کد خبر: ۳۳۱۷۷
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۲
با افزایش سرسام‌آور قیمت حبوبات قدرت خرید مردم هم کاهش پیدا کرد و بعد از برنج دیگر توان خرید این کالا را ندارند.

قیمت حبوبات افزایشی شد

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی معاصر، قیمت هر کیلو لوبیا چینی بین ۷۰ تا ۷۹ هزار تومان است. لوبیا قرمز هم با قیمت ۴۵ تا ۶۰ هزار تومان فروخته شده. لپه بین ۵۰ تا ۵۸ هزار تومان قیمت دارد. عدس نیز بین ۴۰ تا ۴۸ هزار تومان فروخته شده است.

دبیر انجمن حبوبات درباره علت گرانی حبوبات توضیح داد: حبوبات در ایران به سه دلیل گران شد. نخستین دلیل خشکسالی است که باعث شده عرضه آن در دنیا کم شود. همین مساله بر افزایش قیمت جهانی هم تاثیر گذاشته است. عرضه حبوبات در دنیا کم است این در حالی که دنیا وارد عرصه پساکرونا شده و تقاضا برای مصرف حبوبات بالا رفته است.

 هزینه حمل و نقل نیز از دیگر عوامل داخلی است که باعث افزایش بیشتر قیمت حبوبات شد. اکنون قیمت عدس سبز از ۸۵۰ دلار به ۱۴۰۰ دلار رسیده است که با کرایه حمل و نقل قیمت آن در ایران افزایش بیشتری دارد.

آمار تکان‌دهنده از سفره ایرانیان

گزارش‌ها نشان می‌دهد سرانه مصرف گوشت، برنج و لبنیات ایرانیان کاهش داشته است. آخرین بررسی‌ها هم نشان می‌دهد در سال ۹۷، شرایط اقتصادی به گونه‌ای بوده که هفت دهک جامعه نتوانسته‌اند کالری مورد نیاز خود را تامین کنند!

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد مصرف گوشت در کلیه دهک‌ها نصف شده و در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۰ مردم کمتر برنج، گوشت و لبنیات می‌خورند.

همچنین برخی از فعالان بازار هم اعلام کرده بودند به دلیل افزایش قیمت برنج ایرانی مردم در بازار به دنبال برنج شکسته خارجی هستند!

پیش از این نیز وحید وثوق، رئیس اتحادیه خواربار فروشان اردبیل به تحلیل بازار گفته بود: «حبوبات در اردبیل گران شده و مردم توان خرید مواد غذایی را ندارند.»

منبع: تجارت نیوز انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار