کد خبر: ۳۲۸۰۲
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
شورای عالی آب، گام به گام در مسیر تصمیم‏ های شتابزده (4)
ارزیابی صورتجلسه های پیشین شورای عالی آب با هدف آسیب شناسی و بازشناسی راهکارها برای رویارویی با بحران آب انجام می گیرد.
بیست فقره تصمیم خام و غیرکارشناسی در صورتجلسه چهارم شورای عالی آب کشور (+ صورتجلسه)


 بیست فقره تصمیم شتابزده در دو بند اصلی و بیست زیر بند در صورتجلسه چهارم شورای عالی آب دیده می‌شود که ویژگی اصلی این بیست تصمیم‌ها، سطحی زدگی و شتابزدگی بوده است.

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی اخبار معاصر، چهارمین جلسه شورای عالی آب پس از پنج سال از تاریخ جلسه سوم  1384/03/02 در تاریخ 24 مرداد 1389 برگزار شد. 

داریوش مختاری، کارشناس ارشد و پژوهشگر حوزه آب در این رابطه گفت: بند (1) این صورتجلسه مربوط به هفت فقره تصمیم اجرایی برای انتقال آب بین حوضه‌ی در فلات مرکزی بوده است. زمزمه این تصمیم از همان صورتجلسه سوم طرح شده بود.

 ولی نتیجه همان نشد که در بند (1-1) این صورتجلسه، پیش‌بینی شده بود؛ "در تمام جاهایی که مصرف آب زیاد است باید مصرف را بهینه نماییم. با توجه به میزان آب موجود و نیز میزان مصرف بهینه، مقدار آب مورد نیاز را برای هر حوضه در شرایط فعلی و با توجه به توسعه‌های آتی، محاسبه نمود. هر مقدار آب نیز اضافه بر نیاز بود، آن را منتقل کنیم. قیمت آب انتقالی در مقصد با لحاظ هزینه‌های انتقال آب محاسبه و دریافت شود". امروزه، انبوهی از منازعات فزاینده بین استانی و پروژه‌های ناتمام انتقال آب محصول این تصمیم خام و غیرکارشناسی بوده است.

 مختاری در خصوص یکی دیگر از بندهای این صورتجلسه گفت: در تصمیم پایانی صورتجلسه در بند (2--12)، دستور تخصیص بیست هزار میلیارد ریال (دو تریلیون تومان) بودجه از محل درآمدهای حاصل از فروش اموال داده شده است. 

به این ترتیب که این مبلغ در اختیار وزارت نیرو قرار داده شود تا برای تسریع در اجرای طرح‌های اجرایی مربوط به آب‌های مشترک و مرزی هزینه کند. طبیعتاً تصمیم‌هایی اجرایی در ظرف بودجه‌های سالیانه در حوزه اختیارات هیات دولت بوده و می‌‎توانند تخصیص‌های بودجه را مطابق قوانین بودجه تعیین و هزینه کنند. ولی این اقدام نمی تواند ناسازگار با فرایند بررسی کارشناسی طرح‌ها باشد. اینکه در یک صورتجلسه شورای عالی آب، به یکباره اهمیت آبهای مشترک و مرزی آشکار می شود و اینکه یک تخصیص اعتبار هنگفت برای آن انجام می‌شود طبیعتاً به ناکارآمدی بخش آب کشور افزوده است. 


   
بیست فقره تصمیم خام و غیرکارشناسی در صورتجلسه چهارم شورای عالی آب کشور (+ صورتجلسه)بیست فقره تصمیم خام و غیرکارشناسی در صورتجلسه چهارم شورای عالی آب کشور (+ صورتجلسه)


بیست فقره تصمیم خام و غیرکارشناسی در صورتجلسه چهارم شورای عالی آب کشور (+ صورتجلسه)

بیست فقره تصمیم خام و غیرکارشناسی در صورتجلسه چهارم شورای عالی آب کشور (+ صورتجلسه)
          

 
 
 

 


انتهای پیام
برچسب ها: شورای عالی آب
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار