کد خبر: ۳۵۲۲۳
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۵
اخبار اقتصادی| نوسانات در بازار سهام
بازار سهام روز‌های نوسانی را پشت سر می‌گذارد. شاخص کل تحت تاثیر اخبار مثبت و یا منفی است و رشد ادامه‌دار و جدی در بازار شاهد نیستیم.

ادامه نوسانات در بازار سهام|بازار سهام آرام می‌گیرد؟

 

 

 بازار سهام روز‌های نوسانی را پشت سر می‌گذارد. شاخص کل تحت تاثیر اخبار مثبت و یا منفی است و رشد ادامه‌دار و جدی در بازار شاهد نیستیم. مسئله‌ای که کارشناسان در آن اتفاق نظر دارند عدم وجود نقدینگی، بی‌اعتمادی و سیاست‌های مبهم دولت در بازار سهام است.

محمد خیری، کارشناس بازار سهام گفت: بازار همچنان از عدم وجود نقدینگی رنج می‌برد و سهم‌ها نوسانی هستند. سهم‌ها در کف قیمتی جمع می‌شوند و در سقف به فروش می‌رسند.


وی افزود: بورس فعلا در اولویت دولت نیست و وضعیت بازار ناامیدکننده و آینده مبهم است. اگر چه وضعیت شرکت‌های بزرگ خوب است، اما قیمت‌ها در یک بازه مدام نوسان می‌کنند. در چنین شرایطی نباید خرید و فروش کرد و صبر لازم است.

خیری گفت: اتفاقی که برای بازار سهام و به خصوص فرابورس اذیت‌کننده است تصمیم‌گیری‌های غیرکارشناسی و دستکاری‌های قیمتی است. خیلی از سهم‌ها بسته و بدون هیچ اتفاقی مجدد باز می‌شوند. این موضوع بی‌اعتمادی و نارضایتی را در بازار تشدید کرده است.

بازار پتانسیل رشد دارد اما…


نوید قدوسی، کارشناس بازار سهام گفت: در حال حاضر نرخ سود بین بانکی به بازار سهام فشار می‌آورد. این موضوع دو سیگنال برای بازار سهام دارد. در این حالت به عنوان یک بازار رقیب بازدهی در بازار‌هایی با درآمد ثابت تقویت می‌شود. دوم اینکه نشان می‌دهد دولت به دنبال استقراض برای تامین مالی کسری بودجه است.


وی ادامه داد: در این شرایط انتظارات تورمی نسبت به چیزی که در حالت تامین مالی تورمی کسری بودجه وجود داشته باشد، کمی کمتر می‌شود. این یک سیگنال منفی برای بازار سهام است. چرا که هر چقدر انتظارات تورمی کاهش پیدا کند رشد نرخ ارز محدودتر می‌شود و انگیزه تبدیل شبه‌پول به پول کمتر شده و این موضوع به بورس فشار می‌آورد.

قدوسی اظهار کرد: بازار پتانسیل رشد دارد. اگر بخواهیم شرکت‌ها را از لحاظ ارزندگی مورد ارزیابی قرار دهیم وضعیت سودآوری شرکت‌ها خوب است. نسبت‌های P/E بالا نبوده و نزدیک به میانگین بلندمدت خود است. بر این اساس می‌توان گفت بازار پتانسیل سرمایه‌گذاری دارد.

این کارشناس بازار سهام تصریح کرد: سیاست‌های نامشخص دولت در بحث قیمت‌گذاری محصولات و نهاده‌ها و تخصیص ارز ترجیحی برای برخی از صنایع سطح ریسک در بازار را افزایش داده و جذابیت سرمایه‌گذاری در بوس را کاهش می‌دهد..

قدوسی گفت: اگر این موارد تعیین‌تکلیف شود و بازار موضع دولت را در خصوص متغییر‌های مهم برای بازار بداند، می‌تواند مسیر بهتری را در پیش گیرد. در میان‌مدت نیز به شرطی که در مذاکرات سیاسی پیشرفت معناداری اتفاق نیفتد روند افزایشی نرخ ارز ادامه‌دار خواهد بود. این موضوع بازدهی مناسب بورس در میان‌مدت را در پی خواهد داشت. اثر خود را در بازار به این شکل می‌گذارد که بازار بورس هم بازدهی مناسبی در میان مدت خواهد داشت.

این کارشناس خاطرنشان کرد: اگر نرخ ارز در بازار آزاد به هر دلیلی پایین نیاید و یا افزایش پیدا کند انتظار می‌رود این گپ به سمت پایین حرکت کند که خب این موضوع کم‌سابقه است. اما اگر نرخ ارز نیمایی اتفاق بیفتد قطعا پتانسیل دیگری برای بازار خواهد بود.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار