کد خبر: ۳۳۸۸۵
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰
پیش بینی می شود که در هفته جاری این وضعیت تا حدی تعدیل شود. برخی از نمادها به قیمت مدنظر برای سرمایه گذاری پول های بزرگ برسند.
شک و ابهام در بورس


در هفته گذشته بر خلاف آنچه که دیگران فکر می کردند که با آمدن گزارش های شش ماهه و قیمت کامودتی ها ،‌هفته نسبتا متعادل ومثبتی داشته باشیم، سخت دراشتباه بودند. زیرا که ارزش شرکت ها با کاهش همراه بود.

این کاهش ارزش بیشتر خود را در سهام پالایشی و پتروشیمی ها نشان می داد. سهام پتروشیمی ها که قبلا شاهد رشد خارق العاده محصولات‌شان بودند. منطقی بود که با تحولاتی که شکل می گیرد. قیمت این محصولات مقداری کاهش پیدا کند. یا حداقل مقدار فروش آنها بیشتر شود.

ضمن اینکه بازار آینده را در قیمت سهام پیشخور می کند. در مورد نمادهای پالایشی باید گفت که همچنان ابهام در این سهم ها وجود دارد. در هفته گذشته دو خبر منفی از پالایشگاه اصفهان و بندر عباس به گوش می رسد که سبب شد تا حدی بازار نسبت به ابلاغیه جدید وزارت نفت بدبین شود.

در این میان فلزی ها روی و آلومینیوم و فولادی ها بدون مشکل قیمت های خوبی می خوردند. در نتیجه روی سازها این فرصت را دارند که موجودی انبار یکی دوسال گذشته خود را بفروشند و سبب شد که روی سازها در یک فرصت استثنایی قرار گرفتند.

اما در انتهای هفته گذشته ناگهان بازار جهانی به فلزی ها روی خوش نشان نداد. و باعث شد که هفته تلخ به پایان برسد. علت اصلی آن هم فروش اوراق و عملیات بازار باز است که انگار دولت، تمام نقدینگی ها را جمع می کند تا بتواند اوراق بفروشد. این سبب شده که به بازار مقداری فشار وارد شود.

ضمن اینکه علاوه بر روندهای درونی بازار، دو متغیر تأثیرگذار بر بازار سهام قیمت کامودیتی‌ها و نرخ ارز است. ناظران همواره بر حساسیت بازار به قیمت دلار تأکید دارند. قیمت دلار در پایان هفته گذشته روند نزولی پیدا کرد. روز پنجشنبه قیمت دلار تا ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان پائین آمد و در بازار فردایی نیز قیمت دلار به ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافت.

پیش بینی می شود که در هفته جاری این وضعیت تا حدی تعدیل شود. برخی از نمادها به قیمت مدنظر برای سرمایه گذاری پول های بزرگ برسند. هرچند که اکنون چند قلم از محصولاتی که برای کامودیتی ها مهم است با افت قیمت همراه شده است. یکی از آنها متانول و دیگری زغال حرارتی در چین است. اینها سبب می شود که بازار در هفته جاری با تردید به قضیه نگاه کند. امید است که در هفته جاری بازار به تعادل برسد اما این ابهام وجود دارد که کامودیتی هایی که در سطح جهانی ریزش پیدا می کنند بر بازار ایران تاثیر خواهد گذاشت یا خیر.
انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار