کد خبر: ۳۵۳۶۷
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۸
اخبار سلامت| سردرد|اگرمدام دچار سردردمی‌شوید، هرگز این غذا‌ها را نخورید
اگر به طور مداوم دچار سردرد می‌شوید یا مستعد میگرن هستید، بعضی از مواد تحریک‌کننده سردرد در واقع داخل آشپزخانه شما قرار گرفته‌اند که باید حتی‌الامکان از آن‌ها پرهیز کنید.

اگرمدام دچار سردردمی‌شوید، هرگز این غذا‌ها را نخورید

 

 

 ممکن است پس از خیره شدن طولانی مدت به نمایشگر و یا نداشتن خواب کافی دچار سردرد شوید. با این وجود، برخی از علل جالب‌تر سردرد که شما ممکن است ندانید، می‌تواند غذا‌ها و نوشیدنی‌های موردعلاقه شما باشد.

نوشیدنی گازدار

اگر دچار سردرد هستید به مصرف نوشابه رژیمی خود توجه کنید. خیلی از افراد با مصرف نوشابه‌های رژیمی علائمی همانند سرگیجه، از دست دادن حافظه و سردرد داشتند. در گزارشات آمده است که اگر افراد نوشیدنی‌هایی که با آسپارتام شیرین شده‌اند را انتخاب کنند، نباید بیش از ۵۰ میلی‌گرم در روز مصرف کنند (یک نوشیدنی ۳۵۰ میلی‌لیتری تقریبا ۱۸۰ میلی‌گرم آسپارتام دارد).

موز و آووکادو رسیده

موز‌های رسیده و آووکادو‌ها مقادیر بالایی تیرامین دارند. غذا‌های خاصی که تیرامین بالایی دارند موجب میگرن می‌شوند. حتی اگر مستعد میگرن نیستید، میزان بالای تیرامین باز هم می‌تواند تحریک‌کننده سردرد باشد.

پنیر‌های کهنه، آجیل‌ها، زیتون و محصولات ترشی انداخته، کناربشقابی‌های محبوب در بین مردم هستند. اما این خوردنی‌های کوچک نیز تیرامین بالایی دارند.

پنیر

عامل عمل آورنده پنیر مزه آن را بهتر می‌کند و عمر آن را هم طولانی‌تر می‌کند و همچنین حاوی تیرامین است. بلوچیز، بری، چدار، فتا، موزارلا، پارمزان و پنیر سوئیسی میزان بالایی تیرامین دارند که تحریک‌کننده سردرد‌های میگرنی هستند.

گوشت سرد، از مواد غذایی عامل سردرد

ساندویچ‌های موردعلاقه شما می‌توانند یک تحریک‌کننده سردرد در وعده ناهار باشند. میزان بالای تیرامین و افزودنی‌های غذایی همانند نیترات یا نیتریت می‌تواند جریان خون را به مغز در برخی افراد افزایش دهد. یک سردرد القا شده توسط نیترات چیز راحتی نیست، چون معمولا موجب درد در هر دو سمت سر می‌شود.

شکلات

این خوراکی خوشمزه و شادی‌بخش می‌تواند موجب سردرد شود. شکلات حاوی چندین ماده است که ممکن است مسئول این موضوع باشند مانند کافئین، تیرامین و فنیل اتیل آمین (یک انتقال‌دهنده عصبی که اثرات تحریک‌کننده دارد). درحالی‌که این ترکیب ممکن است برخی افراد را دچار غش و بیهوشی کند برای عده‌ای هم تحریک‌کننده سردرد است.

حذف وعده‌های غذایی

به گزارش NIH (مرکز ملی سلامت) حذف وعده‌های غذایی می‌تواند منجر به سردرد شود که به علت کاهش قند خون یا هیپوگلیسمی است. وقتی‌که وعده غذایی را حذف می‌کنید، سطح قند خون پایین می‌آید که موجب افزایش تنش ماهیچه‌ای می‌شود و دوباره رگ‌های خونی منبسط می‌شوند، همه این‌ها یک عامل دیگر به بروز سردرد اضافه می‌کند.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار