کد خبر: ۳۵۳۲۲
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۸
به طور کلی دولت از سال گذشته با فروش اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه سعی در تامین کسری بودجه خود داشته است. دراین بازار بانک ها و نهاهای تامین سرمایه هر هفته مقداری اوراق را از دولت خریداری کرده که عایدی آن در جهت تامین کسری دولت خرج می شود.

چراغ قرمز بورسی ها به دولت|کاهش ۹۴ درصدی خرید اوراق بدهی

 

 

بیستمین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی در هفته نخست آذر ماه انجام شده و در آن ۴۱۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی به فروش رسید.

مشتریان این اوراق بانک‌ها و نهاد‌های تامین سرمایه هستند که در این هفته برخلاف هفته گذشته کمترین سهم را بورسی‌ها در خرید اوراق بدهی دولتی داشته اند.

به طور کلی دولت از سال گذشته با فروش اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه سعی در تامین کسری بودجه خود داشته است. دراین بازار بانک‌ها و نها‌های تامین سرمایه هر هفته مقداری اوراق را از دولت خریداری کرده که عایدی آن در جهت تامین کسری دولت خرج می‌شود. در همین رابطه با توجه به آن که در این مسیر چاپ پولی صورت نمی‌گیرد می‌توان اقدامی غیر تورمی در این راستا دانست.

در بررسی عملیات برگزار شده در هفته اخیر مشاهده می‌شود طبق گزارش بانک مرکزی در این هفته بانک‌ها و نهاد‌های تامین سرمایه مجموعا ۴۱۰ میلیارد تومان اوراق خریداری کرده اند که نسبت به هفته قبل در دو حوزه کاهش داشته است.

نخست: میزان حجم خرید اوراق در هفته قبل برابر با ۷ هزار ۵۳۰ میلیارد تومان بوده که در این هفته کاهشی ۹۴ درصدی پیدا کرده است.

دوم کاهش سهم خرید اوراق نسبت به هفته پیشین بوده است. در مرحله نوزدهم از ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق عرضه شده در این بازار ۷۵.۳ درصد آن به فروش رفته که این سهم در هفته اخیر به ۱۹ درصد تقلیل پیدا کرد. این در حالی است که کل اوراق عرضه شده در هفته اول آذر برابر با ۲ هزار و ۹۰ میلیارد تومان ثبت شده بود.

این کاهش بیشتر در رفتار نهاد‌های تامین سرمایه به چشم می‌خورد. بررسی تفکیکی خریداران نشان می‌دهد در هفته اول آذر تنها یک بانک در بازار مشارکت داشته و ۳۲۰ میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری کرده است. سهم نهاد‌های سرمایه‌ای نیز در این بازار تنها ۹۰ میلیارد تومان بوده است.

این در حالی است که سهم بورسی‌ها در هفته گذشته در حدود ۶ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان بود، یعنی تقریبا ۸۸ درصد فروش هفته قبل. اما این کاهش محسوس در نقش افرینی بورسی‌ها در خرید اوراق معلول چه عاملی است؟


به طور کلی دو عامل در اوراق بدهی سبب تحریک خریداران به مشارکت بیشتر در این بازار می‌شود: نرخ سود و تاریخ سررسید.

نرخ سود در این هفته طبق آمار اعلام شده توسط بانک مرکزی برابر با ۲۱.۷ درصد بوده که در مقایسه با هفته‌های قبل سطح بالایی داشته و حتی ۰.۳ واحد درصد نیز بالاتر از هفته قبل بوده است.

عامل دیگر خرید اوراق در سمت تاریخ سررسید آن هاست. مشاهده تاریخ سررسید اوراق عرضه شده در این تاریخ نشان می‌دهد تمام اوراق پیشنهادی اراد ۹۲ بوده که سررسیدی ۲ ساله داشته اند.


انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار