشت.

اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان، پس از به قدرت رسیدن طالبان به امارات فرار کرد و در این کشور پناه گرفته است؛ کشوری که پناهگاه تبعیدی خیلی از سیاستمداران منطقه و جهان بوده است: از تاکسین شیناواترای تایلندی تا بی‌نظیر بوتوی پاکستانی.

هزاران شهروند افغانستان در امارات زندگی می‌کنند و بسیاری از آن‌ها در گفتگو با رسانه‌ها با تلخی از بازگشت طالبان به قدرت گفته‌اند. مثلا عزیز احمد، صاحب ۳۲ ساله رستورانی در دوبی، که چند روز پیش به خبرگزاری فرانسه گفته بود: «حتی اگر مادرم هم بمیرد اینقدری که دیروز گریه کردم گریه نمی‌کنم.»

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: