کد خبر: ۳۲۹۵۴
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰
در پی درج خبر مربوط به تخریب حمام تاریخی دورالریاستین شیراز به‌ وسیله‌ی پایگاه خبری-تحلیلی اخبار معاصر، این خبر با بازتاب و واکنش گسترده ای روبرو شد.

آخرین جوابیه میراث فرهنگی فارس به تخریب حمام تاریخی ذوالریاستین شیراز

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی معاصر، معاون میراث فرهنگی استان فارس در واکنش به حواشی ایجاد شده در مورد تخریب یک حمام تاریخی در شیراز هنگام کف‌سازی کوچه گفت: آمادگی لازم برای ترمیم و مرمت این بنای تاریخی را داریم.

عبدالرضا نصیری، معاون میراث فرهنگی استان فارس دوشنبه اظهار کرد: شهرداری چندین سال است که با نظارت اداره کل میراث فرهنگی فارس در حال اجرای طرح‌های مربوط به ساماندهی و کف‌سازی و بدنه سازی کوچه ها در محدوده بافت قدیمی شیراز است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس افزود: در یکی از این عملیات عمرانی هنگام اجرای طرح‌های کف‌سازی مربوط به معابر محله سرباغ، بخشی از یک بنای قدیمی تخریب شد.
وی ادامه داد: شهرداری شیراز در عملیات عمرانی و خاکبرداری از قسمتی از زمین برای زیرسازی با سازه‌ای برخورد کرد و به دلیل اینکه پیمانکار اطلاعی نداشت، بخشی از قسمت‌های فوقانی بنا که به احتمال زیاد یک حمام مربوط به دوران قاجار است تخریب شد.
نصیری بیان داشت: پس از این اتفاق عملیات عمرانی متوقف شد و در حال حاضر بخش زیادی از بنا دفن است و قسمتی از سازه‌های فوقانی هم به خاطر این عملیات تخریب شده است.
وی عنوان کرد: نیاز است که مالکیت این محدوده مشخص شود تا ما بتوانیم اقدامات لازم را برای ترمیم این بنا انجام دهیم.
این مقام مسئول اعلام کرد: اداره کل میراث فرهنگی فارس همکاری های لازم را با شهرداری برای خاکبرداری از حمام و مرمت دوباره این بنا خواهد داشت اما اگر قرار باشد این محدوده در همین وضعیت باقی بماند ما ترجیح می‌دهیم‌ بخش های بیرونی را با روش‌های تخصصی بپوشانیم و دوباره دفن کنیم‌.
وی افزود: مالک منزلی که در کنار این حمام تاریخی قرار دارد مدعی است که این حمام جزیی از ملکش محسوب می‌شود. اگر این موضوع ثابت شود ما با این شخص همکاری می کنیم و بخش‌های تخریب شده قابل مرمت است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در زمینه درج این خبر با عنوان «کشف یک بنای تاریخی در شیراز» که روابط عمومی این اداره کل مطرح کرده بود، گفت: واژه کشف واژه خوبی نبود و باید عنوان می‌شد که این سازه در عملیات عمرانی پیدا شده است.
روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس یکشنبه خبری مبنی بر کشف سازه ای در بافت تاریخی شیراز منتشر کرد که اینک گفته شده این سازه در عملیات عمرانی شهرداری پیدا شده است.

انتهای پیام
منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار