کد خبر: ۳۳۰۰۳
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۱
امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با گوترش ضمن اشاره به موضوع تبادل زندانیان افزود: ما موضوع زندانیان را در قالب انساندوستانه می‌دانیم و مایل نیستیم این موضوع به مذاکرات هسته‌ای گره بخورد.
امیرعبداللهیان: مایل نیستیم تبادل زندانیان به مذاکرات هسته‌ای گره بخورد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی معاصر، وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه مایل نیستیم تبادل زندانیان به مذاکرات هسته‌ای گره بخورد، گفت: از مذاکراتی که نتایج عملی ملموس داشته باشد حمایت می‌کنیم و چنانچه اعضای برجام به تعهدات کامل خود عمل کنند، ایران نیز به تعهداتش بازمی‌گردد. 

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران  شب دوشنبه با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد به صورت تلفنی به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

 دبیرکل سازمان ملل در توقف و مقابله با تروریسم در افغانستان اقدام جدی صورت دهد

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگو ضمن اشاره به اقدامات تروریستی داعش در افغانستان در روزهای گذشته،  نسبت به وضعیت افغانستان ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: تحرکات تروریستی و هدف قرار دادن نمازگزاران در کنار حرکت مجدد آوارگان افغانستانی، مسئولیت سازمان ملل و دبیرکل آن را در این زمینه بیش از پیش کرده است.

امیرعبداللهیان خواستار اقدام جدی دبیرکل سازمان ملل در توقف و مقابله با تروریسم در افغانستان شد.

گوترش اظهار داشت: سازمان ملل متحد ضمن تداوم ارسال کمک‌های بشردوستانه خود به افغانستان، بر تشکیل دولتی فراگیر که شامل همه اقوام و اقلیت‌های افغانستانی باشد تاکید دارد.
در ادامه این گفت‌وگو امیرعبداللهیان به برگزاری کنفرانس منطقه‌‌ای افغانستان در تهران اشاره و بیان کرد: مقرر است این کنفرانس با حضور وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان (به اضافه روسیه) برگزار شود.

، امیرعبداللهیان همچنین امروز با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و وزیر خارجه پاکستان درباره اوضاع افغانستان تلفنی گفت‌وگو کرده بود.

قرار است چهارشنبه هفته آینده نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه به صورت حضوری در تهران برگزار شود.

* ایران از مذاکراتی که نتایج عملی ملموس داشته باشد حمایت می‌کند/ مذاکرات بروکسل هفته آینده برگزار می‌شود

وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس تلفنی به مذاکرات هسته‌ای نیز اشاره کرد و گفت: مذاکرات اخیر علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه با انریکه مورا مثبت بوده است و در هفته آینده در بروکسل به این گفت‌وگوها ادامه خواهند داد و جمهوری اسلامی ایران از مذاکراتی که نتایج عملی ملموس داشته باشد حمایت می‌کند و چنانچه اعضای برجام به تعهدات کامل خود عمل کنند، ایران نیز به تعهدات خود باز خواهد گشت.

 انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنجشنبه ۲۲ مهر ماه در تهران با علی باقری دیدار کرد و طرفین توافق کردند مذاکراتشان را در بروکسل ادامه دهند.
به گزارش فارس، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه هم امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس گفت که مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است. (اینجا بخوانید)

* مایل نیستیم تبادل زندانیان به مذاکرات هسته‌ای گره بخورد

 امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با گوترش ضمن اشاره به موضوع تبادل زندانیان افزود: ما موضوع زندانیان را در قالب انساندوستانه می‌دانیم و مایل نیستیم این موضوع به مذاکرات هسته‌ای گره بخورد.

وزیر امور خارجه همچنین از گوترش برای سفر به کشورمان دعوت به عمل آورد.

گوترش ضمن ابراز امیدواری جهت موفقیت مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: سازمان ملل همواره از برجام حمایت کرده است و پس از خروج ترامپ، دنبال راهی برای بازگرداندن وضعیت به زمان قبل از خروج آمریکا از برجام بوده است.

انتهای پیام
منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار