کد خبر: ۳۴۳۷۰
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹
افزایش قیمت دلار در کنار رشد قیمت جهانی طلا موجب افزایش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا نیز شده است. برخی از تحلیل‌گران معتقدند رشد قیمت‌ها در بازار ارز و طلا موجب افزایش انتظارات تورمی نیز می‌شود و می‌توان در انتظار رشد قیمت‌ها در بازار سهام نیز بود.
رشد انتظارات قیمتی در بورس


برای پیش بینی بورس امروز –سه‌شنبه 18 آبان- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز دوشنبه شاخص کل بورس 3 هزار و 499 واحد صعود کرد و به رقم یک میلیون و 434 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 237 واحد رشد کرد و در رقم 384 هزار و 929 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 117 واحد بالا آمد و به رقم 20 هزار و 349 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 207 نماد رشد قیمت و 270 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 41 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 54 درصد بازار افت قیمت داشتند.

سهم‌های صعودی
روز دوشنبه در بورس شرکت‌های کمک فنر ایند امین (خکمک)، داروسازی زهراوی (دزهراوی) و نیروکلر (شکلر) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز نمادهای سمگا (شرکت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی)، اوان (شرکت مبین وان کیش) و اعتلا (شرکت سرمایه گذاری اعتلای البرز) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

سهم‌های نزولی
در بورس شرکت‌های سیمان خزر (سخزر)، پارس الکتریک (لپارس) و ایران دارو (دیران) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت ریل سیر کوثر (حسیر)، آ س پ (آ.س.پ) و گسترش سرمایه گذاری ایرانیان (وگستر) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار
عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد عرضه‌ی 117 میلیارد تومانی بسته شد.

در پایان معاملات دوشنبه 32 نماد صف فروش و 43 نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به یکشنبه 155 درصد افزایش یافت و 281 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 36 درصد افت کرد و در رقم 164 میلیارد تومان ایستاد. 


سهم‌های پُرتقاضا
 در روز دوشنبه نماد سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) با صف‌ خرید 46 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سمگا، نمادهای اتکای (شرکت بیمه اتکایی ایرانیان) و غشان (شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

سهم‌های صفِ فروش
 روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به حسیر (شرکت ریل سیر کوثر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 153 میلیارد تومانی داشت. پس از حسیر، وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.پیش بینی بورس امروز
روز گذشته پس از یک روز وقفه، شاخص رشد کرد. در حالی که روز یکشنبه بیش از 9 هزار واحد ریزش کرده بود روز دوشنبه 3.5 هزار واحد بالا آمد تا محدوده یک میلیون و 430 هزار واحد را حفظ کند.

این در حالی است که روندهای درونی بازار میل به نزول داشتند. ارزش معاملات خرد سهام کاهش یافت، خروج پول حقیقی ادامه یافت و پس از 5 روز کاری معاملات بازار با مازاد عرضه بسته شد.

دیروز ارزش معاملات خرد کاهش 20 درصدی داشت و 88 درصد از معاملات بازار به اوراق بدهی اختصاص داشت. همچنین تقاضای حقیقی بازار افت کرد و ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار 118 میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار رشد 155 درصدی داشت و بازار با مازاد عرضه 117 میلیارد تومانی بسته شد.

با این حال نمادهای شاخص‌ساز بورس مثل نوری، خودرو، رمپنا، شپدیس، تاپیکو، شاراک، خساپا، اخابر، کگل و شسپا رشد قیمت داشتند و شاخص کل را سبز نگه داشتند. ناظران بازار یکی از علل اصلی رشد قیمت‌ها خصوصا در نمادهای بزرگ و کامودیتی‌محور بازار را رشد قیمت دلار می‌دانند. روز یکشنبه دلار –پس از 14 ماه- وارد کانال 28 هزار تومان شد و سیگنال صعودی به بازار سهام داد. دلار در معاملات روز گذشته همچنان در محدوده 28 هزار تومان قرار داشت، بنابراین به نظر می‌رسد افزایش قیمت دلار در رشد قیمت‌ها در بازار موثر بوده است.

 افزایش قیمت دلار در کنار رشد قیمت جهانی طلا موجب افزایش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا نیز شده است. برخی از تحلیل‌گران معتقدند رشد قیمت‌ها در بازار ارز و طلا موجب افزایش انتظارات تورمی نیز می‌شود و می‌توان در انتظار رشد قیمت‌ها در بازار سهام نیز بود. 


در پایان معاملات دیروز نمادهای سمگا، اتکای، غشان، دجابر و برکت بیشترین صف خرید را داشتند که انتظار می‌رود امروز هم با تقاضا مواجه باشند. حسیر، وسخوز، وسرضوی، فرابورس و وسخراج نیز بیشترین صف فروش را داشتند.

همچنین فملی، فجهان، فولاد، شپنا، وکار، برکت، فارس، فسبزوار، پارس، کچاد، آریا، شستا، میدکو و کگل بیشترین خروج پول حقیقی را ثبت کردند و وگردش، خودرو، شاراک، بپاس و نوری بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. 


منبع: اقتصادنیوز انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: