کد خبر: ۳۶۵۰۴
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۴
شرکت اسپیس‌ایکس با یک موشک فالکون ۹ که به طور بی‌سابقه‌ای برای یازدهمین بار به فضا پرتاب می‌شد، یک مجموعه جدید شامل ۵۲ ماهواره اینترنتی ارتقایافته استارلینک را به مدار زمین فرستاد.
تعداد بازدید : 2

 موشک فالکون ۹ روز شنبه در ساعت ۱۲:۴۱ به وقت گرینویچ از «پایگاه پرتاب فضایی ۴E» در «ایستگاه نیروی فضایی وندنبرگ» در کالیفرنیای آمریکا به فضا پرتاب ش
تقریبا ۹ دقیقه پس از پرتاب، مرحله اول موشک به زمین بازگشت و در عرشه یک سکوی شناور شرکت اسپیس‌ایکس فرود آمد. این نود و هشتمین بازگشت موفق موشک‌های فالکون- ۹ به زمین پس از پرتاب است. این موشک فالکون ۹ با یازده بار پرتاب رکورددار استفاده دوباره در میان این موشک‌ها است.

این پرتاب بیست‌ونهمین ماموریت فالکون ۹ در سال ۲۰۲۱ تا به حال برای اسپیس‌ایکس است و رکورد این شرکت را در پرتاب بیشترین موشک در یک سال بیشتر تثبیت می‌کند (رکورد قبلی مربوط به سال ۲۰۲۰ با ۲۶ بار پرتاب موشک‌های فالکون ۹ است).

اگر همه چیز مطابق برنامه‌ها پیش برود اسپیس ایکس در سال میلادی جاری با دو پرتاب دیگر موشک‌های فالکون ۹ این رقم را به ۳۱ پرتاب خواهد رساند. یکی از این پرتاب‌ها برای در مدار قرار دادن ماهواره ترک‌ست ۵B است که قرار است در کمتر از ۱۹ ساعت دیگر از پرتاب فعلی از پایگاه نیروی فضایی آمریکا در کیپ کاناورال در ایالت فلوریدای آمریکاست. پرتاب دوم که در روز سه‌شنبه ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) از مرکز فضایی کندی در فلوریدا انجام می‌شود، برای فرستادن یک سفینه باربری «دراگون» به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی است.

۵۲ ماهواره اینترنتی استارلینک در پرتاب روز شنبه با موفقیت در مدار زمین قرار گرفتند، چهارمین مجموعه به تازگی ارتقایافته این ماهواره‌های مسطح (flat-paneled) هستند که امکان ارتباط با یکدیگر با پیوند‌های لیزری را پیدا کرده‌اند. این ویژگی کارآمدی این ماهواره‌ها را بالا می‌برد و اتکای این مجموعه ماهواره‌ها به ایستگاه زمینی را کاهش می‌دهد.

با این پرتاب جدید شمار ماهواره‌های استارلینک در مدار زمین که از ماه مه ۲۰۱۹ شروع شد، به ۱۹۴۴ ماهواره می‌رسد.

هدف اسپیس‌ایکس از در مدار قرار دادن این مجموعه بزرگ ماهواره این است که امکان اتصال به اینترنت را برای مردم در سراسر جهان، به خصوص در مناطق روستایی و دورافتاده فراهم کند. مقامات این شرکت گفته‌اند این برنامه در حال حاضر به ۱۰۰۰۰ مشترک در ۲۰ کشور خدمات ارائه می‌کند.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار