کد خبر: ۳۴۹۲۷
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۴
رییس اتحادیه برنج فروشان بابل گفت: قیمت برنج هاشمی بودار نشده کیلویی 48 هزار تومان و قیمت برنج هاشمی بودار و بسته‌بندی شده کف ماشین کیلویی 54 تا 55 هزار تومان است. کشت دوم برنج امراللهی کیلویی 60 هزار تومان و کشت دوم هاشمی کیلویی 58 هزار تومان است.
قیمت برنج امروز 27 آبان 1400| برنج ارزان شد
قیمت برنج امروز افزایشی شد.قیمت برنج امروز با نوسان همراه بود.قیمت برنج برای مردم از اهمیت بالایی برخوردار است.قیمت برنج اوج گرفته است.در ادامه یه بررسی قیمت برنج می پردازیم.
 
حسن تقی‌زاده پیرامون نوسان‌های قیمت برنج، گفت: قیمت برنج نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 80 درصد افزایش پیدا کرده است و این افزایش نرخ ریشه در تورم حاکم در کشور، کاهش تولید، خشکسالی، افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی، افزایش قیمت سموم، افزایش کرایه حمل و نقل و .... باید جست‌وجو کرد.

وی با اشاره به قیمت انواع برنج‌های ایرانی در بنکداری، گفت: قیمت برنج هاشمی بودار نشده کیلویی 48 هزار تومان است و قیمت برنج هاشمی بودار و بسته‌بندی شده کف ماشین کیلویی 54 تا 55 هزار تومان است. کشت دوم برنج امراللهی کیلویی 60 هزار تومان و کشت دوم هاشمی کیلویی 58 هزار تومان است.

این فعال اقتصادی ادامه داد: قیمت برنج پرمحصول فجر کیلویی 43 هزار تومان و برنج شیرودی حداکثر 37 هزار تومان و برنج ندا کیلویی 33 هزار تومان است. این در حالیست که دو ماه پیش برنج طارم حداقل کیلویی 35 هزار تومان خرید و فروش می‌شد.

تقی‌زاده با اشاره به کاهش تولید برخی از اقلام برنج، گفت: در سال جاری کشت طارم کاهش پیدا کرد چرا که در سال گذشته قیمت برنج پرمحصول بالا رفت از این‌رو کشت طارم کاهش پیدا کرد و کشاورزان رو به کشت برنج پرمحصول رفتند.

بنا به گفته وی؛ خشکسالی 10 تا 20 درصد برداشت محصول را کاهش داد و کشت برنج سنتی طارم و هاشمی نسبت به برنج پرمحصول کم شد.

رییس اتحادیه برنج فروشان شهرستان بابل، بابیان اینکه 20 درصد از شالیزارهای برنج در مازندران مکانیزه شده‌اند، گفت: مساحت زمین‌های کشاورزی در این استان کم هستند و مساحت زمین‌ها حداقل بین 5، 6 یا 10 هزار متر هستند به همین دلیل فرآیند مکانیزه شدن دشوار است و بیشتر کشاورزان به‌صورت سنتی کاشت، داشت و برداشت می‌کنند.

وی درباره تفاوت فاحش قیمت برنج در بنکداری و واحدهای صنفی، گفت: برخی از صاحبان فروشگاه‌های زنجیرهای از ابتدای سال در مقیاس بالا چون 10 هزار تن برنج را از کشاورزان خریداری کردند و به‌جای اینکه این محصول را حداقل کیلویی 50 هزار تومان عرضه کنند آن را فروشگاه‌های خود کیلویی 70 تا 80 هزار تومان بفروش می‌رسانند که این قیمت‌ها غیر معقول است و باید مانع آنها شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: بنکداری‌ها چندان در نوسان‌های اخیر افزایش قیمت نقشی ندارند و این فروشگاه زنجیره‌ای هستند که باید در این زمینه پاسخگو باشند.


همچنین در این رابطه علی اکبریان نایب رییس انجمن برنج، گفت: تفاوت فاحش قیمت برنج ایرانی در بنکداری و واحدهای صنفی فاحش است و من از قیمت برنج کیلویی 80 هزار تومان متعجب شده‌ام.

وی کشاورز را به عنوان برند اصلی برنج معرفی کرد و افزود: برخی به بهانه اینکه برنج آنها برند است محصول را گران می‌فروشند اما باید بگویم که برند اول در برنج کشاورز است نه شرکت‌های بسته‌بندی.

این فعال اقتصادی ادامه داد: کشاورز نمی‌تواند برنج شیرودی را کیلویی 35 هزارتومان و طارم را کیلویی 45 هزار تومان بفروشد چراکه خریداری برای برنج با این نرخ وجود ندارد.

بنا بر این گزارش، برنج صدری هاشمی و آستانه در بنکداری تهران کیلویی 62 هزار تومان است که واحدهای صنفی با احتساب سود 12 درصدی خود این محصول را به خریداران عرضه می‌کنند.
 
 
انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار