کد خبر: ۳۰۸۲۷
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۲
نمایندگان خوی و سلماس در مجلس شورای اسلامی با طرف‌های ترکیه برای بازگشایی مرزها دیدار و گفت‌وگو کردند.
اخبار معاصر - رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه و نماینده خوی و چایپاره در مجلس گفت: مرزهای زمینی بین دو کشور ایران و ترکیه به زودی و با ارائه تست کرونا بازگشایی و تردد از این مرزها از سر گرفته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، آذربایجان‌غربی استانی است که با کشور ترکیه مرز مشترک دارد اما از آغاز پیدایش بیماری کرونا، مرزهای این کشور به روی کشورمان بسته شده و مسافران نمی‌توانند به صورت زمینی به این کشور مسافرت کنند.

همین خود سبب گلایه‌مندی و نارضایتی مسافران و تجار شده است چون داد و ستد مرزی نیز کاهش یافته و به اقتصاد تجار و بازرگانان ضربه می‌زند.

در این رابطه، دولت درصدد است که تمامی مرزهای کشورمان با کشورهای همسایه را بازگشایی کند تا تردد مرزی از سر گرفته شود.

بنابراین نمایندگان مجلس خوی و سلماس در مجلس شورای اسلامی با طرف‌های ترکیه برای بازگشایی مرزها دیدار و گفت‌وگو کردند.

تردد مرزی به ترکیه با تست کرونا امکان‌پذیر می‌شود

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه که به کشور ترکیه سفر کرده بود اظهار داشت: با پیگیری‌های به عمل آمده و گفت‌گوهای دو طرف،«مرز رازی» و «کاپی کوی» و سایر مرزهای زمینی بین دو کشور ایران و ترکیه، به زودی و با ارائه تست کرونا بازگشایی و تردد از این مرزها از سر گرفته می‌شود.

عادل نجف‌زاده گفت: برگزاری نمایشگاه مشترک بخش صنعت، معدن و تجارت در ایران و استان آذربایجان‌غربی با همکاری دو کشور در اولویت است.

  وی در ادامه تصریح کرد: خوی به عنوان شهر عرفان و شمس تبریزی، می‌تواند به عنوان رابط فرهنگی بین‌المللی باشد.

پیش‌بینی امضاء پروتکل مشترک بین در زمینه مرز کوزه‌رش سلماس-گلینجک وان

در ادامه، نماینده سلماس در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در سفر به کشور ترکیه در زمینه بررسی مسائل گمرک رازی و بازگشایی بازارچه مرزی«کوزه‌رش سلماس-گلینجک وان» با طرف ترک به مذاکره پرداخت.

یعقوب رضازاده اظهار داشت: این مذاکرات از دیروز آغاز و تا سه روز تداوم دارد و با توجه به تداوم مذاکرات و رایزنی‌ها و دریافت آخرین، پیش‌بینی می‌شود موافقت‌های نهایی و امضاء پروتکل مشترک بین دو کشور در زمینه مرز کوزه‌رش سلماس-گلینجک وان انجام گیرد.
انتهای پیام
برچسب ها: ترکیه ، مرز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار