کد خبر: ۳۳۵۱۶
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴
مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اعلام کرد قیمت کنونی مرغ مقطعی است و قیمت‌ها تا هفته آینده به زیر ۳۰ هزار تومان برمی‌گردد.
قیمت مرغ 5 آبان 1400| مرغ ارزان می شود؟

به گزارش معاصر، روز گذشته مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی از تصمیم کشوری مبنی بر عرضه مرغ گرم به قیمت هر کیلو ۳۱ هزار تومان خبر داد و اوج‌گیری حدود شش هزار تومانی این محصول را تایید کرد.

محمد مهدی یعقوب‌زاده گفت: قیمت توافقی مرغ برای مصرف کننده کیلویی ۳۱ هزار تومان تعیین شده است. البته این قیمت مقطعی است و قیمت‌ها تا هفته آینده به زیر ۳۰ هزار تومان برمی‌گردد.
وی در پاسخ به این سوال که این نرخ‌گذاری بر چه اساسی انجام شده است، گفت: این نرخ‌گذاری در سطح کشور انجام شده است. وزیر و دولت جدید که آمدند انجام نرخ دستوری مد نظرشان نیست و معتقدند باید طوری عمل شود که نه تولید کننده ضرر کند و نه مصرف کننده.

یعقوب‌زاده در پاسخ به این سوال که موافقان افزایش حدود شش هزارتومانی قیمت مرغ در کشور چه کسانی بوده اند؟ گفت: همان کسی که قیمت ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان را تایید کرده، قیمت ۳۱ هزار تومان امروز را نیز تایید کرده است. ستاد تنظیم بازار استان نیز با اجرای این قیمت توافق کرده و سه روز قبل این قیمت در بازار اجرایی شده است.

یعقوب‌زاده در پاسخ به این انتقاد که هم اکنون مرغ گرم در بازار تا ۳۸ هزار تومان هم فروخته می‌شود، گفت: در مراکز عمده، قیمت ۳۱ هزار تومان است اما در سطح شهر شاید بالاتر از این قیمت هم به فروش برسد. هر کس مرغ گرم را بیشتر از ۳۱ هزار تومان بفروشد، مشمول جریمه گران‌فروشی می‌شود ولی طبیعتا قانون بازدارنده نیست و آنطور که باید تاثیر ندارد اما کار دیگری نمی‌توان انجام داد.

همچنین اشرفی معاون اقتصادی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه «طبق آمار جهاد کشاورزی از هفته آینده بازار مرغ به حالت عادی بر می گردد» افزود: از هفته آینده به هر میزان، مرغ مورد نیاز مردم در بازار وجود خواهد داشت و میزان جوجه‌ریزی مرغ نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به وضعیت بازار به تجارت‌نیوز گفت: علت کمبود مرغ در تهران و شهرستان‌ها به اختلال گسترده روز گذشته در روند سوخت‌گیری بنزین ارتباط دارد. ۸۰ درصد مرغ تهران از شهرستان‌ها تامین می‌شود و به دلیل عدم سوخت‌رسانی توزیع مرغ به تهران کند شده است.

محمد یوسفی توضیح داد: تولید مرغ در دو روز اخیر کم نشده است. ماهانه در سالن‌ها حدود ۱۲۰ تا ۱۴۰ میلیون جوجه‌ریزی می‌شود. هر چند تعداد جوجه‌ها کم است و بخشی از آنها از کشورهای دیگر وارد شده اما با توزیع به موقع خوراک مرغ این مشکلات برطرف می‌شود.

تولید مرغ در تابستان کم شد

هر چند تولیدکنندگان مرغ مدعی هستند تولید مرغ کم نشده اما طبق گزارش مرکز آمار تولید مرغ در فصل تابستان اندکی کمتر بوده است.

وزن گوشت انواع طیور کشتار شده در کشتارگاه‌های رسمی کشور در تابستان ١۴٠٠ جمعا ۵۱۰ هزار تن بوده یعنی مقدار عرضه گوشت طیور در کشتارگاه‌های رسمی کشور در فصل تابستان ١۴٠٠ نسبت به فصل بهار ١۴٠٠ حدود ٢,٢ درصد کاهش داشته است.

این کاهش عرضه نشان می‌دهد مرغداران تولید خود را به دلیل عدم عرضه دان مرغ کم کرده‌اند که این مساله بر قیمت مرغ اثرگذار است.

کمبود خوراک

او ادامه داد: کمبود دان مرغ همچنان وجود دارد اما این به معنای افزایش قیمت مرغ در مرغداری‌ها نیست. مرغداران نمی‌توانند گران فروشی کنند. حتی در زمانی که مرغ کیلویی ۱۸ هزار تومان بود ماموران دولتی در کشتارگاه‌ها برای دریافت مرغ با نرخ مصوب حضور داشتند و کسی اجازه افزایش قیمت مرغ را نداشت.

یوسفی گفت: امیدواریم با برطرف شدن مشکل مرغداران در تامین مواد اولیه شاهد افزایش تولید مرغ در شب عید باشیم.

با نامه‌نگاری مرغداران بالاخره مرغ به کیلویی ۳۱ هزار تومان رسید. ۲۰ درصد مرغداری‌ها به دلیل افزایش هزینه تولید تعطیل شدند. پیش از این رضا مبصری، دبیر انجمن تولیدکنندگان مرغ گفته بود: از ۲۲ هزار و ۵۰۰ مرغداری تنها ۱۸ هزار واحد فعال هستند.

منبع: گسترش
انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار