کد خبر: ۳۳۹۱۴
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۸
دیروز شاخص کل بورس با ۲۱ هزار واحد مثبت در محدوده یک میلیون و ۳۶۱ هزار واحد قرار گرفت.
پیش‌بینی بورس امروز ۱۱ آبان ۱۴۰۰|امروز روند شاخص چگونه است؟
 

 در جریان معاملات دیروز بازار سرمایه دو سیگنال مهم روند شاخص را تغییر داد. صبح دوشنبه جلسه وزیر اقتصاد با حقوقی‌های بازار سرمایه روند منفی و صف‌ فروش بازار را تغییر داد. از طرف دیگر رئیس سازمان بورس هم در گفتگوی تلویزیونی خود گفت: از دیروز شاخص بورس مثبت می‌شود.

همین دو سیگنال کافی بود تا روند بازار تغییر کند و شاخص کل بورس در پایان بازار دیروز با ۲۱ هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و ۳۶۱ هزار واحد قرار بگیرد. اما بازار امروز سه‌شنبه چگونه است

روز دوشنبه نیما میرزایی، کارشناس بازار سرمایه درباره روند بازار سهام در روزهای آینده گفت: برای بازگشت بازار دستکم دو موج قوی خرید را باید مشاهده کنیم که تا کنون رخ نداده است.

ایمان رئیسی، کارشناس بازار سرمایه هم دیروز و بعد از رشد شاخص بورس گفت: خوب است منابعی اگر قرار است به بازار تزریق شود در جهت حمایت از بازار صورت بگیرد اما در عددهای نزدیک فروش همین سهم‌ها و خرید اوراق و مجددا پایین‌تر خریدن می‌تواند اعتماد را برای همیشه از بازار ببرد همانگونه که امروزه می‌بینیم ۱۲ میلیون نفر در رمزارزها مشغول به فعالیت هستند و به نوعی کوچ سرمایه در بازار اتفاق افتاده است.


ئیس سازمان بورس و اوراق بهادار دیروز ضمن تشکیل جلسه با وزیر اقتصاد و حقوقی‌‌‌های بازار سهام، در دو برنامه زنده تلویزیونی و رادیویی حاضر شد تا پاسخگوی مطالبات سهامداران که اکنون طیف وسیعی از مردم را در برمی‌‌‌گیرند، باشد. توضیح درباره علت نوسانات ناپایدار بورس، پشت‌‌‌پرده فروش اوراق و اثر آن بر بورس، اطمینان به سهامداران مبنی حمایت دولت از بازار و برنامه‌‌‌ سازمان بورس برای ثبات بازار سرمایه از جمله محورهای مهم صحبت‌‌‌های مجید عشقی در روز گذشته بود. او در هر دو برنامه ابتدا به سهامداران اطمینان داد که شرایط بازار با سال گذشته متفاوت و از نظر بنیادی خوب است. رئیس سازمان بورس با تاکید بر این مطلب خواست به سهامداران که در هفته‌‌‌های اخیر نگران سرمایه‌‌‌های خود شده‌‌‌اند اطمینان دهد قرار نیست بازار مانند اتفاقی که در سال گذشته افتاد، ریزش داشته باشد. عشقی اما با یادآوری این نکته که رشد سریع و شارپی برای بازار «سم» است، تلویحا به سهامداران گفت که انتظار نداشته باشند بازار مانند اواخر سال ۹۸ و اوایل سال ۹۹ رشد بدون وقفه داشته باشد و آن دوران تکرار نخواهد شد. اما «دامنه نوسان» و لزوم حذف آن برای احیای بازار سهام نکته‌‌‌ای بود که سخنی از آن نه در جلسه وزیر اقتصاد و عشقی با حقوقی‌‌‌ها و نه مصاحبه روز گذشته رئیس سازمان بورسی به میان نیامد. این در حالی است که به نظر می‌رسد این محدودیت مهم‌ترین عامل ابرنوسان قیمت سهام در سال‌های اخیر بوده است.

قیمت سهام جذاب است

رئیس سازمان بورس که ابتدا در برنامه «سلام صبح بخیر» شبکه۳ صداوسیما حاضر شده بود گفت که آمده است تا نگرانی‌های اخیر مردم را نسبت به سرمایه‌‌‌های خود در بازار سرمایه برطرف کند. او با بیان اینکه «شرایط امروز بازار سرمایه با سال گذشته تفاوت بسیار دارد به طوری که با افشای درست اطلاعات شرکت‌ها توسط سازمان بورس و اوراق بهادار در زمان مناسب، موجب انتشار اطلاعات و شفافیت معاملات و نظارت کامل بر فعالیت‌ها شده است» به تشریح وضعیت شرکت‌های بورسی پرداخت. به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، سود شرکت‌های بورسی در نیمه نخست سال بسیار مناسب بوده و رسیدن P/ E بازار از اعداد ۳۰ و ۴۰ به اعداد ۶، ۵ و ۴ قیمت سهام را جذاب کرده است. در ادامه این برنامه تلویزیونی عشقی به شائبه‌‌‌ها درباره تامین کسری بودجه دولت از بازار سرمایه پاسخ داد و در حمایت از دولت گفت که این اتفاق نیفتاده است. او توضیح داد: به طور کلی کسری بودجه دولت از بازار سرمایه تامین نمی‌شود بلکه ابزارهای دیگری در بانک مرکزی، سیستم بانکی و بیمه‌‌‌ها وجود دارد که به تامین کسری بودجه کمک می‌کند.
منبع: تجارت نیوز 
انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار