کد خبر: ۳۵۷۰۱
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۲
اخبار اقتصادی| قیمت دلار|قیمت دلار امروز 10 آذر 1400| دلار اوج گرفت
صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را ۲۶,۴۶۲ (بیست و شش هزار وچهارصد و شصت و دو تومان) اعلام کرد.

قیمت دلار امروز 10 آذر 1400| دلار اوج گرفت

قیمت دلار امروز کاهشی شد.قیمت دلار امروز با نوسان همراه بود.قیمت دلار برای مردم از اهمیت بالایی برخوردار است.قیمت دلار تحت تاثیر مذاکرات برجام است.در ادامه یه بررسی قیمت دلار می پردازیم.

براین اساس قیمت خرید دلار آمریکا ۲۵،۹۳۸ (بیست و پنج هزار و نهصد و سی و هشت تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا ۲۶،۴۶۲ (بیست و شش هزار وچهارصد و شصت و دو تومان) اعلام شد.
همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت خرید یورو ۳۰،۱۴۴ (سی هزار وصد و چهل و چهار تومان) و قیمت فروش یورو ۳۰،۷۵۳ (سی هزار و هفتصد و پنجاه و سه تومان) است.بورس ریخت/ افت ۴۷۰۰ واحدی شاخص کل بورس

 بورس تهران در ادامه روند نزولی روز گذشته امروز نیز سرخپوش آغاز به کار کرد. شاخص کل بورس با ریزش ۴۷۰۰ واحدی در سطح یک میلیون و ۳۵۲ هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن نیز سرخپوش شد و با افت ۱۹۰۰ واحدی ۳۷۰ هزار و ۵۹۵ واحد را ثبت کرد.

شاخص فرابورس هم منفی شد و به ۱۹ هزار و ۴۳۳ واحد رسید.

قیمت دلار تحت تاثیر چیست؟

 

حال بعد از ماه ها سیگنال های برجامی  مثبتی از طرف ایرانی و آمریکایی رد و بدل می شود و خبر هایی از آغاز مذاکرات تا پیش از هفته دوم آذر ۱۴۰۰ به گوش می رسد. معامله گران  بازار ارز  ، برجام و اخبار آن را زیر ذره بین خود قرار داده اند و همه ی نگاه ها به  برجام  دوخته شده است.

قیمت دلار در معاملات نقدی  روز  چهارشنبه ۲۱۰تومان بر ارزش خود افزود و با قیمت ۲۷هزار و ۶۸۰ تومان به کار خود پایان داد. این اسکناس آمریکایی در بازار ارز   روز پنجشنبه اندکی عقب گرد را تجربه کرد و نسبت به روز قبل خود ۱۱۰ تومان پایین رفت و بر روی ۲۷ هزار رو ۵۷۰ تومان قرار گرفت. به گفته فعالان، زمانی که قیمت دلار به افزایش خود بالای خط ۲۷ هزار و ۷۵۰ تومان ادامه نداد و یکی از مقام های ایرانی از آغاز مذاکرات تا پیش از هفته دوم آذرماه خبر داد، معامله گران نیز به تدریج از موقعیت خرید فاصله گرفتند و سعی کردند با احتیاط نسبت به اتفاقات رخ داده، واکنش نشان دهند.

 

دلیل افزایش قیمت دلار چیست؟ 

 نوسانات نرخ ارز از موضوعاتی است که در این سال‌ها به کرات با آن مواجه بوده‌ایم. در سال‌های اخیر خروج آمریکا از برجام به کاهش درآمدهای ارزی ایران و در نتیجه افزایش نرخ ارزهای خارجی به ویژه دلار منجر شد.

با پایان یافتن دوران ترامپ در سال گذشته امیدواری‌هایی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات به وجود آمد و در پی آن قیمت ارز برای چند ماه در یک شرایط نزولی قرار گرفت. اما خبرهای اخیر منتشر شده مبنی بر شرط جدید ایران برای تضمین خارج نشدن آمریکا از توافق هسته‌ای و پافشاری بر تحقق این شرط مانعی بر سر راه پیشروی مذاکرات شد؛ زیرا این شرط با قانون اساسی آمریکا در تضاد است و عاملی برای بلاتکلیف ماندن مذاکرات و اوج گیری دوباره قیمت دلار گردید. حتی پیش‌بینی می‌شود با تداوم این شرایط، تا پایان شهریورماه، قیمت دلار به ۳۰ هزار تومان برسد که این موضوع آثار تورمی شدید، افت بیشتر قدرت خرید مردم و توقف چرخه اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

با این اوصاف است که بر تسریع روند مذاکرات تأکید بسیار می‌شود؛ زیرا آثار منفی طولانی شدن مذاکرات، بیش از هر کشوری بر ایران وارد است که ماحصل این موضوع نه فقط نرخ ارز بلکه بازارهای دیگر چون طلا، بورس و مسکن را هم تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. با افزایش نرخ ارز ممکن است قیمت‌ها در بازارهایی مانند بورس و مسکن رشد کنند، اما نتیجه آن فقیرتر شدن روزانه قشر ضعیف جامعه و ثروتمند شدن قشر مرفه جامعه است؛ البته قشر ثروتمند جامعه هم در مجموع ضرر می‌کند زیرا تورم حاصل از افزایش نرخ ارز بسیار بیشتر از سود حال از افزایش قیمت دارایی این افراد است اما قشر ضعیف جامعه بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرد.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار