کد خبر: ۳۳۷۴۲
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۳
صبح امروز بر اثر گودبرداری غیراصولی یک واحد ساختمانی در مجاورت مدرسه‌ غیردولتی، دیوار این واحد آموزشی ریزش کرد و متأسفانه تعدادی از دانش‌آموزان و معلمان دچار حادثه شدند.
جزئیات ریزش دیوار مدرسه فرشتگان|دلیل ریزش مشخص شد


 به گزارش معاصر، توسعه و تجهیزات مدارس استان گلستان در خصوص بروز حادثه ریزش دیوار مدرسه غیردولتی فرشتگان واقع در علی‌آباد کتول استان گلستان، بیان کرد: رعایت اصول ایمنی و فنی در گودبرداری ساختمان‌ها در ابتدا به عهده مجری ساختمان در حال احداث، شهرداری و سپس ناظران نظام مهندسی است که باید مراقبت‌های لازم برای سازه نگهبان و پیش بینی نکات ایمنی را در عملیات گودبرداری داشته باشد.

دلیل ریزش دیوار مدرسه فرشتگان اعلام شد


لیوانی با اشاره به دلایل این حادثه خاطرنشان کرد: بر اساس بازدیدهای میدانی که از این محل انجام شد، مشخص شد که مجری ساختمان در حال احداث (پیمانکار)، فاقد مجوز گودبرداری بوده و ضمن عدم توجه به ایجاد سازه نگهبان، گودبرداری را تا زیر دیوار مدرسه انجام داده و این حادثه رخ داده است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان گلستان ادامه داد: شهرداری به عنوان متولی ساخت و ساز شهری باید نظارت دقیق‌تر و بیشتری در این گونه موارد که ساختمان‌سازی در مجاورت واحدهای آموزشی انجام می‌شود، اعمال کند تا از بروز چنین حوادث ناگواری پیشگیری شود.


وی با بیان اینکه هرگونه ساخت و ساز در مدارس و یا در مجاورت مدارس باید به اطلاع نوسازی مدارس رسانده شود، تصریح کرد: مدیران مدارس باید هرگونه عملیات عمرانی درون مدرسه و یا در مجاورت آن را به اداره آموزش و پرورش و یا شهرداری منطقه اطلاع دهند و تا اعلام نظر کارشناسان نوسازی مدارس از هرگونه ورود دانش‌آموز به مدرسه و یا در نزدیکی مکان‌هایی که امکان بروز حادثه دارد، جلوگیری به عمل آید.

لیوانی گفت: نظارت به ساخت و سازهای شهری به عهده شهرداری‌ها و نظام مهندسی است که باید دقت نظر حساس‌تری نسبت به نزدیکی و مجاورت با فضاهای آموزشی داشته باشند.


مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان گلستان در خصوص صدور مجوز فعالیت این مدرسه غیردولتی که دچار حادثه شده است، گفت: روند صدور مجوز فعالیت مدارس غیردولتی نیازمند طی چند مرحله و اخذ تأییدیه‌های لازم است که در خصوص ساختمان این مدرسه، مطابق ماده ۳ دستورالعمل اجرایی و آیین نامه استقرار مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، تأییدیه جوانب ایمنی، فنی و استحکام بنا، توسط شرکت‌های مهندسین مشاور که دارای گواهی صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه هستند صادر شده و از این نظر مشکلی نداشته است.
انتهای پیام
منبع: مشرق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار