کد خبر: ۳۳۴۱۵
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۹
امروز در دومین روز معاملاتی شاخص کل بورس باز هم با اصلاح و افت رو به رو شد.

شاخص بورس به دنبال ناجی| عرضه اولیه با شاخص سرسازگاری ندارد

به گزارش معاصر، کارشناسان بازار سرمایه مهم‌ترین دلیل ریزش‌های اخیر بازار را دخالت‌های دولت در قیمت‌گذاری محصولات صنایع مختلف و انتشار اوراق بدهی بیان کرده‌اند. به عقیده کارشناسان تا زمانی که ابهامات و برنامه‌های دولت مشخص نشود روند بازار سرمایه هم تغییری نمی‌کند.

علی عصاری، کارشناس بازار سرمایه درباره پیش‎‌بینی بازار فردا به تجارت‌نیوز گفت: بازار فردا به نسبت امروز بهتر خواهد بود. از دلایل مهمی که در ریزش بازار سهام در این روزها نقش مهمی را داشته است طول کشیدن مذاکرات برجام بوده است.

عصاری ادامه داد: عامل مهم دیگری که در افت بازار نقش مهمی را داشته است قیمت‌گذاری دستوری است که دولت هر روز ابهامات بیشتری را در بازار ایجاد می‌کند. در دولت جدید نگاه به قیمت‌گذاری دستوری نه تنها کم نشده است بلکه شدت بیشتری هم گرفته و بورس از این سیاست  تاثیر منفی را در بورس گذاشته است.

این کارشناس بازار در این باره افزود: فروش اوراق دولتی اصل مهمی در سیاست‌های دولت شده است تا هر زمان که با کسری بودجه یا مشکلی رو به رو شد، با استفاده از فروش اوراق کسری خود را پوشش دهد. عصاری اضافه کرد:  این موضوع تاثیر مستقیمی در افت بازار سهام داشته است.

زمان عرضه اولیه نیست

دستکاری شاخص با عرضه اولیه‌ها عامل مهم دیگری است که در ریزش بازار سهام نقشی مهم دارد. روز شنبه قرار است دو پذیره‌نویسی بزرگ به شاخص اضافه شود و این موضوع در رشد شاخص موثر عمل می‌کند اما پرتفوی افراد تغییری را نخواهد داد.

در این روزها بازار سهام را می‌توان به فرزند یتیم اقتصاد ایران تشبیه کرد که تمام ارگان‌های بالادستی در ظاهر طلایه‌دار حمایت از بورس هستند و  کمک‌های عوام‌فریبانه آن‌ها همواره در قالب سناریوی تکراری افزایش شاخص کل و سراریز شدن عرضه اولیه‌ها و پذیره نویسی‌ها ظاهر شده است.

منبع:تجارت نیوز

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: